Zöld utat kapott a Civilek Háza Végegyházán!

A végegyházi Civil Kerekasztal szervezetei 2013. február 26-án fogadták el szándéknyilatkozatukat, hogy létre hozzák a Civilek Házát községünkben, így javítva az együttműködő szervezetek működési feltételeit, lehetőségeit ezekben a forráshiányos időkben.

Az intézmény kialakítását és működtetését a Barangoló Közhasznú Egyesület vállalta, egyben a szükséges koordinációs tárgyalásokat is lebonyolította az érintettekkel. A községi önkormányzattal egyeztetve pályázatot nyújtott be az egyesület a Norvég Civil Támogatási Alaphoz a szükséges átalakítások elvégzésére. A pályázat, amely közel hárommillió forint értékben került beadásra, a szükséges átalakítások anyagköltségeit és a személyi és technikai szükségleteket fedezheti a működéshez. A pályázatot április 28-án nyújtottuk be, és a formai bírálat valamint a helyszíni szemle után vártuk az alap döntését.

2013. július 9-én megszületett az NCTA első végleges támogatási döntése. Az április 29-i határidővel 7 témakörben beadott 1029 pályázat közül 105 támogatásáról és ezzel 859 210 € kiosztásáról döntött a Jóváhagyó Testület, az egyes témakörökben összehívott Bíráló Bizottságok javaslata alapján. A június utolsó két hetében megtartott bíráló bizottsági üléseken a tagok (3 fő) az adott témakör értékelőivel közösen és az általuk adott pontszámok alapján kialakult sorrendben tekintették át a pályázatokat. A teljes lista ismeretében a bizottságoknak ugyanakkor joga és lehetősége volt a rangsor megváltoztatására – akár magas pontszámot elérő pályázatok elutasítására, akár alacsonyabb pontszámot elért pályázatok támogatására, természetesen megfelelő szakmai indoklás mellett. Megfigyelőként minden bizottsági ülésen részt vettek a támogató országok, valamint a magyar kormány (mint nemzeti kapcsolattartó) képviselői is.

Így örömünkre a végegyházi pályázat nyert, a Civilek Háza létrehozásához és üzemeltetéséhez 2 853 607 forint /9 813,29 EUR/ vissza nem térítendő támogatást nyújt a Norvég Civil Támogatási Alap.

Ebből a támogatásból és az önkénteseink áldozatos munkájából elkészülhet a volt kettes iskola épületének belső felújítása, korszerű központi fűtést készítünk, összenyithatóvá tesszük a két termet, festésre, parkettalakkozásra kerül sor. A munkálatokat augusztusban kezdjük és októberre át is adjuk a község civil szervezetei és önszerveződő közösségei számára a multifunkciós közösségi teret, Végegyházi Civilek Háza néven. A felújítás alatt a létrehozó szervezetek kidolgozzák az intézmény működési rendjét és a szükséges szolgáltatások igénybe vételének szabályait. Az intézmény a község szervezeteit szolgálja majd azokat, akik képesek és nyitottak az együttműködésre. Lehetőség lesz képzések, találkozók, fórumok szervezésére, és számos rendezvény kaphat itt helyet. De akár baráti társaságok, családok is használhatják majd rendezvényeikre a helyiségeket, a megfelelő szabályok betartása mellett. A Civilek Háza legfontosabb funkciója a közösségi térként való működés, a helyi szerveződések támogatása és segítése lesz.

Reményeink szerint a község újabb korszerű intézménnyel gazdagodik, amely még a civil szervezetek településfejlesztő hatását is bizonyítja.

Barangoló Közhasznú Egyesület