Kis karácsony…Végegyházán

A Barangoló Közhasznú Egyesület 2009. december 23-án egész napos rendezvényre várta a község lakóit. Délelőtt a Művelődési Házban karácsonyi ajándékokat és díszeket készítettünk, délután felavattuk Végegyháza Karácsonyfáját, majd a Barangoló Gyűjteményes Házban a karácsonyi rajzpályázat és a sütisütő-verseny eredményhirdetésére került sor.

Decemberben mindenki várva várja a karácsonyt, de leginkább a gyerekek. Kíváncsiak voltunk arra, milyennek látják a szeretet ünnepét, hogyan készülnek az ünnepekre, hogyan díszítik a karácsonyfát, illetve hogyan szeretnék tölteni karácsony napját. S ha már elképzelték, le is rajzoltattuk velük, hogy mások is láthassák! Éppen ezért karácsonyi rajzpályázatot hirdettünk óvodásoknak és általános iskolásoknak. S hogy a téma mennyire megihlette őket, az is mutatja, hogy összesen 76 pályamű érkezett 54 alkotótól. Ezeket az alkotásokat Baráth Mihályné Zsuzsika zsűrizte és értékelte. S hogy ne csak a kisebbek készülhessenek, ezért a nagyobbak és a felnőttek számára is versenyt hirdettünk, ahol süteményeikkel nevezhettek a végegyháziak. Az elkészült sütiket egy – akkor még titkos – szakavatott zsűri értékelte a rendezvény napján, Szilágyi Lászlóné Ildikó és Juhász Józsefné Sári személyében.

S hogy a délutáni helyszín is az alkalomhoz illő pompában várja a látogatókat, egyesületünk tagjai kidíszítették a Barangoló Gyűjteményes Házat. Erre az alkalomra kaptunk egy fenyőfát is Kunos Lászlónétól, mely ünnepi dísze lett foglalkoztató termünknek.

S végre elérkezett a téli szünet első napja, amikor is 10 órakor összegyűltünk a Művelődési Ház előterében, a karácsonyi játszóházba. Rádainé Kunos Klára, a Barangoló Kézműveskör vezetője most is kitalált valami újdonságot a gyerekek számára. Nem is gondolná az ember, hogy a jégkrémes pálcikák karácsonyi képek kereteivé változhatnak át. Ezen kívül üdvözlőlapok sokasága készült a gyerekek ügyes keze és Klári útmutatásai alapján. S természetesen ajándékdobozok és „szaloncukrok” is készültek a rendőrség udvarán álló fenyőfára. Hiszen hagyományosan, immár harmadik éve díszítjük fel ezt a hatalmas fát, hogy átváltozzon Végegyháza Karácsonyfájává. Vágó László, Gál István és Gyebnár Tibor vállalta magára azt a nem könnyű feladatot, hogy a díszeket a fára tegyék. Karácsonyi égősorát ebben az évben is kölcsönadta Szilágyi Lászlóné, hogy a mi égősorunkkal együtt este is messze világítson karácsonyfánk. Ezen a délelőttön az időjárás sem volt a segítségükre, hiszen nagy erővel fújt a szél. Ennek ellenére azért díszes lett a fánk, s a gyerekek jóvoltából a mellette álló kis tuja is átöltözött karácsonyi ruhájába.

Rövid pihenő után, délután 3 órakor került sor Végegyháza Karácsonyfájának avatására. Idén az alsós gyerekek irodalmi csoportja, a Mini Manók örvendeztetett meg bennünket ünnepi műsorukkal. Karácsonyi verseik a közelgő ünnepekről szóltak, dalaikat a közönség is vidáman énekelte. Ezt követően indultunk el együtt a Barangoló Gyűjteményes Házba, ahol a versenyek eredményhirdetésére került sor. Még jó, hogy sok jó ember kis helyen is elfér, mert bizony sokan érkeztünk, így szűkösnek bizonyult a helyünk. De ez nem zavart senkit, először is mindenki izgatottan kereste a saját, majd a többiek rajzát. Ahogyan Baráthné Zsuzsika elmondta, nem volt könnyű választani a sok szép rajzból, mikor zsűrizte azokat.

Külön kategóriában értékelte az óvodásokat, illetve az alsós osztályokat évfolyamonként. Első helyezést értek el: Sipos Bianka (nagycsop.), Kórógyi Adél (1. oszt.), Máté Sára (2. oszt.), Jámbor Krisztina (3. oszt.) és Gedó Attila (4. oszt.). Különdíjasok lettek: Deák Henrietta (nagycsop.), Győri Nikolett (1. oszt.), Cséffai Csilla Evelin (2. oszt.), Rádai Szabolcs (3. oszt.) és Csurár Rajmund (4. oszt.). Az első helyezettek és a különdíjasok karácsonyi kifestőt és csokoládét kaptak az oklevelük mellé, de minden résztvevő kapott emléklapot és egy hajtogatott mikulásfejet. A sütisütő-verseny érékelésekor sem volt könnyű dolga a zsűrinek, mondta Juhászné Sári, mind a külcsínt, mind az ízhatásokat figyelembe véve született meg döntésük.

Szenteste előtt egy nappal úgy gondolom tartalmas programmal vártuk kis községünk lakóit, s ennek sikeréhez nagyban hozzájárult a közösségünk összefogása.

-          HJ -

Fotó: ifj. Horváth László, Kalmár Pál, VB