Jó gyakorlatokkal ismerkedtünk meg

Újabb fejezetéhez érkezett a „Legyél Te is Önként-S!” program, melynek során felkészítettük a projekt résztvevőit, önkéntes koordinátorait és az együttműködő szervezetek képviselőit az önkéntesek toborzására, fogadására és menedzselésére.

A végegyházi  Barangoló Közösségi Ház Önkéntes Pontja adott otthont 2013. február 9-10-én a Legyél Te Is Önként-S! Barangoló Önkéntes Pont létrehozása és kistérségi önkéntes akciók szervezése és koordinálása Végegyházán és környékén című projekt Önkéntes koordinátor felkészítő programjának. Kulcsfontosságú szerepet szántak a helyi koordinátoroknak a pályázat megálmodói, hiszen a helyi akciók szervezése és lebonyolítása a legfontosabb feladatuk. Az öt együttműködő település képviselőin kívül végegyházi szervezetek önkéntesekkel foglalkozó tagjai is részt vettek képzésünkön. Terveink szerint a további képzések más együttműködő településeken valósulnak meg, amikor is lehetőséget kapnak a vendéglátó települések szervezetei, hogy megismerkedjenek az önkéntes menedzsment szakmai alapjaival.

A mostani képzés előadója és trénere Knyihár Éva, a Baranya Megyei Önkéntes Centrum szakmai vezetője volt, ő vezetett be bennünket az önkéntes menedzsment rejtelmeibe.

Az itt megszerzett kompetenciák: A segített személyek igényeinek realizálási képessége. Világos kifejező-készség, lényeglátás képessége, együttműködési készség. Az önkéntes törvény általános ismerete. Az önkéntes menedzsment területeinek, elemeinek megismerése, azok rendszerbe helyezése, illetve ezekhez a területekhez tartozó tapasztalatok, jó gyakorlatok, és fejlesztési eszközök megismerése.

Természetesen ez így nagyon tudományosan hangzik. Valójában az önkéntesség törvényi feltételein túl megismerkedtünk az önkéntesek szervezésének és megtartásának néhány módszerével. Hiszen erre a feladatra nincsen egy általánosan alkalmazható recept, az elméleti tudást a helyi lehetőségekkel kell ötvözni a sikerhez. Maga a képzés is jobban hasonlított egy beszélgetésre, mint szigorú oktatásra. A csoportos és kreatív feladatok során nem csak a „tananyaggal”, de egymással is jobban megismerkedtünk.

A koordinátorok a képzés során előadást hallhattak a fenntartható fejlődés, környezettudatos szervezet működtetéséről, mivel ma már fontos szempont a környezet védelme és a jövő nemzedék számára való megóvása is. Sort kerítettünk arra is, hogy a képzésen részt vevő koordinátorok számára munka- és tűzvédelmi oktatást tartsunk, annál is inkább, mivel a tevékenységük során számos esetben kell majd önkéntes munkát végző csoportot koordinálniuk.

A képzés végére nem csak kiokosodtunk, hanem kellemes élményekkel gazdagodtunk, hiszen nem hallgatói, hanem részesei voltunk a képzési programnak.

Horváth László