Felépül végre a házunk

Egy hét múlva – 2009. október 3-án – megnyitja kapuit a nagyközönség előtt a Barangoló Gyűjteményes Ház.

A Barangoló Közhasznú Egyesület alakulásakor céljául tűzte ki, hogy létrehoz egy helytörténeti gyűjteményt. A kezdetekkor ez még csak ábrándnak tűnt, de a megvalósuláshoz nem is kellett sokáig várni. Ehhez persze sok munka, önzetlen segítség és egy kis szerencse is kellett. Az első lépésként Végegyháza történetének kutatására tettünk kísérletet a helytörténeti klub megalakulásával. Bízunk benne, hogy a Gyűjteményes Ház létrehozásával újult lendülettel folytatja munkáját e klub. Idén tavasszal ajánlotta fel községünk lakója – Tataru Lucián – a Köztársaság utca 21. szám alatti házát egyesületünknek, mely alapját képezhette terveinknek. Nem sokkal később találkoztunk a Békés Megyei Önkormányzat Civil Pályázatával, melyre beadtuk a Barangoló Gyűjteményes Ház létrehozására pályázatunkat. Nagy örömünkre támogatást nyertünk, s így augusztus 5-én el is kezdtük az első lépéseket tervünk megvalósítására. Minden nappal előrébb haladtunk, minden nap „újabb és újabb tégla került a falba”, minden nappal többen szurkoltak nekünk, és minden nappal egyre többen segítettek nekünk.

Volt, aki napokon keresztül dolgozott a házon, volt, aki csak néhány órán át tudott segíteni, volt, aki ennivalót, innivalót hozott nekünk, volt, aki régi tárgyait ajánlotta fel gyűjteményünk gyarapítására. Bármilyen segítséget is kaptunk, mindegyiknek örültünk, hiszen ez bizonyította, mennyien tartják fontosnak, hogy Végegyháza közössége gazdagodjon ezzel az intézménnyel.

A megnyitóra október 3-án, szombaton 14 órakor kerül sor. Balogh József, a Békés Megyei Önkormányzat térségi tanácsnoka adja át ünnepélyes keretek között. A megnyitó után lesz megtekinthető a végegyházi helytörténeti kiállítás és a békés megyei tájjellegű népművészeti gyűjtemény. Mindenkit szeretettel várunk, reméljük, sokan eljönnek majd!

S ha már létrehoztuk Gyűjteményes Házunkat, szeretnénk, ha élet töltené be. Nem csak azokat várjuk a későbbiekben, akik a kiállításainkra kíváncsiak, egyéb programokat is szeretnénk itt szervezni. Itt lesz állandó helye Kézműves Körünknek, helytörténeti klubunknak, szeretnénk időszaki kiállításokat, ismeretterjesztő előadásokat, kisrendezvényeket szervezni. Természetesen ezt a házat nem csak magunknak hoztuk létre, szívesen adunk helyet más civil szervezeteinknek, kluboknak, akik megkeresnek minket. Reményeink szerint a Barangoló Gyűjteményes Ház igazi kis közösségi térré válik, ahol mindenki megtalálhatja „helyét”.

- VB -