Önkéntes képzés

A Magyar Vöröskereszt Békés Megyei Szervezete 2013. május 21-én délután projektjéhez kapcsolódó önkéntes alapképzést tartott az érdeklődőknek a mezőkovácsházi Művelődési Házban.

A Magyar Vöröskereszt Békés megyei Szervezete – a barangoló Közhasznú Egyesülethez hasonlóan – sikeresen pályázott a TÁMOP 5.5.2-es Új Széchenyi Terves pályázaton. Projektjük címe: Az önkéntesség helyi népszerűsítése és önkéntes pont létrehozása Mezőkovácsházán, mely 2013. március 1 - 2014. február 28. között valósul meg. 16.829.694 Ft támogatási összeget nyertek, melyet önkéntes pont létrehozására, tíz nagyobb népszerűsítő rendezvény megszervezésére, két önkéntes közösség létrehozására is fordítanak. A program fő partnerei a Béthel Alapítvány, Mezőkovácsháza Város Önkormányzata és a Hunyadi János Közoktatási Intézmény. A további vállalt tevékenységekről és szolgáltatásokról is beszámolt Nagy Gábor, a projekt szakmai vezetője, valamint bemutatta a projekt menedzserét, Merényiné Szentmiklósi Etelkát és Kiss Rozália pénzügyi vezetőt is.

A projekt elemeiről szóló tájékoztató után Gábor az önkéntesség szerepéről beszélt. Fejlesztő szerepét tapasztalhatjuk a társas együttélés, a társadalmi integráció során, a gazdasági és foglalkoztatási mutatók is érzékeltetik pozitív hatását. Kiegészítő szerepe van a plusz erőforrások bevonásával, a társadalmi felelősségvállalás erősítésében, valamint az intézmények nyitottabbá tételében.

 


 

Az önkéntesség főbb jellemzője, hogy egyéni választáson, belső motiváción alapul, anyagi érdektől mentes, a közösséget és a közjót szolgálja, s az egyén nem csak a problémák okozója, hanem a megoldója is lehet egyben.

Az önkéntes tevékenységet jellemzi a kölcsönös segítségnyújtás és önsegítés, a jótékonyság, mások segítése, a közösségi /állampolgári/ részvétel és a közérdekű képviselet.

A szakmai vezető érintette még az önkéntesség formáit, beszélt a magyarországi önkéntességről, azokról a programokról, szervezetekről, melyek segítik az önkéntesség térhódítását.

A TÁMOP 5.5.2-es projekt – mint Nagy Gábor is elmondta – nagy hangsúlyt fektet az önkéntesség népszerűsítésére, valamint az egyes tevékenységek hatékonyságát is növelhetjük segítségével, hiszen lehetőség van önkéntesek közvetítésére.

A program, s így a kovácsházi alapképzés során is lehetőség nyílt önkéntes regisztrációra és az önkéntes pont programjaihoz való csatlakozásra is.

Sok sikert kívánunk a projekt megvalósításához.

Barangoló Közhasznú Egyesület