Civil Kerekasztal

A Civil Kerekasztal április 19-i találkozóján a mezőőri szolgálatról beszélgettünk, majd közös rendezvényünket, a Végegyházi Majálist készítettük elő.

Sajnos Halász István falugazdász elfoglaltsága miatt nem tudott eljönni kerekasztal találkozónkra, így nem tartotta meg tájékoztatóját sem a mezőgazdaság aktuális kérdéseiről. Természetesen így sem unatkoztunk, hiszen a mezőőri szolgálat működtetéséről szóló tájékoztató is nagy érdeklődést váltott ki. Varchó István polgármester úr tájékoztatójából megismerhettük a mezőőri szolgálat finanszírozásának az összetételét, a szolgálat törvényi hátterét és az idei évre vonatkozó szabályokat is.

Sokan támadják a mezőőri szolgálatot, de ha megszüntetnénk, annak még rosszabb helyzetbe kerülnénk. Két mezőőrünk közel 3000 hektáros terület felügyeletét kell ellátnia. Természetes, hogy nem lehetnek ott mindenütt, de az is természetes, hogy ez a károsultaknak sovány vigasz. Abban a jelenlevők egyetértettek, hogy ez a probléma túl mutat a helyi szinten, és összefüggésben áll az ország egészében tapasztalható szociális- és közbiztonsági problémákkal. Míg az országos gondokon nem javíthatunk, addig helyi szinten a mezőőrök, a faluőrök, polgárőrök munkájának összehangolásával próbálhatunk javítani a helyzeten. Ez az egyeztetés a jövő hét folyamán várható, és ha meghívást kapunk, beszámolunk a történtekről.

Ezt követően polgármester úr bejelentette, hogy az előző kerekasztalon felvetődött terembérlet problémájával kapcsolatban a képviselő-testület a legutóbbi ülésén a civilek számára is megnyugtató döntést hozott. A civil szervezetek nonprofit rendezvényei esetén egységesen eltekintenek a bérleti díj felszámításától. Ezek után a civileknek is önmérsékletet kell tanúsítaniuk, hogy csak a szükséges alkalmakkor és időtartamra vegyék igénybe az önkormányzat bármely helységét. Örülünk neki, hogy a Civil Kerekasztal ebben a kérdésben megfelelő kompromisszumot tudott elérni anélkül, hogy bármely fél érdekei sérültek volna.

A kerekasztal folytatásaként a Végegyházi Majális előkészületeiről, s az egész napos rendezvény programjairól esett szó. A kerekasztal majdnem minden tagja kitelepül május 1-én, találkozhat velük a nagyközönség. A programok sokasága remélhetőleg jó szórakozást nyújt majd mindenki számára, akik kilátogatnak a ligetbe.

Horváth László