Miénk itt a tér?

2008. április 5-én egy esős szombati délutánon indítottuk útjára a „Miénk itt a tér” akciónkat, amit 17 magánszemély, a Barangoló Közhasznú Egyesület és a Végegyházi Barangoló kezdeményezett.

 Akkor nem tudtuk, mennyire sikerül jutnunk, úgy terveztük az első évben megpróbáljuk elérni, hogy megismertessük az akciónkat a környékünkön. Az elmúlt egy évben azonban nem csak megismertettük, de ki is terjesztettük a mozgalmunkat. Csatlakoztak hozzánk Kaszaperről, Magyarbánhegyesről, Tótkomlósról is.

De mit is végeztünk ez alatt az egy év alatt? Rendszeresen takarítjuk nem csak a Száraz-ér, de a községünk környékét is. Sok, sok köbméter szemetet gyűjtöttünk össze, számos illegális szemétlerakót számoltunk fel, és figyelünk a környezetünkre. A fásítási akcióinkban több mint ezer facsemete került kiültetésre, ezek csaknem mind meg is maradtak, mert nem csak az ültetést vállalták partnereink, hanem az „utógondozást” is. Az őszi időszakban szerveztük meg az első elektronikai hulladékgyűjtést községünkben, amely akciónk segítségével nagy mennyiségű veszélyes hulladék szakszerű kezelése és megsemmisítése lett megoldva. Kiállításainkon a környezetünket, a Száraz-eret mutattuk be az érdeklődőknek, ismeretterjesztő előadásaink nem csak gyerekeket, de felnőtteket is vonzottak, megpróbáltuk a környező területek élővilágát bemutatni.

Legnagyobb eredménynek tartjuk, hogy felnőttek, gyerekek, nyugdíjasok, együtt tesznek a környezetünk védelméért, együtt dolgozik kicsi és nagy azért, hogy a környezetünk tisztább, rendesebb és szebb legyen. Természetesen nem tudtuk volna elvégezni ezt a munkát, ha nem segítettek volna nekünk annyian. Hiszen ha bármire szükségünk volt, ahhoz hogy a vállalt feladatot elvégezzük mindig akadt egy segítő szándékú támogató, aki segített nekünk. Így került teherautó, szerszám, csónak, vagy bármi, amire szükségünk volt, kaptunk kukát, szemeteszsákot, facsemetét, virágot illetve szinte mindent, amire szükségünk volt.

Természetesen nem fogjuk itt abbahagyni az akciót, sőt komoly terveink vannak. Előrehaladott már a szervezése annak a turista-ösvény kijelölésének, amit a Zsibrik- dombhoz szeretnénk kialakítani a kaszaperi és tótkomlósi barátainkkal. A terveink szerint mindhárom településről kialakítunk egy turista ösvényt a Zsibrik-dombhoz, így hozva létre egy csillagtúra útvonalat a kunhalomhoz. A mi utunk terveink szerint a vasútállomástól vezetne a községen keresztül a Széchenyi úton, a Fekete hídtól pedig a Száraz-ér partján lehetne haladni. A tervek szerint a Zsibrik-dombra kerülne néhány pad és asztal, így a kirándulók megpihenhetnek majd ott. Reményeink szerint idővel tudunk készíteni egy kiadványt, amely nem csak a történelmi emlékhelyet, de az útvonalon található településeket is népszerűsíti és bemutatja a természetjárás szerelmeseinek. Terveink között szerepel nyáron bejárós táborban népszerűsíteni a gyerekeknek a természetjárást és környezetvédelmet, bemutatni a helyi értékeket. Ősszel szeretnénk a gazdálkodókkal közösen nagyszabású fásítási akciót szervezni, hogy a községünk körül megint legyen zöldhatár. Természetesen tovább keressük a szövetségeseket és a lehetőségeket, és természetesen folytatjuk a már megkezdett és sikeres takarítási és ismeretterjesztési tevékenységünket. Végezetül, akiknek köszönettel tartozunk: először is azoknak a „névtelen” résztvevőknek, akik „csak” munkájukkal járultak hozzá a közös ügyhöz. Ezen kívül voltak, akik felajánlásaikkal támogatták az akciót: Balda Tamás és családja, Barecz Mihály, Békés Manifest Kht., Gömöri Beáta, Gyebnár Tibor, Homoki Sándor, Jámbor Sándor, Kaszaper Község Önkormányzata, Kaszaperi Polgárőr Egyesület, Kemény Lajos, Király Sándor, Koczán Tamás, Mikula István, Remedium Kht Idősek Klubja, Stayer Edgár, Száraz-ér Társaság, Szemerédi Mónika, Vágó László, Végegyháza Község Önkormányzata, Végegyházi Barangoló, Végegyházi Polgárőr Egyesület.

Ők segítettek mert megértették, Miénk itt a tér….       

- HL -