Végegyházán nyerő a Civil Kerekasztal

A Végegyházi Civil Kerekasztal működését ebben a szezonban a Nemzeti Együttműködési Alap támogatta.

2012-ben adta be támogatási kérelmét a Barangoló Közhasznú Egyesület a NEA-hoz a civil kerekasztal működtetésére, amely pályázat hétszázhetvenezer forint támogatást nyert. Így a civil kerekasztal sikeresen és teljes egészében megvalósíthatta programját. A végegyházi szervezetek által alakított tömörülésben 15 szervezet, intézmény és önszerveződő közösség vesz részt, akik úgy gondolják, együtt könnyebb. A találkozóinkon nem csak az aktuális témákat tárgyaljuk meg, de tájékoztatókat hallhatunk az aktuális lehetőségekről és eseményekről is, illetve ki-ki elmondhatja, mi történt a háza táján. Ezek a találkozók lehetőséget adnak arra is, hogy ismeretségeket kössünk, együttműködések valósuljanak meg és arra is, hogy problémáinkat tárgyalással rendezhessük egymással. Aki nem kér az együttműködésből és nem vesz részt a találkozóinkon - igaz alig van ilyen szervezet - számos lehetőségről marad le, és sok olyan információ és adat nem kerül birtokába, amiből profitálhatna.

A Civil Kerekasztal programjában szereplő találkozóink során érintettük a környezetvédelem, a forrásteremtés, a helyi média, az önkéntesség és a civil társadalom törvényi szabályozásának változásait is. Hagyományosan elkészítjük és minden háztartásba eljuttatjuk Végegyháza Község rendezvénynaptárát, közös egyszázalékos kampányt szervezünk a szervezeteknek. Megvalósítottunk számos nagyrendezvényt, hiszen a Civil Kerekasztal tagjainak hathatós közreműködésével valósult meg a 2012. évi Falunap és az idei Önkéntes Majális programja is. Ezek az egész napos rendezvények alkalmat adtak arra is, hogy a szervezetek bemutathassák, mivel foglalkoznak, mennyit fejlődtek az utolsó találkozás óta.  Az Önkéntes Karácsony a civilek közös akciójaként nem csak az ünnep hangulatát emelte, de szociális téren is új elemet hozott községünk életében, hiszen közel negyven önkéntes vette ki a részét a gyűjtésekből, főzésből, gyermekfoglalkoztatókból varázsolva igazi karácsonyt azoknak is, akiknek a sorsa most rosszabbra fordult.

Az Újévi Gálánkon nívós műsor és kiállítás mellett most is átadtuk a Végegyháza Közösségéért emlékplakettet. A kerekasztal tagjai eljutottak Pécsre is a program során, ahol a szervezetek képviselői megismerkedhettek a Baranya Megyei Önkéntes Centrum munkájával, a pécsi Civilek Háza működésével. A kirándulásnak nem csak a tapasztalatcsere volt az eredménye, hanem a résztvevőket is összekovácsolta, még inkább összehozta a közös élmény. A közösségfejlesztő szerepe is nagyon jelentős a kerekasztalnak, hiszen a szervezetek, amelyek néha szinte rivalizáltak, megtanultak együttműködni és tolerálni a többiek tevékenységét. Fontos eredményünk az is, hogy képessé váltunk a közös tervezésre. Ennek eredményeként elhatároztuk, hogy létre hozzuk Végegyházán a Civilek Házát, amelynek alapító okiratát 13 helyi közösség írta alá 2013.02.26-án a Barangoló Közösségi Házban. Ennek az intézménynek a létrehívása, ha sikerrel jár, megoldhatja az együttműködő szervezetek infrastrukturális és szakmai gondjainak is az oroszlánrészét.

A Civilek Háza helyet adhat rendezvényeinknek, megoldhatja technikai gondjainkat és nem utolsó sorban szakmai együttműködőink segítségével nehézségeink is könnyebben leküzdhetőek lesznek. A megvalósításhoz a Nemzeti Együttműködési Alaphoz, illetve a Norvég Civil Alaphoz is nyújtottunk be pályázatot. A kerekasztal tagjai közül az idei évben két szervezet, a Barangoló Közhasznú Egyesület és a Végegyházi Sporthorgász Egyesület nyújtott be a NEA-hoz mind működési, mind szakmai pályázatot. A szakmai pályázatok még elbírálás alatt vannak, de a működési pályázaton mindkét szervezet nyert: a Barangoló 850000 Ft, horgászegyesületünk 250000 Ft működési támogatást kapott az idei évre, ami lehetővé teszi a két szervezet zökkenőmentes működését. A kerekasztal találkozóink során folyamatosan bíztatjuk már évek óta a szervezeteket a pályázati források megigénylésére, illetve az önszerveződő közösségeket arra, hogy alapítsanak szervezetet, hogy pályázhassanak.

Barangoló KHE