I. Végegyházi Tapossa Laposra Nap

A Barangoló Közhasznú Egyesület Örökzöld programjának keretén belül izgalmas környezetvédelmi programban volt részünk 2011. április 2-án a végegyházi piactéren.

Egyesületünk tavaly ősszel indította útjára Örökzöld programját, melynek során az óvodás és alsó tagozatos gyerekek minden hónapban más és más környezetvédelmi feladatot kapnak Zöld Manótól. A mostani feladatra a gyűjtőmunkát két héttel ezelőtt indítottuk el, minél több műanyag palackot kellett összegyűjteni, melyben aktivizálni lehetett a falu lakosságát is. S mindezt azért, hogy megmutassuk, fontos a szelektív hulladékgyűjtés, s mennyivel kevesebb helyet foglal el az összetaposott flakon.

Végre elérkezett a szombat délelőtt, mely igen kedvezett nekünk, a nap százával szórta sugarait, így nem csak a hat csoport és kísérőik, de számos érdeklődő is ellátogatott programunk helyszínére, összesen több mint száz gyermek és felnőtt gyűlt össze. Kilenc órától már zeneszó és az előkészület sürgés-forgása csalogatta az érdeklődőket, s persze a palackok hozóit, a gyerekeket, felnőtteket, pedagógusokat egyaránt. Izgatottan méregették saját gyűjtésük eredményét, s a többi csoport kupacait. Ami természetesen az idő teltével mindig változott, ahogy újabb és újabb környezetvédők érkeztek.

Tíz órakor a vendégek köszöntése után Szántó László buzdította a gyerekeket közös éneklésre, s a gyerekek lelkesen zengték az ismerős dalokat. Annyira belelendültek, hogy még kértek Laci bácsitól újabb nótákat is, melyeket régebben tőle tanultak. Kellőképpen meg volt hát alapozva a hangulat, jöhetett a munka első része.

A hozott palackokat meg kellett számolni, hogy eldőljön, ki gyűjtött a legtöbbet. E mellett még a csapatok mellé szegődött segítőket is számba vettük, hiszen ezt is pontoztuk. Az első feladat nem is volt olyan könnyű, mindenki más-más stratégiát alkalmazott. Az ovisok két csapata választotta a legmegfontoltabb és leglátványosabb módját a számlálásnak, ők egymás mellé fektették a palackokat, majd így pontosították a mennyiségét. Az eredmény rögzítése után egy nagy kupacba hordtuk a csoportok gyűjtését, s egy jó nagy halmot kaptunk eredményként.

Ez nem is csoda, hiszen összesen 1243 palack került bele. S jöhetett a TAPOSSA LAPOSRA! No ez hatalmas élmény volt nem csak a gyerekeknek, de a felnőtteknek is. Szerintem mindenki szeret laposra taposni, de ekkora mennyiséget…

Bár ennyi közreműködőnek most csak néhány percbe telt. Majd újra felhalmoztuk a most már lapos flakonokat, és szembetűnő volt, mennyivel kisebb halmot alkotnak. Természetesen ezután bezsákoltuk a műanyag hulladékot, és a szelektív hulladékgyűjtőhöz tettük, úgy ahogy azt kell.

Jó munkánk jutalmaként jöhetett a finom tízórai, bográcsban főtt kakaó és kalács. Mindenki jóízűen falatozott, megpihenve a fáradságos munka után. Nagy élményben volt részük.

A Barangoló Közhasznú Egyesület által rendezett I. Végegyházi Tapossa Lapossa Nap sikerét sokan segítették, köszönjük támogatásukat és munkájukat:

Andrej Attiláné, Balda Tamásné, Bara János, Fehér János, Fehérné Talpai Erika, ifj. Horváth László, Horváth Judit, Jámborné Turcsán Tímea, Juszkó Józsefné, Kalmárné Juszkó Natália, Kunos Ágnes, Kunos Györgyné, Mikula István, Paulik Margit, Prágai Ágnes, Rádainé Kunos Klára, Rock Dairy Kft, Szalay Lászlóné, Szántó László, Szkupeny Anita, Tóthné Molnár Katalin, Tóthné Pap Csilla, Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás programja.

Horváth Judit, Horváth László