A környezetről tanácskoztunk a Gyűjteményes Házban

A Civil Kerekasztal novemberi összejövetelének a témája a helyi környezet állapota volt. Megvitattuk a környezet állapotáról készített felmérés eredményeit, és szót ejtettünk a jövőbeni tervekről.

A Barangoló Közhasznú Egyesület felmérése 2010. október 26. és november 11. között zajlott Végegyháza községben, önkéntes válaszadók megkérdezésével. A válaszadók a község lakosságának a tíz százalékát teszik ki, különböző korcsoportokból és mindkét nemből. A megkérdezett 149 fő iskolai végzettsége is természetesen különböző, de ez ennek a felmérésnek a keretében nem olyan lényeges. A környezeti állapot felmérése alapjául már más településeken is használt kérdőíveket használtunk, a helyi sajátosságok figyelembevételével. Az adatok a népesség 10%-ának válaszai alapján megközelítőleg a lakosság korosztályi megoszlásának megfelelő százalékában lettek kiértékelve. Így a kapott eredmények megközelítőleg a valós képet tükrözik, az elfogadható hibahatáron belül.

A válaszadók otthon, egyedül tölthették ki a kérdőíveket, névtelenül, csak az életkort, a nemet és az iskolai végzettséget kértük a személyes adatokból. A kérdőív bármely kérdésére a választ meg lehetett tagadni, a kérdőívben lehetőség volt anonim kérdés, illetve vélemény közlésére is. A felmérés legfontosabb célja a lakosság környezeti közérzetének a felmérése, a közösség tagjainak az igényeit is szerettük volna megismerni. Igyekeztünk megtalálni azokat a problémákat, amiket a lakosság súlyosnak tart, amelyeknek a megoldása az itt lakók közérzetét javíthatja. Feltártuk azokat a témaköröket, amelyek megoldásához leginkább számíthatunk a községben élők segítségére és támogatására. Megismerhettük azokat a problémaköröket, amelyeknek a megoldásához és kezeléséhez szemléletformálásra illetve felvilágosításra van szükség. Tükröt tarthatunk a döntéshozók elé: mi az, amit elfogad, mi az, amit elutasít vagy közömbösen fogad a közösség. A konkrét javaslatok lehetőséget adnak gyors és hatékony környezetvédelmi tevékenységre és segítik a rövidtávú stratégiánk kidolgozását.

A kérdőívek részletes kiértékelése több érdekes összefüggést is megmutatott, és úgy tűnik, hogy a problémákat nagyjából reálisan látják a község lakosai, persze azért a közvetlen környezetük minősége sokban befolyásolja a véleményüket. A jelenlévők egyetértettek abban, hogy szükség van a környezetvédelmi felvilágosító és szemléletformáló tevékenységre, valamint abban is, hogy a problémákat csak az összes érintett közös munkájával lehet megoldani. A felmérés alapján a legfontosabb problémáknak a lakosság az utak, járdák állapotát, az elhagyott romos házakat, az állattartás szabálytalanságait, és az illegális hulladék lerakást találták. Így tulajdonképpen meghatározták azt is milyen, a lakosság komfortérzetét javító intézkedésekre van szükség. A megjelentek megegyeztek abban, hogy nekifognak a község egységes hulladék- és környezetvédelmi programjának a kidolgozásához, amely munkában jó hasznát vehetik a felmérés adatsorainak. A felmérés teljes terjedelmében olvasható ide kattintva.

- HL -

Környezet- és természetvédelmi állapot felmérése

Végegyháza község lakosságának körében

.