Évadzáró Civil Kerekasztal

A végegyházi civil szervezeteket, önszerveződő közösségeket és intézményeket tömörítő Civil Kerekasztal a nyári szünet előtti utolsó találkozóját tartotta 2010. május 18-án a Barangoló Gyűjteményes Házban.

Bár az élet nem fog megállni a nyár idején, hiszen minden résztvevő teszi a saját dolgát, de ebben az időszakban nem ül össze a Civil Kerekasztal. Ezért tartottuk ezt az évadzáró találkozót. Az összejövetel célja az volt, hogy áttekintést nyújtsunk az elmúlt időszakról, és minden résztvevő értékelhesse a végzett munkát.

A Civil Kerekasztal féléves munkája igen sokrétű és hasznos volt, ebben mindenki egyetértett. Legelső alkalommal nem kevesebbre vállalkoztunk, mint hogy összeállítsuk községünk rendezvénynaptárát, melyet Végegyháza minden háztartása megkapott. A jelenlevők egyetértettek abban, hogy a létrehozott rendezvénynaptár segített abban, hogy a programok ne ütközzenek egymással, és hogy a szervezetek sikeresebben tudjanak együttműködni.  Azt is láthatóvá tettük, hogy községünk életét milyen sok program teszi gazdagabbá.

Maratoni hosszúságú, közbiztonságról szóló kerekasztalunk áttekintést adott arról, hogy községünkben a rendőrség, a polgárőrök, a faluőrök és a mezőőrök hogyan végzik munkájukat, mik azok, amiket jónak értékelünk, s mik azok, melyeket hibának látunk. Az is világossá vált, hogy a lakossági magatartás is sokat segíthet a közfeladatot ellátók tevékenységében.

Ezt követően a pályázatírás kulisszatitkaiba nyerhettünk betekintést, hiszen a nehéz anyagi helyzetből a pályázati támogatások adhatnak óriási segítséget. Igaz, hogy sokszor nem egyszerű egy pályázat megírása és menedzselése, de mindenképpen megéri a fáradozást. E találkozó kétoldalú volt, hiszen nem csak mi ismerhettük meg az ÚMVP és az NCA pályázati konstrukcióit, hanem a meghívott előadóknak mi is bemutatkoztunk.

Márciusi kerekasztal találkozónkon az önkormányzati költségvetést ismerhettük meg, a civil szervezetek gazdálkodásának legfontosabb szabályairól hallhattunk, valamint az is szóba került hogyan gyűjtsünk adományt és támogatást. Majd képletesen újra az iskolapadba ültünk, hiszen áprilisi kerekasztalunk fő témája az oktatás volt. Megismertük a Végegyházi ÁMK intézményeit, feladatrendszerét, az itt folyó oktató- és nevelőmunkáról is részletes beszámolót kaptunk.

A Végegyházi Majálison a nagyközönség is találkozhatott a Civil Kerekasztal tagjaival.

A nagyrendezvényen kitelepült az Alkony Nyugdíjasklub, az Asztalitenisz Sportkör, az Általános Művelődési Központ, a Barangoló Közhasznú Egyesület, az Ezüstfenyők Nyugdíjas Pedagógusklub, a Szülői Munkaközösség, a Végegyházáért Közhasznú Alapítvány, Végegyháza Község Önkormányzata, a Végegyházi Vagyonvédelmi és Polgárőr Egyesület, valamint a Vöröskereszt Végegyházi Alapszervezete.

A féléves közös munkánk során jobban megismerhettük egymás tevékenységét, a jóhangulatú találkozóink közel hozták egymáshoz a kerekasztal szervezeteit. Az eddig is működő együttműködés még szorosabbá fonódott, hiszen mindenki értékeli a másik munkáját. A Civil Kerekasztal hasznosságát mindenki elismerte, s ősszel újra folytatjuk munkánkat.

Az évadzárás meglepetése a megbeszélés végén következett, Mráz Zoltánné Ancsa gyönyörű civil kerekasztalos diótortája méltó zárása volt találkozónknak, s a finom falatok után még sokáig időztünk, a napi dolgokról beszélgetve.

A Civil Kerekasztalt a Nemzeti Civil Alapprogram támogatja.

- VB -