Ötvenen dobták össze a közel százhatvanezer forintot

Az elmúlt évi 1%-os felajánlásokból a jogosult végegyházi szervezetek összesen 159.293 forint pluszforrásra tettek szert.

A törvény megengedi, hogy a magánszemélyek a személyi jövedelemadójuk egy százalékával támogassanak valamely civil szervezetet. Ez nem tűnhet jelentősnek, hiszen az adónk egy százaléka néha csak párszáz forintra rúg. Ha valahol, akkor itt igaz a mondás, sok kicsi sokra megy. S hogy miért? Nos, következzen néhány szám, amely szerintem elgondolkodtató. Az elmúlt évi felajánlásokból 30.701 szervezet kapott több-kevesebb támogatást, összesen 9.971.794.687 forint értékben, amely pénzt 1.806.323 adózó „dobta össze”. Ez akárhogy is nézzük, csaknem tízmilliárd forint, amely beáramlott a civil társadalomba.

Rettentő nagy bizalom ez, főleg a mai bizalomhiányos időkben, és komoly felelősséget ró ránk, hogy ezt a forrást úgy használjuk fel, ami alapot ad az újabb felajánlásokra. Az a bizalom, ami ezen adományok mögött van, kötelez minden szervezetet, hogy olyan célra fordítsa a befolyt összeget, amit a közösség is elfogadhatónak tart. Hiszen, ha nem ilyen módon használjuk el, akkor nem csak saját szervezetünknek árthatunk. Nem csak a saját bevételünket csökkentjük le jövő évre, hanem a bizalomvesztés miatt mások is eleshetnek a forrásoktól. Az is része ennek az egy százalék kampánynak, hogy mikor az egyik véget ér, kezdődik a másik. Ugyanis ismét Önökhöz fordulunk és kérjük, támogassák adójuk egy százalékával a civileket!

Mi, a Barangoló Közhasznú Egyesület 80.700 forintot kaptunk, amely összeget két legújabb gyermek klubunkra fordítottuk: a Barangoló Gyermek Íjászklub és a Barangoló Százlábú Tánc-csoport költségeinek egy részét fedeztük a befolyt támogatásból. Az eredményekről annyit, hogy a „százlábúak” már bemutatkoztak az Újévi Gálán, az íjászok pedig a Végegyházi Majálison mutatják meg először a nagyközönségnek, mit tudnak.

Az idei évben is várják felajánlásaikat az adó egy százalékból az alábbi végegyházi szervezetek:

Végegyházi Vagyonvédelmi Polgárőr Egyesület KHSZ már három éve  gyűjtik a felajánlásokat, községünk közbiztonságán szeretnének javítani, és az itt lakók biztonságérzetét növelni.  A támogató nyilatkozaton a 18382196-1-04 adószámot kell felírni.

Művelődési Házunk is gyűjtheti a felajánlásokat. A támogató nyilatkozaton a 15344021-2-04 adószámot kérik megjelölni.

Végegyházáért Közhasznú Alapítvány két éve kezdte meg  az adományok gyűjtését. Az alapítvány a község kulturális, oktatási, és közéletének támogatását tűzte ki célul, és ennek szellemében folytatja tevékenységét. A támogató nyilatkozaton a 18390409-1-04 kérik feltüntetni.

Barangoló Közhasznú Egyesület az elmúlt évben kezdhette meg az egy százalék gyűjtését.  Adószámuk, amelyet a nyilatkozatra kell feltüntetni: 18392944-1-04.

Az szja törvény lehetőséget ad az adózóknak, hogy adójuk még egy százalékáról rendelkezhessenek valamely egyház illetve úgynevezett kiemelt költségvetési cél támogatásáról. Az APEH honlapján illetve az adózási tájékoztatóban fellelhető a támogatható felekezetek technikai száma. A községünkben működő két felekezet az alábbi számokkal jelölendő.

Magyar Katolikus Egyház: 0011

Magyarországi Református Egyház: 0066

Aki nem kívánja, hogy adójának ez a második „egy százaléka” valamely egyházhoz kerüljön, az nyilatkozhat arról, hogy a támogatása az alábbi kiemelt költségvetési célokra adhatja a felajánlását:

Kiemelt költségvetési előirányzat:

Nemzeti tehetség program feladatai: 1823