Környezetvédelmi nap

Április 8-a, szerda a környezetvédelem jegyében telt a végegyházi általános iskolában.

 

Délelőtt 9 órától Szelekovszky László, nyugalmazott környezetvédelmi főtanácsos tartott számunkra előadást Békés megye természeti értékeiről. Mint az előadásból kiderült, megyénkben 210 helyi védett terület található, valamint a Körös-Maros Nemzeti Parkkal is büszkélkedhetünk.

Békés megyét a legek megyéjének is nevezhetjük, hiszen itt található többek között:

- a legtöbb holtág,

- a legnagyobb védett terület,

- Magyarország 1000. védett területe, a Bányaréti őstölgyes,

- az Európa hírű szarvasi arborétum,

- a Mezőhegyesi Ménesbirtok, világvédett épületeivel,

- sok-sok védett növény- és állatfaj,

- több kunhalom közül az ország legnagyobb kunhalma, a Gödény-halom.

A kunhalmok az Alföldön az emberi történelem 3-5 ezer éves nyomait tükrözik. Négy fajtája a lakódomb, a strázsadomb, a temetkezési halmok és a határhalmok. 580 kunhalom látható, elsősorban ott található, ahol vízfolyások vannak. Legismertebbek a Gödény-halom, a Török-halom, Vésztő Mágor, Barát-halom.

Ezután a térség kastélyaival, kúriáival ismerkedhettünk meg. A kastélyok, kúriák száma közel 200 lehetett. A kastélykorszakkal (1700-as évek végétől az 1900-as évek elejéig) kialakult egy olyan igényes tájkultúra is, amely se előtte, se utána nem valósult meg. A kastélyok parkjai arborétum jellegű, van olyan kastélyunk, amely 250 éve áll. A Dél-Alföld legszebb kastélya a Szabadkígyósi kastély, de számunkra is jól ismert a szarvasi Bolza-kastély, a gyulavári Almássy-kastély és még sorolhatnánk.

Ezt követően Békés megye kultúrtörténeti emlékeit, értékeit csodálhattuk meg a bemutatott prezentáción. Megismerhettük az itt őshonos fákat: a kocsányos tölgyet, a juhart, a kőrist, a fehér és a fekete nyárt, a fekete fenyőt és a szilfát, melynek egy érdekes változata Árpádtelepen is megtalálható.

Szelekovszky László kimerítő előadása sok hasznos ismerettel gazdagította tudásunkat, s a gyerekek legnagyobb örömére ajándékkal is kedveskedett nekünk. Több védett növényről is hozott számunkra posztert, valamint a Vízből született táj című könyvvel is gazdagította könyvtárunkat. Ígéretet tett arra is, hogy szívesen kalauzolja a társaságot egy jövőbeli kiránduláson. Kardoskutat javasolta, ahol őshonos növényekkel és állatokkal ismertetne meg bennünket. Reméljük lesz majd  rá alkalom.

Az előadás után Activity játékra álltak össze az osztályok, a felsősök patronálva az alsósokat. Lipták Zsoltné, Gabi néni vezetésével ezt követően minden csapat villámkérdések segítségével eleveníthette fel az előadáson hallottakat. Természetesen a játék végén minden csapat nyertese volt a vetélkedésnek.

A várva várt ebéd után még nem volt vége a környezetvédelmi napunknak, hiszen szerszámokkal és virágokkal „felfegyverkezve” tértünk vissza az iskolába. Nem csak hogy kitakarítottuk az iskola udvarát, de szép virágoskertet is kialakítottunk, hogy még szebb legyen környezetünk. A tavaszi szünet előtti utolsó iskolai napunk így igazán hasznosnak bizonyult. Kellemesen elfáradva búcsúztunk el néhány napra egymástól.

- HJ -