Pályázati tájékoztató a Barangoló Gyűjteményes Házban

Ismét a Barangoló Gyűjteményes Házban került sor a Civil Kerekasztal találkozójára 2010. február 16-án, melynek témája a pályázatok voltak. Meghívott előadóink: Bakos Krisztina, a Mezőkovácsházai HVI vezetője és Herczegné Szabó Mariann, az NCA Dél-Alföldi Regionális Kollégiumának tagja.

Egyesületünk, a Barangoló Közhasznú Egyesület úgy gondolja, hogy a civil szervezetek alapforrását a pályázatok jelentik, így sokat jelent, ha első kézből értesülhetünk a lehetőségekről. Valamint segít az is, ha szűkebb körben mondhatjuk el véleményünket, tehetjük fel kérdéseinket a forrásokkal és a pályázati rendszerrel kapcsolatban. A Civil Kerekasztal ezen programját azért szerveztük, hogy a március 22-i határidővel lezáruló Nemzeti Civil Alapprogram működési pályázatán minél több végegyházi és környező településbeli szervezet juthasson forráshoz, valamint megismerkedhessenek az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program aktuális pályázataival és tájékoztatót hallgassanak meg a Leader pályázatok aktuális tudnivalóiról is.

A Civil Kerekasztal tagjai először Bakos Krisztinát, a Helyi Vidékfejlesztési Iroda vezetőjét hallgathatták meg. Megtudhattuk tőle, hogy az ÚMVP különböző pályázatai és intézkedései a vidéki életminőség javítását célozzák. Bemutatásra kerültek a már két alkalommal is megnyílt ÚMVP III. tengelyes jogcímei, melyek a mikro-vállalkozások fejlesztését, a turizmust, a falumegújítást és –fejlesztést, valamint a vidéki örökség megőrzését támogatják. A megjelentek megtudhatták, hogy a Mezőkovácsházi Kistérségben 3 település nyert az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér (IKSZT) Címbirtokosi pályázatán. Ezen Címbirtokosok pedig 2009 őszén pályázatot nyújtottak be az IKSZT kialakítására és működtetésére szolgáló pályázati kiírásra. Kistérségünkben hat db falubuszos pályázati is kedvező elbírálásban részesült, melyből  5 db-ot már beszereztek és az Irányító Hatósággal (IH) felmatricáztattak. A „Vidéki rendezvények, falunapok szervezésére” 3. alkalommal került kiírásra pályázat, melynek beadási határideje 2010.02.26-a. A falunapos pályázatra az elmúlt két évben a Mezőkovácsházi Kistérség adta be a legtöbb sikeres pályázatot. A Leader pályázatok tekintetében is hamarosan eredményhirdetés várható. Remélhetőleg számos fejlesztés, program valósulhat meg ezen támogatásokból.

Ezt követően Herczegné Szabó Mariann, a Nemzeti Civil Alapprogram Dél- Alföldi Regionális Kollégiumának tagja tartott előadást az NCA által kiírt működési támogatási pályázatról. A működési pályázat célja a civil szervezetek működéséhez való hozzájárulás, mind eszköz, mind infrastruktúra, mind humánerőforrás tekintetében, melyek elősegítik a szervezet fejlődését, működését. Az előző évben 1800 pályázatot adtak be civil szervezetek a régióban, ebből 1698 volt a nyertes pályázatok száma, mivel 102 érvénytelen volt. Az igényelt összeg összesen 1.833.342.403 Ft volt, ebből a megítélt támogatás 590.928.507 Ft volt. Békés megyében az érvényes pályázatok száma 548 db volt, az igényelt támogatás összege 642.660.310 Ft volt, a szétosztható támogatás  pedig 167.594.196 Ft. Elmondta, melyek azok a buktatók, amelyeken a kezdő pályázók el szoktak vérezni. Kitért arra is, hogy milyen alaki és tartalmi követelményeknek kell megfelelni a pályázatoknak.

A hivatalos rész után kötetlen beszélgetésre került sor, ahol kifaggathattuk a vendégeket a pályázatok részleteiről, a vendégek pedig minket kérdeztek a végegyházi civil életről. Abban mindkét vendégünk egyetértett, hogy a végegyházi civil szervezetek büszkék lehetnek munkájukra, mert működésük az egész közösséget szolgálja.

A Civil Kerekasztal mai találkozóján lehetett először megtekinteni a Barangoló Gyűjteményes Házban az Alkony Nyugdíjasklub „Életképek” avagy a nyugdíjasok mindennapjai című fotókiállítását. E kiállítás február 16-26-ig tekinthető meg minden hétfőn, szerdán és pénteken 15-18 óráig. Mindenkit szeretettel várunk.

A Civil Kerekasztal programjait a Nemzeti Civil Alapprogram támogatja.