Számunkra ünnep a mai nap…

Ezekkel a szavakkal kezdte beszédét Varchó István, községünk polgármestere a Végegyházi Egészségügyi Szolgáltató Központ ünnepélyes átadásán, 2012. április 27-én a Polgármesteri Hivatal tanácstermében.

Természetesen a történet nem most kezdődött, hiszen 2009 óta tartott az a folyamat, amelynek végére pont került az avató ünnepségen. Hiszen csaknem négy éve van napirenden az orvosi rendelőnk felújítása, de pályázatunkat először elutasították. Szerencsére a pályázatot ismételten benyújtotta a képviselő-testület, és sikeresen forrást nyertünk az Új Széchenyi Terv DAOP alfejezetéből.  A pályázat számunkra kedvező elbírálása után 2011. október 17-én kezdődtek meg a munkálatok, amelyek egész télen folytak. A munkát a kivitelezők gyakorlatilag befejezték, már csak néhány apróbb simítás van hátra, így a beruházás felújítási része határidőre befejeződött.

A felújítás során az épület teljesen megújult, kicserélték a nyílászárokat, a tetőszerkezetet felújították, a belső teret átalakították, hogy a kibővített funkciókat az épület elláthassa. Megújult a fűtési rendszer, korszerű, a mai igényeknek megfelelő energetikai jellemzőkkel rendelkező épület lett a végeredmény. A tetőn elhelyezett napkollektorok az év nagy részében biztosítják a használati meleg vizet, és az épületbe való bejutás is akadály mentesítve lett.

A beruházáshoz kapcsolódó eszközbeszerzés biztosította az elavult orvosi eszközök cseréjét, a számítástechnikai rendszer teljes megújítását. Az eszközfejlesztés érinti a háziorvosi, a fogorvosi és a védőnői ellátást is, így modern és a jelen kornak mindenben tekintetben megfelelő eszközökkel biztosítható a lakosság egészségügyi ellátása községünkben.

A péntek délelőtti avató ünnepségen községünk vendége volt Tolnai Péter a Békés Megyei Önkormányzat térségi tanácsnoka, akit Varchó István polgármester köszöntött a számos megjelent vendéggel együtt.

Polgármesterünk elmondta:

„Számunkra ünnep a mai nap, hiszen ma kerül sor a DAOP 4.1.1/C-10 azonosító számú projekt záró rendezvényére, melynek eredményeként a Végegyházi Egészségügyi Szolgáltató Központ komplex felújítási munkálatai befejeződtek.

Nem volt egyszerű történet a pályázati forrás elérése. Orvosi rendelőnk akkori siralmas állapota mindenképpen indokolta a felújítás elvégzését, ezért döntöttünk a pályázat beadása mellett.

Első alkalommal 2009-ben az LHH térségek, illetve települések számára biztosított keretből próbáltunk pályázni. Ez akkor nem járt eredménnyel, pályázatunkat elutasították.

Ezt követően 2010-ben ismét beadtuk kérelmünket, illetve pályázatunkat ugyanazon cél megvalósítása érdekében. Ez alkalommal sikeres volt a pályázat, kedvezően bírálták el! A siker elérésében komoly szerepe volt Simonka György országgyűlési képviselő úr lobbi tevékenységének. Köszönet érte.

Pályázatunk az Új Széchenyi Terv és az EU Regionális Fejlesztési Alap forrásainak felhasználásával valósult meg. A projekt teljes költsége 52.485.078 Ft, ebből vissza nem térintendő támogatás 49.860.824 Ft, önkormányzati saját erő 5 %, mely 2.624.000 Ft.

A támogatási szerződés kézhezvétele után a közbeszerzési eljárás lefolytatása következett. Ennek eredménye alapján a legkedvezőbb ajánlatot tevőnek az Enora Mérnöki Iroda Kft. bizonyult. A képviselő-testület döntését követően az Enora Kft-vel kötöttünk szerződést a kivitelezés megvalósítására.

A munkálatok 2011. október 17-én kezdődtek, és az időjárástól függően egész télen folytak. Ennek eredményeként az épület teljes egészében átalakult, megújult.

Felújították a tetőszerkezetet, nyílászárókat cseréltek, a belső teret átalakították annak érdekében, hogy kibővített funkciókat elláthasson. Új fűtési rendszer épült napkollektorokkal kiegészülve a mai kor igényeinek megfelelve. Az épület akadálymentesítése és a belső berendezés mindenki számára használhatóvá teszi az objektumot.

A beruházáshoz kapcsolódó eszközbeszerzés biztosítja az elavult orvosi eszközök cseréjét, a számítástechnikai rendszer teljes megújítását. Az eszközfejlesztés érinti a háziorvosi, a fogorvosi és a védőnői ellátást is, így modern és a jelen kornak minden tekintetben megfelelő eszközökkel biztosítható a lakosság egészségügyi ellátása községünkben.

Az új létesítményt várhatóan május hónapban vehetik birtokukba a végegyházi lakosok, és vélhetően évtizedekre biztosítottá vált az egészségügyi ellátás feltételei településünkön.”

Ez után Tolnai Péter térségi tanácsnok emelkedett szólásra és elmondta, hogy országgyűlési képviselőnk, Simonka György is szeretett volna megjelenni az avatáson, hogy együtt örüljön a végegyháziakkal, de sajnos kistérségi feladatai elszólították. Jókívánságait azonban elküldte és ígéretet tett, hogy a közeljövőben községünkbe látogat.  Megtudhattuk, hogy folyamatosan igyekszik a megyei önkormányzat és a képviselő úr stábja is azon, minél több ilyen beruházás szülessen megyénkben, kistérségünkben. Elmondta azt is, szeretné, ha minél kevesebb végegyházi keresné fel „ügyfélként” az új létesítményt, hiszen az azt jelentené, kevesünknek van egészségügyi problémája. Ha viszont valakinek szüksége van orvosi ellátásra, most már a legmodernebb ellátáshoz juthat helyben.

Ezután következett az ünnepélyes szalagátvágás, amelyet Tolnai Péter úr és polgármesterünk közösen végzett el a vendégsereg szeme láttára. Ezután a vendégek megtekintették az új létesítményt.

Valódi ünnep volt ez a nap, hiszen nincs annál nagyobb öröm, mikor a közösségünk gyarapodik, községünk fejlődik.

Horváth László