Közösségi szolgálat

A Barangoló Közhasznú Egyesület 2013-ban eddig öt végegyházi fiatalnak ad lehetőséget, hogy a tanulmányaik befejezéséhez szükséges 50 óra közösségi szolgálatot helyben teljesíthessék.

A 2011. december 23-án elfogadott Nemzeti Köznevelési törvény bevezette az iskolai közösségi szolgálatot, mint az érettségi bizonyítvány kiállításának előfeltételeként teljesítendő tevékenységet. A törvény értelmében – felmenő rendszerben – minden középiskolásnak 3 év alatt – lehetőleg arányosan elosztva – 50 óra közösségi szolgálatot kell teljesítenie ahhoz, hogy érettségi bizonyítványt kapjon kézhez.

A Hunyadi János Közoktatási Intézménnyel együttműködve egyesületünk fogadó szervezetként támogatja a diákok közösségi szolgálatát.

2016-tól az érettségi bizonyítvány kiadásának előfeltétele lesz, hogy minden diák 50 óra közösségi szolgálatot végezzen középiskolai tanulmányai során. A közösségi szolgálat olyan tevékenység, melyet a diákok értékeik mentén választanak, anyagi ellenszolgáltatás nélkül végeznek, azzal a helyi közösség érdekeit szolgálják, és mellyel saját személyiségüket, különféle készségeiket fejlesztik. Közösségi szolgálatot sokféle motivációból végezhet valaki: hogy megismerjen egy foglalkozást, hogy mások érdekeit szolgálja, közösséghez tartozzon, hogy elérjen egy fontos célt, például a környezet szépülését, hogy bizonyos tulajdonságainak fejlődését elősegítse, hogy hasznos módon töltse az idejét, bajba jutottakon segítsen, védje a környezetet vagy gyakorlatot szerezzen egy számára fontos területen.

A tanulók a szolgálati tevékenység helyét érdeklődési körüknek megfelelően önállóan választhatják meg. A közösségi szolgálat keretei között az egészségügyi, a szociális és jótékonysági, az oktatási, a kulturális és közösségi, a környezet- és természetvédelmi, a katasztrófavédelmi, az óvodás korú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel közös sport- és szabadidős területen folytatható tevékenység.

Az iskola a 9–11. évfolyamos tanulók számára három tanévre, arányosan elosztva biztosít időkeretet a közösségi szolgálat teljesítésére az alábbiak szerint: 9. évfolyam – 15 óra (ebből 5 óra bevezető-felkészítő foglalkozás), 10. évfolyam – 20 óra, 11. évfolyam – 15 óra (ebből 5 óra értékelő-záró foglakozás).

A közösségi szolgálatot nálunk teljesítő öt hunyadis diák két területen önkénteskedik: a Végegyházi Kábeltelevízió készítésében és a Barangoló Bejárós Tábor lebonyolításában segédkeznek a fiatalok. A nálunk folyó tevékenykedés remélhetőleg olyan ízelítőt nyújt majd számukra, hogy a későbbiek során is kedvet kapnak a közösségi munkához. Mint ahogyan az egyesületünknél önkénteskedők már ezt teszik évek óta.

A végegyházi fiataloknak – ha igény van rá – szívesen adunk lehetőséget ez után is a közösségi szolgálat teljesítésére, akár más területeken is.