Évadnyitó Civil Kerekasztal

A Civil Kerekasztal immáron harmadik évadát kezdte el 2012. szeptember 25-én, kedden 17 órai kezdettel a Barangoló Közösségi Házban.

Őszi első találkozónkra vendégek is ellátogattak: Laduver Tímea, a Széchenyi Programiroda humánerőforrás területén dolgozó munkatársa és Kálmán András, a Dél-Békési Kistérség Többcélú Társulása térségfejlesztési szervezője.

A találkozó első előadója Laduver Tímea, a Széchenyi Programiroda munkatársa először arról beszélt, mi a munkája, miben tud a programiroda segíteni, nem csak a civil szervezeteknek, de a gazdasági társaságoknak, vállalkozóknak és intézményeknek is. Személyes találkozókon, akár helyben, akár az irodában, a kezdetektől a megvalósulásig adnak tanácsot pályázattal kapcsolatban, mely adódó alkalommal a projektek nehézségein lendítheti át a pályázókat. A Programiroda több területen ad segítséget a Széchenyi Terv zátonyos vizén való hajózáshoz. Így külön referens foglalkozik a környezetvédelem, a turisztika, gazdaságélénkítés témakörével is. Tímea tájékoztatást adott a TÁMOP aktuális pályázatairól is, mivel ez az ő szakterülete, de mint elmondta, az is fontos, hogy a szervezetek általa egy új kapcsolattal gyarapodtak, ahová szükség esetén fordulhatnak. Ez pedig a civil életben nagyon sokat ér és számít. Egyébként a részt vevő szervezetek többségének, mivel a kultúra, az oktatás és szociális területen tevékenykednek, elsősorban a TÁMOP forrásai az izgalmasak. Természetesen egyéb kérdésekben is fel lehet keresni az iroda munkatársait.

Ebben az évben szeptember 24-30-ig tart az Állampolgári Részvétel Hete, melyhez csatlakozva itt Végegyházán is az aktuális kérdőív kitöltésére buzdítottuk a jelenlévőket. A civilek szerves részei a mindennapi életnek, fontos tehát, hogy hallassunk magunkról, lássák, milyen sokan vagyunk, s milyen sokat teszünk a közösség életében.

Nemrégiben szavazta meg Végegyháza Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a kirívóan közösségellenes magatartásokról szóló önkormányzati rendeletet.  E rendeletről, valamint ennek a helyi környezet védelmére gyakorolt hatásáról beszélt Varchó István polgármester. Olyan fontos kérdésekben alkottak szabályokat, mint például a helyi állattartás, a szilárd hulladékgyűjtés, a közterületfoglalás, a szabadtéri égetés és a köztemetők rendje. Ettől várják azt, hogy jelentősen csökken az utóbbi időkben nagy közfelháborodást keltő haszon- és háziállatok (kutyák, lovak, kecskék) szabadon tartása és járása. Javul a hulladékgyűjtés és ezen belül a szelektív hulladékgyűjtés szabályainak betartása. A közterületi rend javulása és a természeti és épített környezet károsításának jelentős csökkenése is várható a rendelettől. Mindenkinek tudomásul kell vennie azt, hogy a rendelet megszegői minden esetben meg lesznek büntetve, és a büntetési tétel 20.000 Ft-tól 150.000 Ft-ig terjedő közigazgatási bírság lehet, amely ismételhető. Természetesen a jelenlévők egyetértettek abban, hogy a rendelet annyit ér, amennyit be tudnak tartatni, de kezdetnek nem rossz.

A Civil Kerekasztal szervezeteinek képviselői úgy döntöttek, a következő évben is sor kerül a Végegyháza Rendezvénynaptára elkészítésének, ehhez az első lépést e találkozón meg is tettük.

Tájékoztatót adtunk a NEA pályázatok állásáról, illetve a Barangoló Közhasznú Egyesület nyertes önkéntes pályázatáról, és a közösen megvalósítandó egészség-pályázatunk jelenlegi állásáról, amelynek kedvező elbírálásában bizakodunk.

Évadnyitó kerekasztalunk olyan lendülettel fogott munkához, hogy bizakodunk abban, hogy sikeres évadot kezdtünk meg.

Horváth Judit, Horváth László