Megérkeztek a kerékpárok az iskolai közlekedési programhoz

Huszonöt darab vadonatúj, teljesen felszerelt kerékpár érkezett a végegyházi iskolába. Uniós forrásból juthatnak a rászoruló felső tagozatosok modern, korszerű és biztonságos kerékpárokhoz.

A Községi Önkormányzat az elmúlt év végén pályázatot nyújtott be a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez a kerékpáros közlekedés és a környezetbarát közlekedést népszerűsítő és fejlesztő programra.

A pályázatunkat kedvezően bírálták el, így  községünk az Új Széchenyi Terv keretében a Környezetvédelem és Energetika Operatív Program /KEOP/ forrásából közel tízmillió forintot nyert a projekt megvalósítására.  A program, amely a „Hivatásforgalmú kerékpáros közlekedés infrastrukturális feltételeinek javítása Végegyháza község területén” címet viseli és a KEOP-6.2.0/A pályázati kategóriából kapott támogatást. Ez a forrás lehetővé teszi, hogy iskolánk udvarán korszerű kerékpártároló és az ehhez tartozó öltöző és zuhanyzó blokk kerüljön kialakításra. Mindehhez társul néhány olyan rendezvény, amely a kerékpáros közlekedést és a környezetvédelmet népszerűsíti.

A program figyelembe veszi azt is, hogy a község hátrányos helyzetű, és sokan nem tudnak már korszerű és biztonságos kerékpárt vásárolni gyermekeiknek. Így lehetőség lesz arra, hogy a végegyházi általános iskola halmozottan hátrányos helyzetű diákjai számára, ingyenes kölcsönadási szerződés keretében biztosítsunk biciklit. A beszerzésre került 25 db kerékpár teljesen felszerelt, azaz mindegyik rendelkezik első és hátsó lámpával, kerékpárzárral és kosárral. Teljesen megfelelnek a közlekedésbiztonság írott és íratlan szabályainak, és lehetővé teszik, hogy a gyerekek megfelelő minőségű, biztonságos kerékpárokat használjanak a helyi közlekedésben.

A kerékpárokat a program során rászorultság alapján biztosítjuk a rendelkezésre álló keret erejéig. A felső tagozatos tanulóink közül kaphatnak ingyenes kölcsönadási szerződés keretében huszonöten az új kerékpárokból, akik vállalják a közlekedési eszközök állagmegóvását és azt, hogy az iskolába kerékpáron járnak rendszeresen. A kérések elbírálásánál előnyt jelent a rendszeres gyermekvédelmi támogatásra való jogosultság, és alapfeltétel természetesen az iskola rendszeres látogatása. Ez a program elősegíti a helyi közlekedés környezetbaráttá és korszerűbbé tételét, és nem utolsó sorban örömet is szerez az iskolánk számos nebulójának. A program építési része lehetővé teszi, hogy a kerékpárok az új épülő kerékpártárolóban biztonságosan tárolhatóak legyenek. Ha pedig a gyermek az iskolába érkezés után úgy érzi szükségét, az új öltöző- és zuhanyzó blokkban átöltözhet és lezuhanyozhat. Így nem csak a bejárás válik könnyebbé, de a gyerekek komfortérzete is megnő.

Az infrastruktúra ünnepélyes átadására és a kerékpárok bemutatására az augusztusi falunapon rendezendő kerékpáros napon kerül sor.

Horváth László