Közlekedjünk helyesen!

Kovács Péter nyugalmazott rendőr törzszászlós, a Végegyházi Polgárőr Egyesület közlekedési tagozatának szakoktatója látogatott el a végegyházi általános iskolásokhoz 2010. március 9-én délután.

Mindannyian közlekedünk, s nem mindegy, hogy hogyan. A közlekedési ismeretek elsajátítását nem lehet elég korán megismerni, s nem elég ismerni, a gyakorlati életben helyesen is kell használni a megszerzett tudást. Ezért is tett látogatást Kovács Péter a gyerekeknél, délután 2 órakor az alsó tagozatos, 3 órakor pedig a felső tagozatos tanulóknak tartott előadást. Egyrészt azokat az ismereteket elevenítette fel, melyeknek már birtokában voltak a gyerekek, másrészt a közlekedés szabályaiban változások történtek, melyekről mindenkinek jó tudni. Elsősorban a gyalogos és a kerékpáros közlekedés szabályai kerültek előtérbe, hiszen a gyerekek elsősorban még „csak” így közlekednek.

A gyalogos közlekedéssel kapcsolatban olyan kérdések kerültek megválaszolásra, hogy hol és hogyan közlekedhetünk gyalogosan, hogyan kelhetünk át az úton, csoportosan hogyan közlekedhetünk. A kérdésekre a gyerekek jól tudták a választ, de nem árt mindig megerősíteni őket, mi a helyes, mi a szabályos, s természetesen, hogyan gyalogolhatunk helytelenül.

A kerékpáros közlekedés tudnivalói is hangsúlyos szerepet kaptak, hiszen a gyerekek nagy része biciklivel járja a falut, tudniuk is kell tehát, hogy mire figyeljenek. Szóba került, hogy milyen kötelező felszerelésekkel kell rendelkeznie a kerékpárunknak: fényvisszaverő prizma, első-hátsó lámpa, fék, megbízható kormány, küllőprizma, névtábla legyen járművünkön. Fontos tudni, hol közlekedhet a kerékpáros. Megismerkedtünk a kerékpárút kerékpársáv, leállósáv, útpadka, úttest fogalmával. A közúti jelzőtáblák ismerete is előkerült, illetve a jelzőőr jelzéseit is jó, ha tudjuk. Jó néhány olyan szabály szóba került, melyre jó, ha figyelünk, hiszen, ha el akarjuk kerülni a balesetet, fokozottan oda kell figyelnünk az úton. Kerékpározás közben mindenkinek be kell tartani a közlekedés szabályait.

Sok új ismeretre szert tehettek a gyerekek, de kiderült az is, hogy sok minden tudnak már. Jó azonban, ha újra és újra megerősítést nyer számukra, mi a helyes és mi nem az utakon.

Természetesen az előadás végén mindenki feltehette kérdéseit, melyre Kovács Péter válaszolt. Hasznos délutánban volt részünk, s remélem, a gyakorlatban mindenki hasznosítja majd a megszerzett tudást.

- HJ -