Kalandtúra Végegyházán

Harmadik ízben rendezte meg a Föld Napja Kalandtúrát 2010. április 17-én a Végegyházi Polgárőr Egyesület, az iskola Szülői Munkaközössége és a Barangoló Közhasznú Egyesület, az idei évben új főhadiszállással, a Barangoló Gyűjteményes Házban.

Ezen a szombat reggelen nyolc órakor ébredt a Barangoló Gyűjteményes Ház. Önkénteseink készítették elő a terepet a gyermekcsapatok érkezésére, s az ebéd előkészületei is gőzerővel folytak. A szorgos munka során hamar készen állt minden a paprikás krumpli elkészítéséhez, s mire az első gyerekcsoport megérkezett, készen álltunk fogadásukra.

Az előző évek sikerén felbuzdulva ebben az évben tíz iskolás csapat nevezett be a vetélkedőre és most első ízben egy óvodás csapat is próbára tette ügyességét. A három szervezet népes segítőtábora és jó néhány önkéntes kísérte nyomon minden lépését a csapattagoknak, hiszen ötvennyolc kis és nagyobb fiatalnak már a kezdetektől fogva sok-sok kérdése és kérése volt, melyet ott a helyszínen rögtön meg kellett oldani. A segítők rátermettségét és a gyermekek fegyelmezett hozzáállását is bizonyítja, hogy délelőtt 10 órakor, a meghirdetett időpontban megkezdtük versenyünket.

 

Elsőként én, mint a Barangoló Közhasznú Egyesület elnöke köszöntöttem mind a résztvevőket, mind pedig a segítőket. Ezt követően Molnár Vivien 6. osztályos tanuló beszélt a Föld napjáról, s egy szép verssel hangolta rá a versenyzőket kalandtúránk témájára. Majd Juszkó Natália – aki a túra feladatait összeállította – ismertette a pontos menetrendet, bemutatva az állomásokat. S míg a csapatok útra készen várakoztak, addig Gyebnárné Mracskó Magdolna vezetésével két bográcsban is főtt a paprikás krumpli, hogy mire mindenki visszaérkezik, finom ebéd várja a fáradt és éhes túrázókat.

A tizenegy csapat egymás után, néhány perces csúsztatással indultak el tízállomásos kalandtúrájukra, a legkisebbektől a legnagyobbakig indulva el. Az óvodások és az alsó tagozatosok felnőtt kísérettel vettek részt a versenyben, míg a felsősök természetesen önállóan kalandoztak. Első állomásuk helyszíne helyben volt, itt a már előre elkészített menetlevelüket kellett bemutatniuk Horváth Lászlónak, aki értékelte azokat. Több csapat – bár nem volt feltétel – csatakiáltással is készült, s ezt is bemutatta.

 

Innen a Dózsa utca sarkára mentek tovább a csapatok, itt Kalmár Pál és ifj. Horváth László tekével várta őket, s mindenki megmutathatta, milyen jól tud célba gurítani. A harmadik állomásnál, a tűzoltószertárnál képkirakóval várta az érkezőket Kovács Mária és Andrej Attiláné, a kisebbeknek egy cinege, a nagyobbaknak pedig a Föld bolygó képét kellett összeraknia.

A negyedik állomáson, a Száraz-ér mellett Kassai Kinga és Gyenes Mihály várta a csapatokat. Itt mi más is lehetett a feladat, mint a mocsárjárás. S hogy még izgalmasabb és érdekesebb legyen ez az állomás, a nagyobbak a gólyalábazást is kipróbálhatták. Az ötödik állomás szintén nem mindennapi feladatot tartogatott az érkezők számára. Kasza József, Elek János és Sárközi Enikő segédletével légpuskával lőhetett célba minden résztvevő, lőlapra.

 

 

A hatodik állomás a piactéren volt, ahol Jámborné Svorenj Szilvia és Hodroga Hajnalka környezetvédelmi totóval tette próbára a gyerekek tudását. A hetedik állomás a sportpályán felállított akadálypálya volt, ahol Gyebnár Tibor, Molnár János és Gyebnár Dávid segített a csapatoknak abban, hogyan lehet a legügyesebben végigmenni a felállított pályán. A nyolcadik állomáson a célbadobási ügyességét tehette mindenki próbára, Csontos Ildikó és Barta István segédletével a József Attila utcán.

