Kerekasztal kis kitérővel

A végegyházi Civil Kerekasztal 2011. 03. 22-én tartotta soros találkozóját a Polgármesteri Hivatal nagytermében, amelynek témája a sajtó és a PR munka volt, azonban rendhagyó kitérővel indult az összejövetel.

A kerekasztal témája a sajtó- és a PR- tevékenység szerepe a civil szervezetek életében volt. De az események felülírták a tervezett programot, hiszen az elfogadott költségvetés okán kiderülhetett, mennyi jut a civil szervezetek támogatására az idei évben. Községünk polgármestere, Varchó István elmondta, hogy ebben az évben a fele lett a civilek támogatására beállított összeg a költségvetésben a tavalyi évhez képest. A 250 ezer forintnyi támogatásra a szervezetek pályázhatnak, és a szociális és pénzügyi bizottság fog dönteni a pénz elosztásáról. A tájékoztató ezen részét a szervezetek tudomásul vették, felvetődött azonban a rendezvények terembérletének régi-új problémája. Nem elég, hogy olyan rendezvényekért fizetünk, amelyek a falu közösségét szolgálják, de még az egyenlő elbánást sem kapjuk meg. S hogy mit nehezményeztünk? Nevezetesen azt, hogy a terembérlet nem egységesen vonatkozik a szervezetekre, és a mértéke is különböző, egyes szervezetek mentesülnek, vagy jelentős kedvezményeket élveznek, mások pedig néha majdhogynem többet is fizetnek, mint ami elvárható lenne. Sajnos ezt a kérdést nem tudtuk megnyugtatóan rendezni most sem, bár a civil szervezetek csaknem egységesen álltak ki az egyenlő feltételek mellett, egyetlen szervezet képviselője gondolta úgy, hogy munkájuk a többi szervezeténél fontosabb, és a többiek elé helyezendő. Majd az idő megmutatja mire mennek magukban. Arra azért ígéretet tett polgármesterünk, hogy a kérdést a testület elé viszi. Kíváncsian várjuk a testület állásfoglalását.

Ezután a közel egyórás előcsatározás után vette kezdetét a hivatalos program, melynek első előadója Kovács Erika, a Békés Megyei Hírlap dél-békési tudósítója, hivatásos újságíró volt. Ő beszélt nekünk a sajtó és a civil szervezetek kapcsolatáról, és a külső és belső kommunikáció fontosságáról.  Elmondta, hogy a megyei újság milyen irányelvek szerint íródik, a lap újságírói hogyan dolgoznak. Megtudtuk, hogy a mai kor más újságírói technikákat követel meg, hiszen az olvasóknak is más elvárásai vannak a hírekkel kapcsolatban. A hírlap, mivel az előfizetési díjból és a hirdetésekből tartja fenn magát, igyekszik olyan oldalakat nyújtani nap mint nap az olvasói számára, melyek leginkább számíthatnak az érdeklődésükre. Erika igyekezett bennünket is bátorítani arra, hogy hívjuk, adjunk hírt rendezvényeinkről, bár azt is megjegyezte, hogy a Végegyházi Barangoló híreiből naprakészen tájékozódik a végegyházi eseményekről.  Mivel a ma emberét a szenzációk nagy mértékben érdeklik, ezt mi is tapasztalhatjuk, magukat a híreket is el kell tudnunk adni. Fontos az egyediség, a másság, amely inkább tarthat számot a lap olvasóinak kíváncsiságára. Érdeklődve hallgattuk Kovács Erikát, hiszen olyan oldaláról mutatta be munkáját, mely bennünket is ösztönzött, hogy másképpen fogalmazzuk meg tevékenységünket. A szemléletváltás nem csak az életünket kell, hogy jellemezze, hanem a gondolkodásmódunkat is.

Következő előadónk Baráth Mihály, a Végegyházi Hírmondó főszerkesztője volt. Az 1997-ben indított helyi újságunk igyekszik bemutatni községünk életét és történéseit, de azt is tudomásul kell venni, hogy típusát tekintve önkormányzati tájékoztató lap. Így azok a hírek, amelyek az önkormányzat munkájáról szólnak, elsőbbséget élveznek. Természetesen sok hely marad az óvoda, iskola, a civil szervezetek tevékenységének, rendezvényeinek bemutatására is. Nagy előnye, hogy minden háztartásba eljut, s a végegyházi lakosok ingyen kapják kézhez.

Végül Horváth László, a Végegyházi Barangoló szerkesztője mutatta be az internetes honlapot, mely igyekszik minden eseményről tudósítani, mely községünkben történik, illetve községünk lakóit érdekelheti. Az internet adta lehetőséget kihasználva egy hír rövid időn belül felkerül a Barangolóra, s olvashatják a látogatók.

Szokás szerint most is kötetlen beszélgetéssel folytattuk összejövetelünket, melyen kérdezhettünk vendégeinktől, reagálhattunk a hallottakra, a velünk történteket mesélhettük el. Ami talán közérdekű bejelentés volt, hogy a helytörténeti kutatások most a végegyházi tsz történetét érintették, mellyel szeretnénk tovább foglalkozni. Remélhetően sok segítséget kaphatunk a végegyházi lakosoktól.

A Civil Kerekasztalt az Ökotárs Alapítvány támogatta.

- VB -