Maratoni hosszúságú Civil Kerekasztal

A Civil Kerekasztal tagjai 2010. január 26-án nyilvános találkozóra hívták Végegyháza lakóit a Polgármesteri Hivatal tanácstermébe, melynek témája a közbiztonság volt.

Nem kisebb feladatra vállalkozott a Végegyháza szervezeteit tömörítő Civil kerekasztal, mint hogy górcső alá vesse községünk közbiztonságát. A téma fontosságát mi sem bizonyította jobban, hogy közel harminc érdeklődő gyűlt össze a Polgármesteri Hivatal újonnan felújított épületében. A Civil Kerekasztal tagja közül Varchó István polgármester úr a Községi Önkormányzat, Prágai Ágnes az Általános Iskola, Szkupeny Anita az Óvoda, Elek Jánosné a Vöröskereszt Végegyházi Alapszervezete és a Mozgáskorlátozottak Egyesülete, Elek János a Végegyházi Vagyonvédelmi Polgárőr Egyesület részéről képviselte szervezetét, valamint Nagy Lajos alezredes, a Mezőkovácsházi Rendőrkapitányság, Jegyinák János törzsőrmester, körzeti megbízottunk, Besenyő László faluőr, Talló Károly mezőőr és közel húsz érdeklődő végegyházi polgár alkotta a mai Civil Kerekasztalt.

 

A megjelent vendégeket Horváth Judit, a Barangoló Közhasznú Egyesület elnöke köszöntötte. Rövid tájékoztatást adott arról, hogy bár egyesületnek nem ez a profilja, mégis mit tettek a közbiztonság javítása érdekében. Természetesen szervezetünk nem konkrét bűnüldözéssel, hanem felvilágosító kampányok szervezésével, kiállítások és információs napok rendezésével veszi ki részét ebből a nehéz feladatból. Ennek a tevékenységnek az egyik állomása a mai kerekasztal találkozó is.

Felkérésünk alapján a közbiztonságért ténykedő szervezetek tájékoztatást adtak munkájukról. Elsőként Nagy Lajos rendőralezredes tartott tájékoztatót a Büntető Törvénykönyv azon változásairól, amelyek érintik a lakosság anyagi javainak védelmét. Beszélt a bűnmegelőzésről, és kiderült, hogy Mezőkovácsháza is hasonló problémákkal küzd, mint községünk. Pl. szabálytalan állattartás, terménylopások, s bár sokszor az az érzése a károsultaknak, hogy nem történik semmi, valójában rendőreink minden - a jog által megengedett - eszközt bevetnek a bűncselekmények felderítésének érdekében. Ezután számos kérdést kapott vendégünk, amelyeket igyekezett legjobb tudása szerint megválaszolni, de természetesen konkrét ügyekben a pontos tényállás ismerete nélkül nem foglalhatott állást. De sok hasznos tanácsot adott mind a bűnmegelőzés, mind az eljárásjog, mind pedig a közlekedésbiztonság témakörében.

Ezt követően Jegyinák János törzsőrmester, községünk körzeti megbízottja beszélt munkájáról. Elmondta, hogy csak azokban az ügyekben tudnak eljárni, amit időben bejelentenek a sértettek. Sajnos sokan félnek elmenni a fogadóórákra, de ő szívesen vesz minden megkeresést, akár személyesen, akár telefonon keresztül is. Az sem baj, ha szolgálati időn kívül keresik, ha tud, szívesen segít.

Polgárőreink tevékenységéről az egyesület elnöke, Elek János beszélt. Az egyesületük alapfeladata községünk közbiztonsági helyzetének javítása, amiért folyamatosan és többféle módon is tesznek. Rendszeres járőr- és figyelőszolgálataikkal igyekeznek megelőzni a bűncselekményeket. Folyamatosan részt vesznek a bűnmegelőző akciókban, felvilágosító kampányokban. Munkájukat önkéntesként, térítésmentesen végzik. Kiváló kapcsolatot tartanak fenn községünk intézményeivel és szervezeteivel, egyesületünknek is a legmegbízhatóbb szövetségese a Polgárőr Egyesület. Szerteágazó bűnmegelőző tevékenységük mellett még a Vöröskereszt karitatív akcióiban is segédkeznek.

Mint a legfiatalabb bűnmegelőzéssel foglalkozó szervezet, a faluőrök képviseletében Besenyő László mutatta be munkájukat. A nem egész egy éve működő szolgálat főleg figyelő, tájékoztató és bűnmegelőző feladatokat lát el községünk egész területén. A jelenleg öt fővel dolgozó csoport felügyel a köztereinkre, utcáinkra. Ha bármely gyanús jelet, vagy bűncselekményre utaló nyomot találnak, azonnal jelzik azt a rendőrség felé. A legnagyobb problémának a szabálytalan állattartást, valamint a fiatalok néhány fős csoportjának viselkedését tartják a faluőrök. Abban a jelenlevők egyetértettek, hogy a fiatalkorúak negatív viselkedése mindenképp felveti a szülő felelősségét is.

A mezőőri szolgálat tevékenységéről és működéséről Talló Károly beszélt a megjelenteknek. Az egyik leggyakoribb vagyonelleni cselekmény a terménylopás, amelyet nehéz tetten érni, egyrészt az elkövetők szervezettsége, másrészt a védendő terület nagysága miatt. Munkájukat a polgármester irányításával végzik, a község külterületén teljesítenek szolgálatot. Sajnos gyakran előfordul, hogy a tulajdonosok is csak késve, néha napokkal később jelentik be kárukat.

Ez a fajta lakossági magatartás nem csak a terménylopások esetében, de más vagyonelleni vagy egyéb bűncselekmény esetén is hátráltató lehet a további eljárás szempontjából.

A kérdésekből és a beszélgetésekből kiderült, hogy van javítanivalónk községünk közbiztonsági helyzetén, de ez nem valósulhat meg , csak akkor, ha a fent említett szervezetek közötti együttműködés szorosabbra fűződik, ha a feladatokat megfelelően megosztják, és végül, de nem utolsósorban a lakosság támogatását elnyerik. Községünk lakosainak, ha szeretnék, hogy javuljon a közbiztonság, egyrészt támogatni és segíteni kell ezeknek a szervezeteknek a munkáját, másrészt a lakosságra vonatkozó szabályokat és bűnmegelőzési ajánlásokat be kell tartani. Ha egy hivatalos személy figyelmeztet minket valamely kötelességünkre, vagy mulasztásunkra, azt ne zaklatásnak vegyük, nézzünk magunkba, követtünk-e el hibát! A legfontosabb, amit a lakosságnak meg kell tennie, ha bűncselekményt észlel, vagy ha sérelmére követnek el bűncselekményt, minden esetben tegyen feljelentést, hogy a professzionális bűnüldözők eljárhassanak az elkövetőkkel szemben.

Hasznos, érdekes és eredményes volt a közel négy órás program, amely a végegyházi Civil Kerekasztal idei első találkozója volt. E program támogatója a Nemzeti Civil Alapprogram volt.

- VB -