Pünkösdölés egy héten át

A Végegyházi Általános Iskola alsós napközis csoportjában a pünkösdi ünnepet megelőző héten minden nap az ünnepkörrel ismerkedtek a gyerekek változatos tevékenységek segítségével, Prágai Ágnes vezetésével.

A pünkösdölés minden délután más-más feladattal, játékkal várta a kisdiákokat a Bucsek iskolában. Először is Ági néni a gyerekekkel közösen megtervezte a heti programot, megszerezték a munkát, megbeszélték, ki milyen feladatot vállal. Beszélgettek a pünkösdről, színezőket színeztek ki, dalokat tanultak, gyakorolták a bothajítást és a bottal való labdavezetést, aszfaltrajzversenyt rendeztek. Minden hétköznapra jutott tehát elfoglaltság, mely a pünkösdi ünnepeket megelőző napon, szombaton, egy igazi pünkösdöléssel zárult. Ágakat tettek az ajtó fölé, hogy elrettentsék vele a boszorkányokat, virágokat tettek a vázába, a természet kibontakozását jelképezve.

Ekkor már nem csak a napközisek, hanem elsőtől harmadik osztályig minden kisdiák részt vett az ünneplésben. Ági néni először a pünkösdről beszélt: „Húsvéthoz kapcsolódóan pünkösd is mozgóünnep, mely május 10-e és június 13-a közé esik. Az ünnep elnevezése a görög pentekosztész, azaz „ötvenedik” szóból származik, ugyanis ez az ünnep a húsvét utáni 50. napon kezdődik. Krisztus mennybemenetele után az apostolok, Mária és a legközelebbi tanítványok közösen ünnepelték pünkösdöt…” Felidézte a pünkösdi jelképeket, s azok jelentését, így a pünkösdi rózsa, a fehér galamb, a zöld ág, a pünkösdi király, a tavaszköszöntés, a pünkösdi királynéjárás szokását.

Majd életre is keltették a pünkösdi hagyományokat Ági nénivel, felhasználva a héten tanult ismereteket is. Közös éneklés után „megmosakodtak” vízzel, hiszen gyógyító erejűnek, szépségvarázslónak tartották régen, ha pünkösd reggelén hideg vízben mosakodnak meg. Majd körbe ültek, s felidézték a komatál küldés hagyományát. Hiszen, akik komatálat küldtek egymásnak, azok egymást testvérré fogadták, örök barátságot kötöttek.

Következett a pünkösdjárás, a lányok a legkisebbek közül kiválasztották Szilágyi Petrát, ő lett a pünkösdi királyné. Fejére tették a koronát, majd a feje fölé kendőt tartottak, úgy vonultak énekelve, s közben kis kosárból szirmokat szórtak a többiekre.

Ezt követte a pünkösdikirály-választás. Ügyességi játékokkal, versenyfutással, bottal való labdavezetéssel, „bothajítással” kiválasztották, ki legyen a pünkösdi király. A legügyesebb, Kopócs Krisztián fejére került a másik korona. Majd a pünkösdi királyt és királynét megünnepelték egy közös énekléssel.

A pünkösdölés nagy élmény volt a gyerekeknek, s hogy kinek mi is tetszett a legjobban, még le fogják rajzolni, hogy ne merüljön feledésbe az „egy hetes végegyházi pünkösd”.

A pünkösdi hetet mind a gyerekek, mind a szülők támogatták gyűjtőmunkájukkal, valamint a Szülői Munkaközösség a komatál összeállításával.