Márciusi Civil Kerekasztal

A Civil Kerekasztal soron következő találkozójára 2012. március 27-én került sor a Barangoló Közösségi Házban.

A Civil Kerekasztal szervezeteinek képviselői a megszépült, új színekbe „öltözött” Közösségi Házba érkeztek. A felújítási munkálatok még nem fejeződtek be, de a hatás már most is szemet gyönyörködtető. (Természetesen majd erről is tudósítjuk az olvasókat.) A kerekasztal kezdetén erről folyt a beszélgetés. Majd következtek a találkozó fő napirendi pontjainak témái.

Elsőként Horváth László az új önkormányzati, közoktatási és civil törvények várható hatásairól beszélt. Ezekről a törvényekről olvashattunk illetve hallhattunk már a médiákban, de a szabályozások mellett érdemes a hatásairól is elgondolkozni. Hiszen mindhárom terület érinti a Végegyházán élőket, hiszen talán a kistelepüléseket érintik ezek a legjobban. Óhatatlanul felmerült az iskola jövőjének problémája is, hamarosan konkrétumok is kiderülnek ezzel kapcsolatban. Az önkormányzat felépítése és feladatköre is átalakul. S bennünket, civileket is megrázóan érint a pályázati lehetőségek beszűkülése, ennek hatását már most érezzük. Nehéz esztendő elébe nézünk, viszont a múlt sikereit nem szabad veszni hagyni, így továbbra is kitartó munkával kell talpon maradni.

Ezt követően Varchó István, községünk polgármestere adott tájékoztatót Végegyháza 2012. évi költségvetéséről. Az idei évben alig több mint kétmilliós hiánnyal sikerült tervezni, amely az eddigi évekhez képest kedvezőbb képet mutat. Az előző években nagyobb hiánnyal volt kénytelen tervezni önkormányzatunk, de év végére ezeket sikerült ledolgozni. Reményeik szerint így lesz ez az idén is.

Utolsó nagy téma Végegyháza Község Önkormányzata civil pályázatának bemutatása volt. Polgármester úr elmondta, hogy sajnos ebben az évben is csak 250.000 Ft-ot tudtak elkülöníteni erre a célra. A támogatásra pályázatot kell benyújtaniuk a civil szervezeteknek, melynek beadási határideje április 14. A feltételek, az űrlap hasonlóak a tavalyihoz, néhány eltérés mutatkozik csak. Abban megegyeztünk, hogy csak ez a támogatás nem teszi lehetővé egy-egy szervezet működését, sajnos az egyéni támogatások is korlátozott mértékűek. Egyéb pályázati lehetőségeket kell keresni, de sajnos ez sem egyszerű. A beszélgetés végkicsengése az volt, hogy nehéz helyzetben vagyunk, de mégsem adjuk fel.

Legközelebb április 17-én találkozunk majd, amikor fő témánk a közelgő Végegyházi Majális lesz.