Kicsik és nagyok közös ünnepe

A Barangoló Közhasznú Egyesület immár harmadik alkalommal rendezte meg 2010. január 16-án az Újévi Gálát a végegyházi művelődési központban.

Egyesületünk hagyományos, a Magyar Kultúra Napja tiszteletére rendezett Újévi Gálája már eseményszámba megy Végegyházán, így nem meglepő, de mindenképpen örömteli, hogy sokan – több mint kétszázan – voltak kíváncsiak idei műsorunkra. Nem csak a közönség volt rekordnagyságú, de a fellépő előadók létszáma is mindenképp helyi „Guinness-rekordot” ért el, hiszen közel százan léptek színpadra egyéni és csoportos produkcióikkal.

Mint mindig, most is Kölcsey Ferenc Himnuszával kezdődött az Újévi Gála, hiszen a Magyar Kultúra napján e költemény megírása előtt tisztelgünk. Szemerédi Mónika előadásában hallgathattuk meg nemzeti himnuszunkat, mely nekünk, magyaroknak sokkal több, mint egy vers.

Ezt követően Tóth Katalin köszöntötte vendégeinket, aki hagyományosan e rendezvény háziasszonya. Elmondta, hogy ez a mai gála egy kicsit többről is szól, mint az ünneplésről, mert példát mutat az összefogásból is. Hiszen nem csak végegyházi előadók vállalták a fellépést, hanem a környező települések művészei is eljöttek, hogy együtt ünnepeljenek velünk, bizonyítva, hogy sokkal több minden köt össze, mint ami szétszakít.

Az idei Újévi Gálánkon örömmel üdvözölhettük a színpadon a végegyházi óvodás és iskolás gyerekeket is.

Az alsó tagozatos gyerekek a decemberi ünnepekre emlékeztettek bennünket műsorukkal. A 4. osztályosok Mentovits Éva verses összeállításával a Mikulást idézték, felkészítő nevelőjük Prágai Ágnes. Majd a 2. osztályosok a karácsonyi készülődés hosszú időszakára emlékezve egy angol népköltést, a Karácsonyi mondókát adták elő. Horváth Judit készítette fel őket.

S még mindig a karácsony hangulatára emlékeztettek óvodánk középső és nagycsoportosai, akik hópehelytáncukkal elvarázsolták a közönséget. Betanította őket: Balda Tamásné és Jámborné Turcsán Tímea óvónők. A jelmezek elkészítésében segédkezett Tóth Józsefné.

Mihály Terézia Móra László Újévi köszöntőjét hozta el nekünk, majd az Alkony Dalkör, Lászlóné Varga Zsófia vezetésével Békési dalcsokrot hozott a közönségnek. A Petőfi évfordulóra emlékezve Mihály Terézia előadásában hallgattuk meg nagy költőnk tollából A puszta télen című verset. Majd Lászlóné Varga Zsófia, a dalkör vezetője következett, aki magyar nótákat énekelt nekünk.

A tavalyi gálánkon nagy sikert aratott a közönség körében, hogy festmények is kiállításra kerültek a rendezvény ideje alatt. Nagy örömünkre ezt a hagyományt az idén is folytatni tudtuk. Krisztof György, mezőkovácsházi festőművész örömmel tett eleget kérésünknek, s elhozta díszelőadásunkra képeit. Jankó Erzsébetet, a mezőkovácsházi Kalocsa Róza Nonprofit Kft. igazgatója mutatta be közönségünknek Krisztof Györgyöt, majd az ezt követő szünetben mindenki megcsodálhatta a kiállított képeket.

Az Újévi Gála második részében a Mezőhegyesi Gyöngyszemek Mazsorett Egyesület lépett fel, melynek vezetője Paulikné Szabó Ildikó. Három csoportjuk közül a Rubint csoportba óvodás és alsós gyerekek járnak, a középső csoport a Gyémánt és a legnagyobbak a Smaragd csoport, melyekben nem csak mezőhegyesi, de végegyházi lányok is táncolnak. A csoport vezetője és koreográfusa Stephanik Éva. A mazsorettesek produkciója méltán aratott közönségsikert.

Rendszeres fellépőnk következett, Szilágyi László, aki a Mezőhegyesi Fúvószenekarban játszik szaxofonon. A mostani gálánkon a népszerű dallamokat szoprán szaxofonon játszotta el a közönség örömére.

Egyesületünk 2008 októberében alapította a „Végegyháza közösségéért” emlékplakett kitüntetést. Ezt a díjat a Barangoló Közhasznú Egyesület elnöksége társadalmi konzultáció után adományozza évente egy alkalommal. Az idei alkalommal sok jelölés érkezett, mi magunk is meglepődtünk, mennyien éltek a javaslattétel jogával.

Ebben az évben a Barangoló Közhasznú Egyesület a Végegyháza Közösségéért emlékplakett elismerő kitüntetést Elek Jánosnénak és Elek Jánosnak adományozta, elismerve azt a közel húszéves munkát, amelyet a Vöröskereszt, a Polgárőr Egyesület és a Mozgáskorlátozottak Egyesülete keretein belül, községünk lakosságáért végeznek. Munkájukat önzetlenül, társadalmi megbízatásként végzik. Az elismerést Molnár Ferencné, a Mozgárkorlátozottak Egyesülete részéről, Loss Károlyné, a Végegyházi Vöröskereszt elnöke és Gyebnár Tibor, a Végegyházi Polgárőr Egyesület elnökségi tagja adta át.

A tavalyi Újévi Gálán ismerhettük meg Döméné Szabó Andreát, aki Mezőhegyesről érkezett hozzánk. Most is nagy sikert aratott könnyűzenei összeállítása, csakúgy, mint a Mezőkovácsházáról érkezett Bíró Imre produkciója, aki a rock világába kalauzolta a nézőket.

Ezt követően, régi ismerőseink, végegyházi fellépők következtek, Stayer Fanni, majd Stayer Edgár, mindketten gitárral kísérték dalaikat. Szép percekkel ajándékozták meg  a végegyházi közönséget, majd hagyományainkhoz híven színpadra szólították a gála minden fellépőjét a fináléra. A fellépők közös produkcióját a közönség vastapsa kísérte, ezzel zárult az idei Újévi Gála.

A gála megrendezéséhez nyújtott segítségéért köszönetet mondunk a fellépő művészeknek és közreműködőknek, hogy fellépti díj nélkül vállalták a szereplést valamennyien, az egyesület támogatóinak, hogy támogatásukkal segítették a rendezvény létrejöttét, az Általános Művelődési Központnak, hogy kedvezményesen biztosította a termet. Egyesületünk, hagyományosan ezzel a rendezvénnyel kezdi az évet, és ha a többi eseményünk is ilyen jól sikerül, nem lesz okunk panaszra. Szép díszelőadás volt ez, hiszen a közönség, a fellépők és a rendezők is nagyon jól érezték magukat a harmadik végegyházi Újévi Gálán.

-  VB –

Fotó: ifj. Horváth László