Békés Megyei Civil Fórum

Békés Megyei Önkormányzat tájékoztató fórumot rendezett 2012. február 23-án a Jókai Színház Vigadójában, melyre a békés megyei civil partnerek képviselőit hívták meg, köztük a Barangoló Közhasznú Egyesületet is.

A megjelenteket Kónya István, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötte, majd Farkas Zoltán, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke vette át a szót. Mint elmondta, Békés Megye Önkormányzata évek óta támogatja a civil szervezeteket, hiszen nélkülük nem beszélhetünk erős helyi közösségekről, civil társadalomról. Éppen ezért 2008-ban alkották meg azt a Civil Stratégiát, mely a következő három évben a civil pályázati rendszerén belül ötszáz békés megyei szervezet támogatását is jelentette.

Elnök úr bővebben beszélt a 2011. évi Kulturális és Turisztikai Pályázatról, mely programcsomagokkal támogatta az 52 nyertes pályázó szervezetet, s a programokkal több mint kilencvenezer  főt értek el.

Mivel a megyei önkormányzatok szerepe és feladatkörre 2012 január 1-től megváltozott, így a megyei civil stratégiát remélhetőleg központilag folytatják, a megyei önkormányzatok feladatváltozása során elsősorban területfejlesztési feladatokat kapnak.

(A Békés Megyei Önkormányzat Civil Stratégiája úgy gondolom példaértékű volt. Egyesületünk 2009-ben a Barangoló Gyűjteményes Ház létrehozására nyert támogatást, 2011-ben pedig három programcsomagot nyertünk, melyek segítségével csoportos látogatást tettünk a Vésztő-Mágori Emlékhelyen, a Munkácsy Múzeumban, valamint Megnézhettünk egy előadást a Jókai Színházban. Jó pályázati lehetőséget adott számunkra! –HJ-)

A fórum következő előadója Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzeti  és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára volt. Elöljáróban az új civil törvényről beszélt, mely alapvetően alakítja a Magyarországon bejegyzett mintegy hetvenezer civil szervezet jövőjét és lehetőségeit. Megváltozott a közhasznúság feltételrendszere is, megismerhettük, hogy melyek ezek.

Majd a Nemzeti Civil Alapprogram utódjáról a Nemzeti Együttműködési Alapról (NEA) hallhattunk, mely a tervek szerint egy átláthatóbb és kisebb adminisztratív kötöttséget jelentő civil támogatási és pályázati rendszer létrejöttét segíti elő. Három területen nyújt majd támogatást: a szervezetek működésében, a bevallott adományok után 5 %-os kiegészítést is biztosít, valamint szakmai tevékenységekre is lehet majd pályázni.

Öt szakmai kollégium alakul: a Nemzeti összetartozás, az Új nemzedékek jövőéért, a Mobilitás és alkalmazkodás, a Közösségi környezet és a Társadalmi felelősségvállalás kollégiumai.

Az első NEA pályázatok március végétől várhatóak.

Végül Dr. Bagdi Árpád, a Gyulai Törvényszék munkatársa beszélt a Civil Törvény változásairól, az ezzel kapcsolatos elméleti és gyakorlati tudnivalókról. Részleteibe menően megtudhattuk, milyen teendői vannak a civil szervezeteknek a változásokkal kapcsolatban, hogyan kell módosítani az Alapszabályt ennek megfelelően. Fontos, hogy milyen dokumentumokat, s milyen formában kell továbbítani a megfelelő szervekhez, hogy megfeleljünk a törvényi feltételeknek.

Azok számára, akik csak most szeretnének egyesületet létrehozni, fontos ismeretek, információk hangzottak el, annak érdekében, hogy gördülékenyebbek legyenek az első lépések. Javaslatot is kaptunk abban, hol kaphatunk segítséget, hol nézhetünk utána még, ha kérdéseink merülnek fel.

A Békés Megyei Civil Fórum lehetőséget adott a megyében működő civil szervezeteknek, hogy tájékozódjanak a törvényi változásokról, lehetőségekről.

Horváth Judit