Zöld Konferencia Békéscsabán

Egyesületünket, a Barangoló Közhasznú Egyesületet is meghívták 2009. november 25-én a Körösök Völgye Látogatóközpontban rendezett környezetvédelmi konferenciára.

A Kőrösök Völgye Natúrpark Egyesület invitálta meg a környezet- és természetvédelemmel, turizmussal foglalkozó civil szervezeteket megyénkből. Meghívták azokat az önkormányzatokat is, akik fontosnak érzik a környezetünk védelmét, a fenntartható fejlődést és a civilekkel való párbeszédet. Sajnos csak néhány önkormányzat képviseltette magát jelezve azt, hogy bizony az önkormányzatok többsége még mindig nem tekinti partnernek a civil szervezeteket.

 

A program első részében Czank Dóra, a látogatóközpont vezetőjének megnyitója után a civil szervezetek mutatkoztak be. Bemutatták munkájukat, elmondták eredményeiket, problémáikat. Az is láthatóvá vált, hogy bár más-más módszerekkel és lehetőségekkel, de ugyanazon célokért és hasonló problémákkal küzdünk. Az is világossá vált, hogy ezek az önszerveződő közösségek olyan helyi és országos feladatokat vállalnak át, amelyek kezelése nem megoldott. Ilyen például a hulladékkezelés, illegális hulladék kihelyezés, a környezetépítés, fásítás, természeti és kulturális értékeink védelme stb.

A közel kétórás bemutatkozó után a Békés és Környéke Biokultúra Közhasznú Egyesület tagjai által készített bioételek kóstolója adta az ebédet. A sok finomságnak nem csak azért volt sikere, mert csak egészséges anyagokból készültek, hanem azért is, mert nagyon ízletesek voltak. A remek ebéd után következtek a szakmai előadások, elsőként Zalatnay László, a  Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tagja tartott előadást, a Szemléletformálás és fenntartható fejlődés témakörében. Elmondta többek között, hogy a szemléletformálás nagyon nehéz és bonyolult feladat, amely számos buktatót rejt. A fenntartható fejlődés pedig elképzelhetetlen a szemléletformálás és szemléletváltás nélkül. A következő előadás szinte egy gyakorlati példát adott a szemléletváltás módjára. Mozsár Gabriella a Hulladék Munkaszövetség vagy ahogy emlegetni szoktuk, a Humusz képviselője mutatta be a Nulla Hulladék Programot. Elmondta, a nulla hulladék nem technológiai megoldás, hanem szemléletmód. A Nulla Hulladék célja, hogy a lineáris gazdasági rendszerben megtermelt hulladékmennyiségét redukáljuk, felismerjük benne a nyersanyagot, és felfedezzük a hulladékmentes vásárlás és életmód szépségeit. A Nulla Hulladék bevezetéséhez teljes fogalmi és paradigmaváltásra van szükség. Ennek megvalósítására kell felhasználnunk a kreativitásunkat, a szakértelmünket, a forrásainkat, a közösségek erejét. Nagy kihívás ez, hiszen a jelenlegi rendszer (termelési, kereskedelmi, fogyasztói, hulladékkezelő, stb.) struktúrái éppen egy ezzel ellenkező irányú folyamatot erősítenek. Ezt szoktuk meg, ehhez építettünk ki drága infrastruktúrát, erre költöttünk sok-sok pénzt, számtalan ember megélhetését ez a rendszer biztosítja. De ugyanez a rendszer teszi az emberek többségét kiszolgáltatottá gazdaságilag, társadalmilag és környezeti szempontból is. A nulla hulladék célkitűzés tehát nemcsak környezeti, hanem társadalmi szempontból is fontos új megközelítés, ezért nemcsak a hulladékgazdálkodók feladata erről gondolkodni. A tervezésbe a társadalom számos csoportját be kell, be lehet vonni. Az előadások után a civil szervezetek ötlettőzsdéjére került sor, amolyan program adok- veszek-ként. Elmondhatjuk, a civileken nem fog múlni, lesz-e valódi áttörés a környezetvédelemben. Akik ezen a konferencián részt vettek, számos új ötlettel és módszerrel ismerkedhettek meg, amit saját környezetükben hasznosíthatnak és népszerűsíthetnek.  

- HL -