Kapunyitogató Végegyházán

2009. szeptember 21-én, hétfő délután 3 órától kinyitotta kapuját a végegyházi művelődési ház, és színes programokkal várta községünk lakosait, gyerekeket, felnőtteket egyaránt.

A Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft. Kulturális Irodája a Békés Megyei Önkormányzat támogatásának köszönhetően 2009. szeptemberében egy országosan is újszerűnek számító rendezvénysorozatot indított, „Kapunyitogató” címmel.

A kezdeményezés célja, hogy azokon a településeken, ahol a művelődési ház úgymond „kulcsos házként” működik, néhány napra kinyíljon az intézmény, és a falu napokhoz kötődően szervezett kulturális programok mellett, más közművelődési eseményeken is részt vehessen a lakosság. Nálunk, Békés megyében 21 település van, ahol a művelődési ház zárva tart, s ezeken a településeken a művelődés, szórakozási és ismeretszerzési lehetőségek nehezen elérhetőek. A Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft. Kulturális Irodája a Békés Megyei Önkormányzat által biztosított 2,5 millió Ft támogatásnak köszönhetően 10 településen próbál ezen a gondon valamelyest enyhíteni.

A nagyterembe belépő közönséget szokatlan kép fogadta, hiszen a székeken kívül egy furcsa építmény keltette fel mindenki kíváncsiságát. Nem csoda hát, hogy alig vártuk a program kezdetét. Először Dombi Ildikó, az IBSEN Nonprofit Kft. munkatársa köszöntötte a megjelenteket, aki e délután háziasszonya volt. Megtisztelte jelenlétével a Kapunyitogató rendezvényét Balogh József, a Békés Megyei Önkormányzat térségi tanácsadója, aki e rendezvényt megnyitotta, Varchó István, községünk polgármestere és Lázár Szilveszter, a végegyházi ÁMK igazgatója.

Ezt követően több helyszínen számos program várta egy időben a gyerekeket, és a felnőtteket egyaránt. A Békés Megyei Napsugár Bábszínház bábművészei a teremben felépített Kukucska Színházba várták a nézőket egy zenés árnyjátékra. Természetesen a legkisebbek rögtön izgatottan ott toporogtak a sátor körül, s aki elsőre nem jutott be, kíváncsian hallgatta a kiszűrődő zenét. A várakozás idejében az előtérben berendezett a Lenkefi Konrád emlékkiállítást is sokan megnézték, ahol a bábművész által készített bábokban gyönyörködhettünk. Nemcsak látnivalóban lehetett részünk, hiszen a színházterem hátsó részében, egy hosszú asztalnál kézműves játszóházzal várták az ügyes kezűeket a Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft. Kézműves Szakiskolájának munkatársai.

S ez még csak a kezdet volt! Hamarosan színpadra lépett a végegyházi Alkony Nyugdíjas Klub Népdalköre, népdalcsokruk most is sikert aratott, valamint vezetőjük, Lászlóné Varga Zsófia nótáit most is sokan dúdolták. Ezt követően a méhkeréki Nyisztor György hagyományőrző Néptáncegyüttes lépett fel, akik élő zenére táncoltak. S hogy a táncos kedvűek is táncolhassanak, Patyi Zoltán táncpedagógus és a méhkeréki táncosok segítségével bárki megmutathatta tánctudását az ezt követő táncházban.

A közel három órás program bizonyította, hogy van igény egy helyre, amely kinyitja kapuját, s csalogatja az itt lakókat, jöjjenek, szórakozzanak, művelődjenek, érezzék jól magukat együtt.

Reméljük, máskor is lesz részünk még hasonló eseményben.

- HJ –

Fotó: Androvicz Edina, - HJ -