Integrációs központ lesz a 2-es iskolából?

A Végegyházi Romákért Egyesület a végegyházi Polgármesteri Hivatal nagytermében 2009. augusztus 27-én kora délután találkozót szervezett.

A találkozón az egyesület képviselőin kívül Nun András, az Autonómia Alapítvány munkatársa, helyi óvodapedagógusok és pedagógusok, valamint jómagam a Barangoló KHE elnökeként vettünk részt.

A találkozó apropója az volt, hogy a Végegyházi Romákért Egyesület a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében a közeljövőben megvalósíthatnak egy olyan ifjúsági és gyermek programot, mely az itt élő hátrányos helyzetű gyermekek és fiatalok társadalmi integrációját segíti. E program megvalósítására 33.520.000 Ft áll rendelkezésre, sikeres pályázati program benyújtása esetén. A találkozó résztvevői kötetlen beszélgetés során a projekt főbb irányvonalait vázolták fel. Hogyan is nézhetne ki ez az ifjúsági program? Alapvető cél, hogy a hátrányokkal küzdő gyermekek és fiatalok részére az oktatási rendszeren kívül integrációs, prevenciós foglalkozások induljanak, amelyek kompenzálják a hátrányaikat, növelik az iskolai esélyeket, és megfelelő társadalmi mintákat segít elsajátítani, valamint segíti a munka világába való felkészülést, és erősíti a társadalmi részvételt. E programok esélyt adnak a gyerekeknek és a fiataloknak arra, hogy aktív, sikeres tagjaivá lehessenek a társadalomnak, valamint csökkentik a társadalmi kirekesztődés kockázatát.

A beszélgetés arra tért ki, mit kellene tenni, milyen programokra lenne szükség ezen célok elérése érdekében, mire van itt, Végegyházán szükség. Fontos, hogy bár olyan programokat kell szervezni, melyek pedagógiai tartalommal bírnak, de mindez szabadon választható legyen.

A másfél óra alatt sok-sok ötlet gyűlt össze, s egy újabb találkozó alkalmával igyekszünk majd élesebben körvonalazni a projekt részletes programját, hiszen a pályázat beadási határideje szeptember 15.

A program tervezett helyszíne a régi 2-es iskola lesz, ahová 6 éves kortól 29 éves korig várják majd a fiatalokat.

- HJ -