Környezettudatos fejlesztés Végegyházán

Végegyháza Község Önkormányzata 5.246.243 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert a „Helyi hő- és hűtési energia igény kielégítése megújuló energiaforrásokkal” című pályázati konstrukción az Új Széchenyi Terv keretében. A beruházásból a község napközi konyhájának épületén napkollektoros rendszer kiépítésére került sor. E támogatásnak köszönhetően 6.172.050 Ft összértékű beruházás valósult meg.

Az Európai Unió tagállamai 2007. év márciusában egyhangúlag vállalták, hogy 2020-ig az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását 20 %-kal csökkenti, az energiafelhasználáson belül a megújuló energiaforrások részarányát a jelenlegi 8,5 %-ról 20 %-ra növeli, és az energiahatékonyságot 20 %-kal javítja.

Hazánkban a Környezet- és Energia Operatív program (KEOP) által meghirdetett pályázatok vissza nem térítendő támogatást nyújtanak azok részére, akiknek fontos az energiaracionalizálás és a megújuló energiaforrások használata.

Végegyháza Község Önkormányzata az energiaköltségek csökkentése jegyében 2011. év nyarán környezetbarát beruházás megvalósításába kezdett.

A pályázat révén elnyert több, mint 5 millió forint támogatásból a község napközi konyhájának épületén egy 17,85 m2-es napkollektoros rendszer kiépítése valósult meg. A napközi konyha melegvíz felhasználása az utóbbi időben annyira megnövekedett, hogy a község vezetősége a napkollektoros melegvíz termelés mellett döntött. A beruházás által jelentős költségmegtakarítás érhető el, hiszen nem szükséges elektromos áramot, illetve földgázt használni a melegvíz előállításához. A napkollektoros rendszer által megtakarított energia éves szinten 46,18 GJ. Ezt figyelembe véve a ki nem bocsájtott CO2 évente 3,24 tonna.

Az önkormányzat a beruházás megvalósításával biztosította az intézmény épületének energiaracionálását, mellyel jelentős pénzügyi megtakarításokat érhet el.