 

A kilencedik állomás a ligetben volt, ahol a fák között kifeszített kötélen kellett a lajhármászást bemutatni, itt Elek Jánosné és Molnár László segített annak, aki kérte. S az utolsó állomás ismét a Gyűjteményes Házban volt, ahol a zsákbanfutás volt a feladat, s ismét Horváth László értékelte a feladatot.

 

A tíz feladat elvégzése után kellemesen elfáradt mindenki, s mivel már dél elmúlt, jól esett a finom ebéd, amely ekkorra már elkészült a két bográcsban. A folyamatosan érkező csapatok így jóízűen falatozhattak, mindenkinek akadt helye, az „itthonmaradók” gondoskodtak erről. S mikor már mindenki beérkezett, jöhetett a kitöltött menetlevelek pontszámainak összegzése, s hamarosan a sorrend is körvonalazódott. A gyerekek a várakozás szünetét játékkal töltötték ki, sőt még a kréta is előkerült, s a Köztársaság utca aszfaltja hamarosan gyermekrajzokkal lett díszesebb.

Bármilyen jól töltötték el idejüket a fiatalok, megkönnyebbültek, mikor elérkezett az eredményhirdetés. A díjakat Jámborné Svorenj Szilvia és Elek János adta át a csapatoknak, természetesen visszafelé haladva, hogy még izgalmasabb legyen.

A harmadik Föld Napja Kalandtúra eredménye a következő lett:

I. Freedom

II. Avatár

III. Állatvédők

IV. Gepárd

V. Agymenők

VI. Gepárd

VII. Puma

VIII. Törpördögök

IX. Jupiter

X. Rosszcsontok

XI. Pillangó

Minden csapat minden résztvevője oklevelet és táblás csokit kapott ajándékba, az első három helyezett csapat tagjai pedig egy-egy érmet is kaptak a nyakukba. Volt is nagy öröm, különösen az érmes csapatok körében.

Természetesen a közös fotó most sem maradhatott el, s csak most derült ki, valójában milyen sokan is vagyunk, hiszen alig fértünk el a képen. S még ekkor sem volt elég a jóból, hiszen Elekné Julika finom sütivel kínálta a túránk résztvevőit.

Az idei kalandtúránk is bővelkedett élménydús eseményben, az ötvennyolc gyermek bizonyára sokáig fog erről a napról beszélni. Mi felnőttek pedig sokáig nem felejtjük el a gyerekek örömét, megannyi emlékezetes pillanat lesz majd beszédtéma ezzel kapcsolatban. Ez az esemény szerves része annak a környezetvédelmi oktató és felvilágosító kampánynak, amelyet „Örökzöld” címen a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a Zöld Forrás környezetvédelmi pályázatának keretén belül támogat. Az akció még számos rendezvényt tartogat a gyermekek és felnőttek számára egyaránt.

E nap sikeréhez nagyon sokan járultak hozzá felajánlásaikkal, segítségükkel: Andrej Attiláné, Androvicz Edina, Barkanics Krisztina, Barta István, Cséffai Zoltánné, Csontos Ildikó, Elek János, Elek Jánosné, Gonda Edit, Gyebnár Dávid, Gyebnárné Mracskó Magdolna, Gyebnár Tibor, Gyenes Mihály, Hodroga Hajnalka, Horváth András, Horváth Judit, ifj. Horváth László, Horváth László, Jámborné Svorenj Szilvia, Juhász Csilla, Juhász Kitti, Juszkó Józsefné, Juszkó Natália, Kalmár Pál, Kassai Kinga, Kasza József, Kopócs Kornélné, Kovács Mária, Kőszegi Adrienn, Kunos Ágnes, Molnár János, Molnár László, Mráz Jánosné, Rádai János, Rádainé Kunos Klára, Sárközi Enikő Sárközi Erika, Szalay László, Takács Márk, Ujfalusi Dániel, Vágóné Veszprémi Anna, DARIT-GYIA, Környezetvédelmi és Vízűgyi Minisztérium, Mozgáskorlátozottak Végegyházi Csoportja, Végegyházi Vöröskereszt, Szülői Munkaközösség, Végegyházi Polgárőr Egyesület és a Barangoló Közhasznú Egyesület. Mindenkinek köszönjük a támogatását, s maguk a gyerekek is egy nagy tapssal köszönetet mondtak, mely remélem, sokak számára emlékezetes marad.

Horváth Judit