Nem rettentünk meg a kihívástól!

Igazi kihívást jelentett kicsiknek és nagyoknak az idei Kihívás Napja községünkben. A május 18. napi küzdelmekbe az idei évben Végegyháza község is benevezett.

A Kihívás Napja 1982-ben indult Kanadából, ahol két szomszédos város vezetői elhatározták, hogy egy egész napos verseny keretében döntik el, melyikük városa a sportosabb. Május utolsó szerdáján ezért 0 órától este 9-ig folyamatosan számolták, vajon hányan végeznek aktív testmozgást legalább 15 percen keresztül. Így akarván bizonyítani sportosságukat.
A Kihívás Napja hamar meghonosodott szerte Európában és a nagyvilágban, majd 1991-ben Magyarországra is megérkezett. Hazánkban eddig összesen 1587 település vett részt a vetélkedésben. Tavaly a versenyben részt vett falvak és városok lakói egyetlen nap alatt több mint 8 millió negyedórás testmozgást végeztek.

A Kihívás Napjának célja az, hogy kedvet teremtsen a mozgáshoz, az egészséges életmódhoz, ezért támogatják olimpikonjaink, sportkiválóságaink is személyes részvételükkel ezt az országos eseményt.

A mi kihívás napi rendezvényeink 00.00 órától indultak, felelevenítve azt a régi hagyományt, hogy a focizók kedvéért felkapcsolták estére az aszfalt pálya világítását. Így a kezdő időpontra négy csapat veselkedett neki a küzdelmeknek. Az éppen pihenők sem tétlenkedtek, hiszen asztaliteniszezőink vezényletével pingpongozhattak a tornateremben. A teremsportok szerelmesei tollaslabdában, teniszben és egy kis egypalánkos kosarazásban is kipróbálhatták magukat. Nappal nincs akkora forgalom a sportlétesítményeinkben, mint ezen az éjszakán volt. Reggel öt óra után csökkent a forgalom, viszont megkezdődött a munkahelyeken a mozgás, így szinte folyamatosan zajlottak az események. Kaszáltunk, kapáltunk és az üzemanyag takarékosság jegyében, még traktort is húztak a bátor jelentkezők. Az ovisaink az óvodában, az iskolások és a bátrabb felnőttek a Ligetben végeztek reggeli tornát egyszerre vagy százötvenen, ezt követően indult a futás a Ligetből, ami visszaúton pedig sétával folytatódott. A „kötelező” reggeli mozgásadagot kipipálva gyors előtízórai következett, majd kezdetét vette az egyéni sportok kavalkádja.

A Ligetben, az aszfaltpályán és a tornateremben lehetett kipróbálni az ugrálókötéltől a szekrényugrásig a sporttevékenységeket. Akármerre néztünk sportoló, mozgó gyerekeket, felnőtteket láttunk. Volt itt mocsárjárás, lajhármászás, asztalitenisz, ugróiskola, futóversenyek, májusfamászás, gólyalábazás, fejelés, passzolgatás és még sok egyéb mozgás. Az ovisok sem voltak restek, hiszen ők is egész délelőtt sportoltak, lovagoltak, zenés tornáztak, futottak, ügyességi játékokban vitézkedtek.

Nem csak a legifjabbak, hanem a legidősebbek is belevetették magukat a küzdelembe, hiszen 10 órától az ADA Idősek Klubjában nyugdíjas sport délelőtt folyt.

Délben bizony jól esett a finom ebéd a Napközi Konyha dolgozóinak a jóvoltából, akik ezen a napon a gyerekeken kívül a közreműködőket is vendégül látták. Az ebéd után nem volt idő ejtőzésre, hiszen jöttek a csapatsportok, a Liget környéki helyszíneken megkezdődtek a kosárlabda, pókfoci, kézilabda, seprű hoki, kötélhúzó versenyek és még számos csapatsport is kipróbálásra került.

Nem igazi mozgásnap az, ahol nincs tánc, ezért délután, a volt sörkert beton előterén egymást váltották a táncos csoportok. A táncdélutánt Király Rita aerobik negyedórája nyitotta meg, amelytől néhányan kellemesen elfáradtak, a többiek meg nagyon. Ezt követte az Alkony táncosok mama mazsorettje, a negyedik, harmadik, hatodik osztályosok és a Barangoló Százlábúak táncbemutatója.

A program utolsó szakasza a Barangoló Gyűjteményes Házban zajlott, az itt található füves kispálya adott otthont a rögbi és amerikai foci küzdelmeknek. Az ifjúság lelkesen gyűrte egymást, megharcolva a tojás labdáért. A szabályismerettel akadtak gondok, de mint tudjuk ezekben a sportágakban nem a részvétel, hanem a túlélés a fontos, ez pedig sikerült mindannyiunknak.

A program zárásaként az osztályok közötti versenyt értékeltük. Mind a nyolc osztály kiérdemelte kiemelkedő teljesítményével az oklevelet e nap emlékére. Összegyűjtött pontjaik alapján az alsó tagozatból a negyedik, a felsőből a nyolcadik osztály vehette át a győzteseknek járó csokitortát Pál Andreától, községünk jegyzőjétől, aki elmondta, nagyon nehezen tudtak dönteni. Az osztályok között a negyedik azért nyert, mert végig teljes létszámban, aktívan részt vett a sportnapon, a nyolcadik pedig azért, mert a fiúk az egész éjszakai programon szerepeltek, ennek ellenére a nappali versenyeket is vitézül állták. A díjként átadott két tortát Juszkó Natália készítette a gyerekeknek. A tábortűz meggyújtása után a rendezésben munkálkodó felnőttek megpihentek székeikben, a gyerekek pedig elvonultak focizni, bizonyítva, hogy igencsak sportos a végegyházi gyermeksereg.

Jól sikerült nap lett az első Kihívás Napja Végegyházán, és az különösképpen örömteli, hogy községünk a kategóriájában 23 település közül az ötödik helyet szerezte meg. Jövőre jobbak leszünk, ha úgy döntünk, újra elfogadjuk a kihívást.

Az egész napos rendezvény lebonyolításában és segítésében részt vállaltak: ADA Gondozó Nonprofit Kft., Balda Tamásné, Baráth Mihály, Bognár István, Dékány Ildikó, Horváth András, Horváth Judit, Horváth László, Jámborné Turcsán Tímea, Juszkó Józsefné, Kalmárné Juszkó Natália, Király István, Király Rita, Koszna András, Margit Zoltán, Molnár Linda, Napközi Konyha dolgozói, Pál Andrea, Paulik Margit, Prágai Ágnes, Szabó András, Szalay Lászlóné, Szántó László, Szeles Jácint, Szilágyiné Ónodi Judit, Takács Béla, Tóthné Molnár Katalin, Tóthné Pap Csilla, Varga István, Végegyháza Község Önkormányzata, Végegyházi polgárőrök. Köszönjük!

Horváth László