Megkezdődött a végegyházi iskola udvarának átépítése!

Munkazaj veri fel a csendet az egyébként nyári szünetét töltő iskolánk udvarán. Épül a kerékpár tároló és öltöző komplexum a végegyházi általános iskola kerékpárral közlekedő tanulóinak.

Az áprilisi híradásunkban már beszámoltunk róla, hogy Végegyháza Község Önkormányzata az Új Széchenyi Terv keretében a Környezetvédelem és Energetika Operatív Program /KEOP/ forrásából közel tízmillió forintot nyert a projekt megvalósítására.  A program, amely a „Hivatásforgalmú kerékpáros közlekedés infrastrukturális feltételeinek javítása Végegyháza község területén” címet viseli, a KEOP-6.2.0/A pályázati kategóriából kapott támogatást. Ez a forrás lehetővé teszi, hogy az iskolánk udvarán korszerű kerékpártároló és az ehhez tartozó öltöző és zuhanyzó blokk kerüljön kialakításra. Mindehhez társul néhány olyan rendezvény, amely a kerékpáros közlekedést és a környezetvédelmet népszerűsíti.

A pályázati program keretében kívánja a községi önkormányzat a végegyházi általános iskola tanulói számára a kerékpáros iskolába járás feltételeit megteremteni. Úgy, ahogy az a 21. században elvárható, hiszen a gyerekek korszerű, jól felszerelt kerékpárral járhatnak iskolába, és a tanóra előtt, ha szükségét érzik, átöltözhetnek, illetve zuhanyozhatnak. Az sem másodlagos szempont, hogy az új kerékpár tárolóban biztonságosan lehet majd elhelyezni a közlekedési eszközöket, ami szintén fontos, hiszen a mai kerékpár árak mellett bizony nem mindennap vehetünk új drótszamarat.

A munkálatok megkezdődtek, és reményeink szerint a nyári szünet vége előtt be is fejeződik, hiszen az augusztus huszadikai falunap programjához kapcsolódik az a kerékpáros nap, amely a keretet szolgáltatja a létesítmény átadásához. Ezzel párhuzamosan folyik a projekt részét képező huszonöt kerékpár beszerzése is, amely közlekedési eszközöket az előzetes igényfelmérés alapján az iskolánk halmozottan hátrányos helyzetű diákjai számára ingyenes kölcsönadási szerződés keretében kívánjuk biztosítani a gyerekek számára.

A kerékpárok teljesen felszereltek lesznek, azaz rendelkeznek első és hátsó lámpával, kerékpárzárral és kosárral.  Így nem csak a közlekedés biztonsági szabályoknak felelnek meg, hanem az ifjúság komfortérzetét is biztosítják ezek a modern, jól felszerelt bringák. Ahhoz, hogy a fiatalok szemléletét formáljuk, szükséges olyan környezetet és lehetőségeket biztosítani, amelyek a környezettudatos szemléletmódot erősítik. Elvárható, ha megfelelő körülményeket biztosítunk, akkor a következő generációnak már az lesz a minimum, amit most megszoknak. A környezettudatosságot pedig csak lépésről lépésre fejleszthetjük, építhetjük fel. Ennek a lépéssornak az első lépése ez a projekt.

A program segít abban is, hogy alternatívát mutasson a gépkocsi használattal szemben, ami nem csak környezetszennyező, de költséges is. A kerékpározás pedig olcsóbb,  környezetbarát, egészséges és jóval csendesebb is, mint a gépjárművek használata.

Arra pedig mindenképp büszkék lehetünk, hogy az iskola udvara megszépül és komfortosabb lesz, kellemes pihenőhelyet nyújtva a község apraja-nagyjának, hiszen megújul az aszfaltpálya, és az udvar is gazdagodik néhány paddal és egy gördeszkás pályával. A teljes fejlesztés befejezése után az iskolaudvarunk egy kis szabadidő központként fog működni, amely kellemes pihenést tud nyújtani gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt. Így nem csak közhely lesz, ha a ballagó diákoknak azt mondjuk, az iskola mindig visszavár.

Horváth László