Előadás a káros szenvedélyekről

A végegyházi Civilek Háza első rendezvénye Dr. Fritz Izabella előadása volt 2013. október 25-én késő délután.

A Barangoló Közhasznú Egyesület Barangolások az Egészség Földjén című projektje több egészségre nevelő és szemléletformáló életmód programnak ad helyet nálunk, Végegyházán. Ilyen például a havonta működő Életmód Klub, mely a mai napon Dr. Fritz Izabella háziorvost hívta meg hozzánk, hogy a káros szenvedélyekről tartson előadást megújult Közösségi Házunkban.

A vendégeket és a doktornőt az egyesület nevében Kassai Kinga köszöntötte, aki a klub vezetője és ennek a programsorozatnak a koordinátora.

Ahogyan Kinga is elmondta ez az előadás a nyitánya egy 2014 júliusáig tartó rendezvénysorozatnak, amelynek a célja az egészséges életmód megismertetése, a hétköznapi életben való alkalmazása a végegyházi lakosok, mindannyiunk számára. Ennek keretében minden hónapban egy alkalommal kerül megrendezésre az Életmód Klub, amely foglalkozásokon előadásokat hallgathatnak meg az érdeklődők, de lesz ételkostolóval egybekötött receptcsere, kézműves foglalkozás a gyerekeknek, sőt még kirándulási lehetőség is.

Fritz doktornő elsőként általános tájékoztatást adott, milyen típusait különböztetjük meg a szenvedélybetegségeknek. Elsőként a dohányzásról beszélt, mely szenvedélynek a magyar lakosság közel egyharmada hódol. Veszélye pedig igen nagy, ha arra gondolunk, hogy évente annyi ember hal meg ártalmai következtében, mint például Orosháza lakossága. A cigaretta alkotóelemei számos betegséget okozhatnak, melyek önmagunk és környezetünk számára is akár tragikusak lehetnek. Persze a leszokás sem egyszerű, egyedül nagyon nehéz, de több helyről is lehet segítséget kérni. Nem csak anyagi szempontból éri meg, de szervezetünk is folyamatosan „megkönnyebbül” a dohányzás ártalmaitól.

Az alkohol is lehet ártalmas, ha nem tartunk mértéket. De nőknél 1 dl, férfiaknál 2 dl  bor kifejezetten egészséges. A mediterrán országokban jó gyakorlat ez, nálunk, Magyarországon azonban sajnos nincs hagyománya a mértékkel ivásnak. S amikor már nem csak alkalomszerűen iszik valaki, hanem ezért kel fel, élete középpontjában ez áll, nagyon nehéz ettől a függőségtől megszabadulni. Az alkoholizmus nem csak számos betegség előidézője lehet, de visszafordíthatatlan folyamatokat indít el idővel a szervezetben. Nem csak önmaga, de környezete számára is veszélyeket rejt ez a függőség, a leszokás pedig csak orvosi segítséggel történhet meg.

Szó esett még az energiaital veszélyéről is. Ez a fiatalok számára  divatos ital ártalmai talán nem mindenki előtt ismertek, annál nagyobb bajt okozhatnak, különösen nagyobb mennyiség fogyasztásánál. Nem csak a koffeintartalma, hanem az egyéb adalékanyagok miatt is veszélyeztethetik a szervezetet. S bármilyen hihetetlen, kutatások is bizonyítják, hogy a kávé nem is olyan káros szenvedély.

A népes hallgatóság aktív részese is volt ennek az előadásnak, s a fiatalok és az idősebbek is hallhattak érdekes és új dolgokat e témában. Mindenki eldönthette, ideje-e változtatni eddigi életmódján.

Fotó: Takács Márk