Akadálymentesítenék a civil szervezetek életét

A civil szervezetekre vonatkozó egységes, átfogó keretjogszabály születhet idén nyárra - erről is beszélt Latorcai Csaba április első napján a megyeházán, Békéscsabán. A nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár arra a tájékoztató fórumra érkezett, amelyen a Békés Megyei Önkormányzat ismertette kulturális és turisztikai pályázatát.

- Ha röviden össze kellene foglalni, nagyon komoly változások előtt áll a civil szektor - indította rövid sommázással a civilekre váró újdonságokat tematizáló előadását Latorcai Csaba április 1-jén. A nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a megyeházán, Békéscsabán elmondta: a civil szervezetek életének akadálymentesítésén dolgoznak, mert a kormány stratégiai partnerként tekint rájuk annak érdekében, hogy az elmagányosodott, atomizált egyének helyett minél több és minél erősebb közösségek alkossák a magyar társadalmat.

Az érintettek, azaz az érdeklődő Békés megyei civil szervezetek előtt felidézte, amikor tavaly júniusban hivatalba léptek, munkájukat a civil szervezetek megkérdezésével indították azért, hogy feltérképezhessék, melyek az őket érintő legégetőbb problémák, és ők maguk milyen megoldásokat látnak ezekre. A beérkezett közel 2 ezer válasz között körülbelül 400 érdemi javaslat akadt, és ezeket is figyelembe véve állapították meg a maguk előtt álló legfontosabb feladatokat. Először is rendezni kívánják a civil szféra alapfogalmait és jogi környezetét: kezdve azzal, hogy mit is kell civil szervezeten érteni - álláspontjuk alapján nem a profit vagy nonprofit profil határozza ezt meg, hanem az: alulról jövő kezdeményezésről van-e szó? Jelenleg pedig körülbelül 400 központi jogszabályt kell a civileknek szem előtt tartaniuk - e helyett egy rájuk vonatkozó egységes, átfogó keretjogszabályt alkotnának meg: reményeik szerint ennek tervezetét a kormány már májusban a parlament elé vihetné, és a nyáron már akár életbe is léphetne.

Latorcai Csaba arra is kitért: a civil szervezetek számát illetően nem rendelkeznek megbízható adatokkal, mivel a bíróságok igazgatási szerve, azaz az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT), a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, illetve a KSH is más-más számokat hoz erre. Tovább nehezíti a dolgukat, hogy az adatokból nem szűrhető ki, melyek a ténylegesen nem is működő, pályázni azonban pályázó szervezetek. Ezért egy közhiteles nyilvántartásra lenne szükség, és elmondta, az OIT uniós forrást nyert egy elektronikus nyilvántartás megalkotására, ami - a cégjegyzék mintájára - a következő évtől már civil jegyzékként működne.

Idézte Szászfalvi Zoltán egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár szavait: ha egy adóbevallás elférhet egy söralátéten, a pályázati felhívásnak és a dokumentációnak is el kell - itt még ugyan nem tartanak, a pályázati eljárásokat azonban radikálisan egyszerűsítenék. A beszámolási kötelezettséget ugyancsak, emellett mindezt transzparenssé, a neten böngészhetővé tennék. Továbbá tervük egy monitoringrendszer, egységes bírálati szempontrendszerrel és indoklási kötelezettséggel.

A helyettes államtitkár mindezeket az után és azzal összhangban ismertette, hogy tájékoztató fórumot tartott idei - nem csak - civil pályázatáról a Békés Megyei Önkormányzat. A kulturális és turisztikai pályázatra a képviselő-testület márciusi ülésén különítettek el 30 millió forintot. A pályázat célja a megye kulturális értékeinek megismertetése, hagyományainak ápolása, a lokális közösségek önszerveződésének erősítése, a kulturális és turisztikai élet élénkítése, és ezzel együtt, ahogyan Kónya István, a közgyűlés alelnöke fogalmazott, a kulturális esélyegyenlőség biztosítása. A kiírásnál az elmúlt évek tapasztalatai segítették az önkormányzatot: 2009-ben fogadták el civil stratégiáját, és ebben az évben 70 millió forinttal támogatta a szférát. Tavaly pedig 30 milliót különítettek el erre a célra, ekkor a civilek mellett bizonyos kategóriákban közoktatási intézmények, 5000 fő alatti lélekszámú települések, kisebbségi önkormányzatok, valamint egyházak is jelentkezhettek rá.  191 pályázat érkezett be, melyek közül 113-an valósíthatták meg elképzeléseiket, ami összesen 201 programot jelentett. Ezekben összesen 58746 fő vett aktívan részt. 41 település pályázói kaptak pozitív elbírálást, a legaktívabbak Szarvas, Békés és Dévaványa városai voltak, a legkevésbé azok pedig a dél-békési települések - Závogyán Magdolna, a megyei önkormányzat kulturális referense ezért a civil fórumon is arra buzdította az ottani településeket, hogy pályázzanak minél többen és többet.  

Az idei, április 18-ig benyújtandó, 2011. július 1. és 2012. június 30. között megvalósuló pályázatot két kategóriában hirdették meg. Továbbgondolva a tavalyi verziót, az "A" kategóriában a megyei fenntartású intézmények kulturális programjain való részvételhez (pl. színházi előadás, szimfonikus koncert vagy irodalmi szórakoztató est) és az utazási költség finanszírozásához nyerhetnek támogatást a civilek, a közoktatási intézmények, 5000 fő alatti lélekszámú települések, kisebbségi önkormányzatok, egyházak. A "B" kategóriában Békés megyei települési önkormányzatok, illetve itteni székhellyel rendelkező civil szervezetek indulhatnak, hogy kulturális és gasztronómiai rendezvényeikhez, gasztronómiai eseményeikhez, nagyfesztiváljaikhoz támogatást kapjanak: igényelhetnek ehhez például rendezvénysátort, szakmai bemutatókat vagy akár egészségügyi szűrővizsgálatot is.

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat - G.E.