Civilek Háza létrehozása Végegyházán

A községünkben tevékenykedő civil szervezetek működésének egyik fő problémája a működés és rendezvények helyének a megteremtése. A községi művelődési ház nem tud folyamatos működési helyet biztosítani a civilek és önszerveződő közösségek számára. A jelenlegi gazdasági helyzetben a községi önkormányzat nem képes, de főleg nem akarja a folyamatos működtetést felvállalni sem gazdasági, sem szakmai téren. Így a helyzet megoldásának az látszik, hogy a község civil szervezetei összefogva hozzanak létre „Civilek Háza”-t.  Ennek a formának előnye lehetne az is, hogy nem csak a civil szervezetek találnának állandó helyet maguknak, de megmutatva a civil társadalom erejét, a község is visszakapná a fejlődésbe vetett hitét. Hiszen a jelenlegi időszakban is szinte csak a civil szervezetek szerveznek a falu teljes közönségének szóló programokat. A szervezetek rendezvényei és a működéssel kapcsolatos tanfolyamok és továbbképzések helye mellett számos egyéb szolgáltatás nyújtása lenne lehetséges az így létre jött újszerű intézményben. Ilyen lehet a munkaügyi tájékoztató pont, pályázati tanácsadó szolgáltatás, Vidékfejlesztési információs pont, fogyasztóvédelmi információs pont, oktatási és ifjúsági információs pont, itt működtetnénk tovább a Barangoló Önkéntes Pontot összes szolgáltatása is.  Ezek az információs és szolgáltató funkciók nem csak a kihasználtságát növelik az intézménynek, de a helyi lakosság komfort érzetét és civilekhez fűződő viszonyát is javítják. Ennek a civil központnak a létrehívása lehetővé teszi azt is, hogy olyan tevékenységeket indítsunk újra, amelyek a helyi fiatalok és gyermekek esélyeit is növelhetik az elkövetkezendő időszakban. Ilyen tevékenységek a nyelvtanfolyamok, művészeti szakkörök, számítástechnikai képzések.

A kialakuló központ működtetését éves terv szerint képzeljük el, amelyet a Barangoló Közhasznú Egyesület koordinálásával működő Civil Kerekasztal készít el és hagy jóvá. A folyamatos működtetést az egyesületünk bonyolítaná le, hiszen nekünk van talán a legnagyobb gyakorlatunk az ilyen típusú szervezésekben. A működtetés időszaka szeptembertől szeptemberig terjedne, az éves munkatervet és az előzetes beszámolót minden év augusztus havának végéig fogadják el az érdekeltek.

A Civilek Háza hosszú távú kialakítási és működtetési terve:

2013-2014

A nyári időszakban a civil szervezetek és a lakosság igényeinek felmérése és ezek alapján a részletes program elkészítése, éves eseménynaptár elkészítése. A Civilek Háza üzemeltetését a Barangoló Közhasznú Egyesület elvégzi, a szükséges működési költségeket az átalakítás után kigazdálkodja.

Minden olyan szervezet megkeresése, amelyek információs vagy szolgáltató pontot üzemeltetnének az intézményben, a szükséges szerződések, megállapodások megkötése. A helyszínül szolgáló épület felújítása önkéntes munkával.

2013. szeptember-decemberig az első időszakban tervezett tanfolyamok, szolgáltatások beindítása, a szervezetek rendezvényeinek, eseményeinek a megrendezése, a Civilek Háza megismertetése Végegyházán és a környező településeken. Az intézmény honlapjának elkészítése, sajtó és marketing kampány beindítása. A működés személyi feltételeinek biztosítása javarészt önkéntesekkel, és aktivistákkal. Meg kell kezdeni a Civilek Háza átalakítását a céloknak megfelelően, a finanszírozható működéshez a fűtési rendszer és az épület funkcionális felújításának az elvégzése elkerülhetetlen. A munkálatokat az önkénteseink szívesen elvégzik, az anyagköltség előteremtése a feladat. Korszerű ügyfélfogadó pult, kiállító terem, sportszoba és művészeti próbaterem kialakításával kialakítható egy multifunkciós kiszolgáló intézmény, amely szinte bármilyen rendezvényt le tud bonyolítani.

2014. első félév a gyermek- és ifjúsági esélyteremtő program beindítása, a civil szervezetek működési és szakmai pályázatainak gondozása, az egyszázalékos kampány szervezése a helyi civil szervezeteknek. A szervezetek éves közgyűléseinek lebonyolítása, és a közhasznúsági jelentések elkészítésének segítése. A szervezetek rendezvényeinek a megszervezése. A Végegyházi Majális egész napos nagyrendezvény megszervezése, amely a végegyházi civil szervezetek hagyományos éves seregszemléje és bemutatkozó rendezvénye.

2014-2015     

A központ második évadja azokon a tevékenységeken és programokon kívül, amit az első évben már bejárattunk. Folyamatosan figyelemmel kell kísérni és bábáskodni kell a községben és környékén a civil szervezetek létrejöttén. Segíteni kell az első lépéseiket és el kell érni, hogy minél több önszerveződő közösség alakuljon át bejegyzett civil szervezetté.

2015-2016

A megkezdett programok mellett meg kell próbálni a Civilek Háza udvarának a hasznosítását sportolási és kulturális céllal. A program lebonyolítását az érintett társadalmi rétegek bevonásával kell megszervezni, hiszen többre becsülik azt az emberek, amit maguk hoznak létre. Társadalmi konzultációt kell kezdeményezni a következő időszak hosszú távú tervezésének az előkészítésére.

Összegzésül:

Ez a program lehetőséget teremt egy olyan projekt létre hívására, amely példaértékű lehet a kistelepülések számára, hiszen megmutatja, a civil társadalom erejét, segíti a lakókörnyezetünk-településünk fejlődését, bebizonyíthatja, hogy az önmagát megerősíteni akaró közösségeknek van lehetőségük ott is, ahol sokan már lemondtak a jövőről. Azt is megmutatja, hogy a civil társadalom a harmadik erő lehet a közigazgatás, a gazdaság mellett, amely előbbre visz, vihet egy területet, vagy egy települést úgy, hogy olyan forrásokat mozgat meg, amelyekkel egy átlagos település nem tud élni. A tervezés és megvalósítás olyan visszavonhatatlan megerősödéséhez vezethet a helyi civil társadalomnak, amely önmagában is elég hozadéka lehet egy ilyen programnak. A többi már csak hab a tortán. Ellensúlyozni tudja a településen tapasztalható kilátástalanság érzését, megmutatva a helyi kezdeményezések erejét.

Barangoló Közhasznú Egyesület