Újra halpusztulás - mentőakcióval!

A magas nyári átlaghőmérséklet és az alacsony vízállás sajnos ismét meghozta a menetrendszerű halpusztulást a Száraz-éren.

Az idei évben azonban a Végegyházi Sporthorgász Egyesület néhány lelkes tagja összefogva a mezőhegyesi horgászokkal halmentő akciót szervezett.

A mezőgazdasági termelést segítő nagyüzemi locsolás egyik rendszeres káros mellékhatása a Száraz-ér vízmagasságának tartós csökkenése. A lezárt zsilipek miatti vízpangás, a vízi növényzet elszaporodása oxigénhiányt és elgázosodást okoz, ami halpusztuláshoz vezet. Sajnos ez a jelenség már visszatérőnek tekinthető, és szinte megszokott a víz tetejét ilyenkor ellepő haltetemek képe. Már ha a környezetét szerető és féltő emberek számára ez a kép megszokható lenne.

Az idei halpusztulás azonban - hála lelkes horgásztársainknak - kisebb veszteséget okozott, mint máskor. Horgászegyesületünk tagjai összefogva a mezőhegyesi horgászokkal mintegy tízen több mint másfél mázsa növendékhalat, főleg csukát, nyurga pontyot menekítettek a mezőhegyesi Béka tóba és a Száraz-ér mélyebb részeire, ahol a növendékek túlélési esélyei megmaradtak, és csak természetes ellenségeik fenyegetik őket. A halmentés során egy több mint ötkilós nyurgaponty is mentőhálóba került és számos nagy több kilós csuka is megmenekült a fulladásos haláltól.

A mentésben résztvevő végegyházi horgászok mindent elkövettek, hogy minél több halat mentsenek meg. Sajnos még hátra van a tetemek bomlása, ami nem csak bűzzel fog járni, hanem a gázosodás is fokozódni fog. Ezért kérünk mindenkit, aki egy kis időt tud szánni a mi vizünk óvására, menjen ki a pusztulásos területre, és szedjen ki dögöket, amit elásva csökkenthetjük a bajt.

A természetvédő akcióban ifj. Gyebnár Tibor, Gyebnár Tibor és ifj. Józsa Pál vállalt oroszlánrészt a végegyházi horgászok közül. Kérem, aki teheti, segítse munkánkat, hiszen az esős idő is nekünk kedvez, esélyt ad a víz állapotának javulására és a mentés sikeressé tételére. Ne feledjük el, hogy „Miénk itt a tér!”!

Horváth László

Fotó: Takács Márk