Megtalálták a végegyházi lélekharangot

A 2012. június 7-én ellopott harangot nem egészen két hónap nyomozómunkájával sikerült megtalálnia a rendőrségnek, Budapesten.

Végegyháza lakosságát mélységesen felháborította az a hír, hogy a község temetőjében ismeretlen tettesek június elején ellopták a bronzból készült lélekharangunkat. Ezt a harangot még 2002-ben állíttatta Figura Ferenc és Király Sándor önkormányzati képviselő, hogy az elhunytak utolsó útját kísérje hangja. Az elmúlt időszak legnagyobb bűncselekménye volt ez a lopás Végegyházán, nem csak a harang értéke miatt, hanem a súlyos kegyeletsértés miatt is. A falu apraja-nagyja találgatta, vajon ki lehetett a tettes. A rendőrség is gőzerővel folytatta a nyomozást. Ennek köszönhetően Jegyinák János, a falu körzeti megbízottja, a Mezőkovácsházi Rendőrkapitányság nyomozóival együtt végül 2012. július 31-én Budapesten foglalták le a megtalált harang darabjait. Az elkövetők ugyanis több darabra vágták fel a bronz tárgyat, de értékesíteni nem tudták. A környéken ugyanis a színesfém átvevőhelyeken tudtak a harang eltűnéséről, így az elkövetők nem tudták pénzzé tenni. A darabokat ezért Budapestre szállították, majd egy elhagyatott területen elrejtették. Tovább bonyolította az ügyet, hogy a harang kupoláját hajléktalanok találták meg, akik elvitték egy másik helyre. A körzeti megbízott azonban átfésülte az erdőt, mindenkit meghallgatott, aki ott volt. Így talált rá azokra, akik a hiányzó darabot is előadták. Varchó István, Végegyháza polgármestere kitartó és eredményes munkájáért köszönetet mondott a falu körzeti megbízottjának, Jegyinák János r. főtörzsőrmesternek és a Mezőkovácsházi Rendőrkapitányság rendőreinek. Tudomásunk szerint a megtalált daraboktól újraöntik a lélekharangot. Számunkra még az elkövetők személye nem ismert, biztosak vagyunk benne, hogy nem lehetett tősgyökeres végegyházi, ha itt is lakott, nem lehetett erős helyi kötődése.

Reméljük, minél hamarabb újra a helyén üdvözölhetjük lélekharangunkat.

Horváth László