Barangoló Gyűjteményes Ház

Egyesületünk megalakulása óta keres helyet egy helytörténeti és életmód-történeti kiállításnak községünkben, Végegyházán. Sajnos eddig nem tudtunk alkalmas épületet szerezni, a helyzet azonban gyökeresen megváltozott, ugyanis egy, az egyesület munkájával szimpatizáló magánszemély felajánlott egy, a saját tulajdonát képző épületet, amelyet felhasználhatunk a Gyűjteményes Ház életre keltéséhez.  A gyűjteményben szeretnénk, ha helyet kapna községünk Végegyháza történetét bemutató tárlat, és egy békés megyei tájjellegű népművészeti gyűjtemény, az udvaron pedig régi, a paraszti életre jellemző eszközök bemutatása. A gyűjteményes házban kívánunk helyet biztosítani a helytörténeti szakkörünknek, a kézműves körnek és a hamarosan indítandó újságíró klubunknak is. Meggyőződésünk, hogy szükség van minden településnek helytörténeti gyűjteményre egyrészt, hogy megőrizze a gyökereit, másrészt mert azt valljuk, csak annak van igazán jövője, aki jól ismeri saját múltját.

A Gyűjteményes Ház legfontosabb céljai:

- Végegyháza község történetének feldolgozása, bemutatása

- Dél-Békésre jellemző paraszti népviselet életmód bemutatása

- helytörténeti klub működtetése a gyűjtemény kezelésére, gyarapítására

- kézműves kör működtetése, a már jól működő kézműves körnek hely biztosítása, a népművészeti és képzőművészeti tevékenység segítése a községünkben

- a profilba vágó kluboknak hely biztosítása /népzenei szakkör, újságíró klub, igény és lehetőségek szerint/

- a készülő turista útvonalhoz a látványosság kapcsolása

- hosszabb távon pajtaszínház létrehívása

Ezek a célok természetesen nagyban függenek az elérhető forrásoktól, és az adódó lehetőségektől, de a megvalósítás eldöntött tény, a lehetőségek csak időbeni korlátot jelenthetnek.

A Gyűjteményes Ház működési terve:

A kialakítandó épületben négy helyiségben tudjuk a munkát végezni. A legnagyobb szoba adna helyet a gyűjteményeknek, amely feldolgozná községünk történetét, a tájegységünkre jellemző népviseleti és a paraszti élet tárgyait bemutató tárlattal. Itt kapna helyet számítógépes adatbázisunk, amelybe minden elérhető adatot rögzítenénk a kiállításokkal kapcsolatos témákban illetve az elérhető dokumentumok digitalizált formátumát itt őriznénk. Az egyesület az elmúlt két évben minden, a községünkben lezajlott eseményről készített fotókat, és a honlapunk számára rövid tudósításokat, ez a több mint ezer fotó és a számos írás is elérhető lenne a digitális adatbázisban. Az épületet úgy alakítjuk ki, hogy esetenként időszaki kiállításokat is tudjon fogadni bármilyen témában.  A szakkörök és klubok működésére két helyiséget szánunk, amelyekben a gyerekek és felnőttek hódolhatnak a képzőművészeti ambícióiknak, tanulhatják a fortélyokat, segíthetik egymás munkáját. A már működő helytörténeti és kézműves körön kívül helyet adunk minden olyan, a ház profiljába vágó tevékenységnek, amelyre van igénye a község lakosságának. Az udvart sem hagyjuk kihasználatlanul természetesen, az épület melletti fedett színben tervezzük a pajtaszínház kialakítását, ahol nyári időszakban szabadtéri előadásokat lehet tartani. Az udvarra kívánunk elhelyezni olyan bemutatókat, amelyek a paraszti élet jellemzőit ismertetik meg a látogatókkal. Az udvaron építünk egy kemencét, amely többek között a kézműves kör fazekas munkáinak a kiégetését is segítené, valamint a kemencében való sütés, főzés is szemléltethetővé válna. Az udvar adna helyet szabadtéri pihenőnek, asztalok és padok is kihelyezésre kerülnek a szabadtéri rendezvények lebonyolításához. Az udvar hátsó részén szabadon maradó területen lehet gyerekeknek teret hagyni a játékra, illetve alkalmi programokat, kirakodóvásárt, találkozókat, bemutatókat lehet erre a területre szervezni. A terület alkalmas bejárós táborok és alkotó táborok szervezésére, amelyet minden évben szeretnénk megtenni. Az idelátogató iskolás csoportoknak rendhagyó órákat, rövidebb, hosszabb foglalkoztató programokat tudunk szervezni. A Gyűjteményes Ház beleillik az egyesületünk által szervezett vaskori csillagtúra útvonalába, amely turista ösvényt rövidesen megnyitunk. A túraútvonalba gond nélkül beilleszthető, és akár induláskor a gyűjtemények megtekintésével kezdve vagy esetleg itt befejezve a túrát akár foglalkoztató programmal zárva a kirándulást, egész napos programmá bővíthető a kirándulás. Iskoláknak tanulmányi kirándulás szervezhető, de akár baráti társaságok is fogadhatóak. A két program összehangolása turisztikai fejlesztésként is működik, ha ezeket a lehetőségeket kiegészítve a Száraz-ér természeti értékeinek a bemutatásával komplex akár többnapos programok is összeállíthatóak.

Ebből következően a program gyakorlatilag az óvodásoktól a nyugdíjas korosztályig minden réteg számára kínál lehetőségeket. Rendezvények, programok szervezésével gyakorlatilag minden korosztály idecsábítható. A klub és szakköri foglalkozások sem korfüggőek, hiszen a kézművesedés, a helytörténet minden korosztályt érdekel.

Részletes program terv:

Június-augusztus: az épület felújítása a tervezett kiállításoknak és elrendezésnek megfelelően.

Július 06-31: bejárós közművelődési, kézműves és helytörténeti tábor, a tábor megkezdi a kiállított tárgyi emlékek összegyűjtését, a helytörténeti anyagok feldolgozását.

Szeptember 05.: a Gyűjteményes Ház megnyitása.

Szeptember a kézműves kör és a helytörténeti szakkör működésének a Gyűjteményes Házba áttelepítése, a szakkörök működése külön tematika szerint.

Október: őszi népszokások megismertetése, foglalkoztató tematikus időszaki kiállítás.

November: Márton napi libaságok, foglalkoztató és lúd lámpásos felvonulás, tematikus időszaki kiállítás.

December: karácsonyi ajándékkészítés, Végegyháza Karácsonyfája feldíszítése, süteménysütő verseny.

Január: Magyar Kultúra Napja, régi mesterségek bemutatkozása, Végegyháza ipari emlékei időszaki kiállítás.

Február: farsangi mulatságok, játszóház, fánkkészítés jelmezes felvonulás, télijesztés. A békés megyei népi építészet jellemzői időszaki kiállítás.

Március: hagyományos helytörténeti vetélkedő, húsvéti népszokások, ajándékkészítés tojásfestés.  A Végegyházi Katolikus Templom története időszaki kiállítás.

Április: tavaszköszöntő huncutságok, szabadtéri vigasságok, kovácsmester bemutató, kosárfonás stb.  A Száraz –ér egy éve időszaki kiállítás.

Május: Végegyházi Majális, Szülőföldem Végegyháza alkotói pályázat, Ki Mit Tud.

Május végén: Pajta színház: Petőfi Sándor A Helység Kalapácsa

Június-augusztus: bejárós táborok, turistacsoportok fogadása, végegyházi vásár megrendezése, egész napos népművészeti és kirakodó vásár, pajta színház népi színjátszók, népzenei együttesek fesztiválja.