Víz világnapi könyvbemutató Tótkomlóson

A Száraz-ér Társaság 2011. március 26-án délután rendezte meg a Marosháton, Száraz-ér vidékén című kiadványának könyvbemutatóját Tótkomlóson, a Természet Házában.

A tótkomlósi Száraz-ér Társaság Természetkutató és Környezetvédő Egyesület immár hetedik alkalommal vállalkozott arra, hogy a sokak által szeretett Száraz-ér épített és természeti értékeit bemutassa egy könyv lapjain keresztül. Az egyesület tagjainak munkáját sok-sok együttműködő partner segítette, így nagy örömmel vettük a könyvbemutatóra invitáló meghívást. A Barangoló Közhasznú Egyesület évek óta jó kapcsolatot ápol a Száraz-ér Társasággal, s örültünk a lehetőségnek, hogy az ér végegyházi szakaszáról készült felvételek, a községünkben folyó környezetvédelmi munkánk pillanatfelvételei is helyet kaptak a most megjelent kiadványban. Egyesületünket jómagam és Horváth László képviselte, valamint a Végegyházi Sporthorgász Egyesület képviseletében Varga István egyesületi elnök is tiszteletét tette a rendezvényen.

A program háziasszonya, Zsingor Tünde elsőként Gyivicsán Andrást, a Száraz-ér Társaság elnökét kérte meg, nyissa meg a rendezvényt. András elmondta, három apropója is van a mai találkozónak. Március 22-én ünnepeltük a Víz világnapját, a mai napon kerül bemutatásra hetedik kiadványuk, valamint egyesületük most ünnepli tizenötödik évfordulóját. Bőven van tehát ok ünnepelni. S a Természet Házába sokan eljöttek, hogy együtt töltsék ezt a szép napot. Elnök úr köszöntötte a helyi és a környék településeiről érkezett elöljárókat, az együttműködő szervezetek, intézmények képviselőit, s mindazokat, akik írásaikkal, verseikkel, fotóikkal színesítették az új könyvet.

Majd átadta a szót Versegi Lászlónak, az ATIKÖVIZIG szakaszmérnökének, aki a Száraz-ér, s az érdekében végzett munka fontosságáról beszélt, kiemelve az együttműködés szerepét. Majd Dr. Halmágyi Pál történész, a Makói József Attila Múzeum igazgatója, a könyv lektora beszélt arról, milyen szoros a kapcsolata Tótkomlóssal, s így a Száraz-érrel is, hiszen több évtizedes élmények kötik ide. Hozzászólásában sok mindent elmondott a térség történelméről, az itt élő növény- és állatvilágról, az itt élő emberek múltjáról, életéről. Örömét fejezte ki, hogy a most megjelenő kiadványban sok mindent megtudhat az olvasó a Maroshátról, vidékünkről. S végül köszönetet mondott a könyv szerkesztéséért, megírásáért.

 

Zsingor Tünde Városom című versét szavalta el, mely a településhez való kötődést ábrázolta költői eszközökkel, majd Stirbiczné Dankó Katalin, a Száraz-ér Társaság titkára beszélt a könyv születéséről. Elmondta, hogy az egyesület két évig spórolt, hogy e kiadvány megjelenhessen. Elsősorban ismeretterjesztő könyvnek szánták, s a természet megújhodásában vetett hittel készült. Első részét hozzáértő felnőttek írták a természeti környezetről, második részét pedig a gyerekek, illetve a fiatalok, megmutatva, nekik is milyen fontos környezetük. A kötetben megjelent mindegyik kép itt készült, a szűkebb környezetünkben.

S végre elérkezett a pillanat, amikor is közelebbről megismerkedhettünk a Marosháton, Száraz-ér vidékén című könyvet. A Száraz-ér Társaság Természetkutató és Környezetvédő Egyesület elsőként azoknak a munkáját köszönte meg tiszteletpéldányokkal, akik segítették e kötet megjelenését. Mi is büszke tulajdonosai lehettünk ennek az értékes kiadványnak.

- HJ -