„Ezt a földet választottam…”

A Remedium Kht. Idősek klubja adott otthont Végegyházán 2009. március 28-án és 29-én a Száraz-ér, a mi vizünk című fotókiállításnak.

A kiállítás része volt a Barangoló KHE Miénk itt a tér akciójának, amely jövő héten ünnepli első születésnapját, hiszen 2008. április 5-én indult útjára természetvédelmi mozgalmunk.

A kiállítás megnyitójára szombat délután négy órakor került sor, Stayer Edgár és Szemerédi Mónika rövid műsorával. Edgár stílszerűen az LGT Miénk itt a tér című dalát adta elő, ami akár mozgalmunk indulója is lehetne. Mónika Csathó András: A rétünkről című versét szavalta el, mely a Száraz-eret mutatta be. Ezután köszöntötte a vendégeket, és felkérte Baráth Mihály alpolgármester urat a kiállítás megnyitására. Baráth igazgató úr megnyitójában elmondta, hogy a Száraz-ér minden végegyházinak a szívéhez nőtt, ezért is öröm egy ilyen kiállítás. Megemlítette, hogy bár a képek készítője nem itt született, mégis képein keresztül sajátjaként mutatja be a mi vizünket. A kiállítás képei sok-sok arcát mutatták be a Száraz-érnek. Ezzel a zárszóval biztatta a vendégeket a kiállítás megtekintésére. A megnyitó lezárásaként a Republic Ezt a földet választottam című dalát énekelte el nekünk Edgár. A képek készítője, Horváth Judit megköszönte, hogy ilyen sokan eljöttek, bizonyítva, hogy fontos számukra a Száraz-ér.

Ezzel a hivatalos program véget ért, folytatódott a képek nézegetése. Közben egy-egy kép felidézett emlékeket a látogatókban, mely sokakból kikívánkozott. Gyermekkori emlékeket meséltek, tájrészleteket ismertek fel vagy éppen azt találgatták, hogy egy-egy képrészlet hol készülhetett. Nem csak a képek kerültek bemutatásra, hanem a Végegyháza történeti vetélkedő résztvevői által készített esszék is. Ezek a kis írások más-más szemszögből mutatják be a Száraz-eret, jól kiegészítve a képeket. Néhány vers is gazdagította az anyagot, ezeket a verseket a Száraz-érről írták alkotóik.

Maga a kiállítás igyekszik képet adni az ér arculatának változásáról évszakonként, megpróbálja bemutatni az állat- és növényvilágát, és felfedni az emberek nyomait. Aki látta a kiállítást, maga döntse el, hogy sikerült-e?

Egyesületünk szeretne még hasonló kiállításokat rendezni, hiszen a falunkbeliek szívesen fogadták tárlatunkat. Bizonyítva, hogy sokan érzik úgy, hogy „MIÉNK ITT A TÉR”.

Külön köszönetet mondunk a Remedium Kht. Idősek Klubjának, hogy lehetőséget és teret adott e rendezvénynek.

- HL –

Csathó András: Ének a Száraz-érről