Zöldülj! Fordulj! a ház körül

A végegyházi óvodások és alsó tagozatos diákok 2011. ápriliis 6-án délután látogatást tettek a Körösök Völgye Látogatóközpontban.

A Körösök Völgye Natúrpark Egyesület KEOP-6.1.0/B/09-2010-0063 azonosítási számú pályázata támogatást nyert a Zöldülj! Fordulj! programjuk megvalósításához, melyet Békés megye 12 településének bevonásával valósítanak meg. Végegyháza is kapcsolódott a programhoz, hiszen a Barangoló Közhasznú Egyesület és a Községi Önkormányzat együttműködő partnere az egyesületnek. A Barangoló KHE Örökzöld programjában részt vevő gyermekeket ajándékoztuk meg azzal, hogy a szemléletformáló rendezvényeken látogatást tegyenek, s most első alkalommal kíváncsian vártuk, vajon milyen élményben lesz részünk.

Április 6-án délután 23 óvodás és 33 alsó tagozatos diák indult útra, Békéscsabára, s a Körösök Völgye Látogatóközpontban már várt bennünket Bonyhádiné Pásztor Enikő témafelelős. Megismerkedtünk a központtal, majd három csoportban, hat Zöld műhelyben folytattuk ismerkedésünket.

Megismerkedtünk a madárbarát kerttel, megismertük az egyre ritkuló természetes odúkat pótló mesterséges odúk fajtáit, a madarak életét segítő egyéb praktikákat. Majd hangjuk alapján ismerték fel a gyerekek a madarak hangját, s eledeleiket válogatták szét fajtájuk szerint. A komposztálásról is sok mindent megtudhattunk, így azt is mi mindent tehetünk a komposztládába, s hogy háztartási hulladékaink 30-40 %-a komposztálható anyag. Megismerhettük azokat a rovarokat, melyek segítenek a komposztálásban, s amit hallottunk és láttunk, azt játékos feladatok formájában újra felidézhették a gyerekek.

Biotermékekkel is megismerkedhettünk, sőt kóstolót is kaptunk belőlük. Így édesköménnyel ízesített zsíros kenyeret, almát, sárgarépát, retekcsírát, kukoricát eszegettünk, s hozzá répalevet iszogattunk. Helyi termékboltba is betértünk, megtudtuk, melyek a helyi termékek, s miért jó, ha ezeket vásároljuk. S az sem egy utolsó szempont, ha tudatosan vásárolunk, betérve egy-egy üzletbe.

A természetes anyagokkal is megismerkedtünk, s nagy csodálkozásunkra az is kiderült, hogy 24 PET palackból elkészülhet egy gyermek pulóver is. S végül, de nem utolsósorban gyógynövényeket is nézegettünk, magokat ültettünk, s a kicsik kiszínezhették Boróka és Bojtorján sünikéket, a Zöldülj! Fordulj! program két kabala állatkáját is.

A negyedikes gyerekek részt vesznek a program ökotudatos vetélkedőjében is, Zöld Barátok csapatuk e délután szerzett ismereteikről adtak számot, hiszen az első feladatsort a műhelyek meglátogatása után kellett megoldaniuk. Nagy örömünkre sok mindenre emlékeztek, de segítséget is lehetett bátran kérni.

Igen gazdag programban volt részünk a mai napon, s a látogatóközpont műhelyvezetői örömmel nyugtázták a gyerekek és pedagógusaik lelkesedését, hiszen az itt szerzett tudást mindenki viszi haza magával, s talán a jövő nemzedéke környezettudatosabb életet él majd. Kirándulásunkba még egy kis játék is belefért, s vidáman, énekelve tértünk vissza Végegyházára-

A gyermekek kirándulását a Körösök Völgye natúrpark Egyesület és a Barangoló KHE mellett Fehérné Talpai Erika, Paulik Margit, Szkupeny Anita, Tóthné Pap Csilla  kísérő pedagógusok lelkes munkája is segítette. Köszönet érte!

Süni Boróka és Süni Bojtorján