Hagyományos verseny új helyszínen

Harmadik alkalommal rendezte meg helytörténeti vetélkedőjét a Barangoló Közhasznú Egyesület 2010. március 15-én, immár a témához illő helyszínen, a végegyházi Barangoló Gyűjteményes Házban.

Mint már arról tudósítottunk, rövid időre bezárta kapuit a Gyűjteményes Ház, hiszen átalakítottuk, kibővítettük az eddigi kiállítási anyagot. Terveinkhez híven a március 15-i ünnepi alkalom, s az e napon rendezett helytörténeti vetélkedő volt a premierje a megújult Gyűjteményes Ház megnyitásának.

Hagyományosan most is megkoszorúztuk a Petőfi emléktáblát, Lipták Lilla előadásában meghallgattuk a Nemzeti dalt, majd koszorúnkat – melyet most is Kunos Jánosné ajánlott fel – a vetélkedő zsűrije, Elekiné Macsányi Melinda és Lipták Zsoltné helyezte el.

Majd kezdetét vette a vetélkedés, ki tud többet községünkről, Végegyházáról? Ebben az évben a csapatok beugró feladata az volt, hogy a római katolikus templomunkról írjanak esszét. A feladatok között – „pihenésképpen” – ezeket az írásokat hallgattuk meg. Természetesen a témával kapcsolatosan mi is készültünk, hiszen a verseny lebonyolításának helyszínén mi is kiállítottunk képeket, írásokat a templomról, illusztrálva a hallottakat. Elmondhatjuk, hogy más-más megközelítésben, de mindegyik csapat igencsak felkészült volt. A helytörténeti vetélkedőnek voltak megszokott feladatai, - melyeket szokás szerint Horváth László állított össze és ismertetett - így a helytörténeti totó, a végegyházi kulturális élet helyszíneinek és programjainak bemutatása, a saccolás, valamint a természeti környezetünk bemutatása.

 

Mindegyik feladathoz igénybe lehetett venni a kiállítások anyagait, ezt az engedélyezett segédletet sokan igénybe is vették. Ez egyben lehetővé tette, hogy behatóbb ismeretséget kössenek a versenyzők a Végegyházáról kiállított fotókkal, dokumentumokkal. A helyiségek folyamatos körbejárása megkönnyítette a harmadik helytörténeti vetélkedő új feladatát, amely a tárlatvezetés volt.

Ebben a feladatban egy kapott kiállítási részt kellett alaposan tanulmányozni, melyet a felkészülési idő után a többi résztvevőnek tárlatvezetőként be kellett mutatni. Nagy sikere volt ennek az új típusú versenyszámnak, s alkalmat adott arra is, hogy egy-egy adott témához más is hozzá tegye ismereteit. Jellemző volt egyébként az egész vetélkedésre, hogy nem csak az számított, hogy az egyes csapatok milyen tudással rendelkeznek, hanem az is, hogyan találják fel magukat egy új helyzetben.

Gyerekek és felnőttek egyenlő eséllyel indulhattak most is, hiszen a kérdések maguk nem konkrét tárgyi tudásra kérdeztek rá, gyakorlati ismeretei alapján bárki megállhatta a helyét. A végeredmény pontszámai is bizonyították, milyen szoros volt a küzdelem, milyen ügyesek voltak a csapatok. Első helyezést most is a KÉM-ek a csapata ért el, szokásukhoz híven nagyon felkészültek voltak, olyannyira, hogy a templomról készült előkészületi munkájukban több forrást is igénybe vettek, sőt a templomot is fényképekkel illusztrálva mutatták be. A másik három csapat pedig fej-fej mellett végzett, hiszen csak egy-egy pont különbség döntött. Így második helyezett az általános iskolások Agymenő csapata, harmadik a középiskolások Katakomba csapata és negyedik a Polgárőrök csapata volt.

Mind a négy csapatnak gratulálok, s a verseny izgalmán kívül sok hasznos ismeretet és egy jó hangulatú délután emlékét vihették haza. De természetesen egyesületünk is gondoskodott róla, hogy senki se menjen üres kézzel haza, hiszen mindenki kapott az oklevele mellé egy Száraz-érről szóló könyvet is. S hogy a verseny közben könnyebben menjen a gondolkodás, a versenyzők megvendégeléséről Kunos Ágnes és Kalmárné Juszkó Natália gondoskodott.

- HJ -