A döntő forduló
A Végegyházi Általános Iskola ötödik osztályos csapata bejutott a Zöldülj! Fordulj! ökotudatos vetélkedő döntőjébe, melyre 2012. január 25-én került sor a békéscsabai Körösök Völgye Látogatóközpontban.
A Körösök Völgye Natúrpark Egyesület a tavalyi évben indította útjára a Zöldülj! Fordulj! címmel környezettudatos programjait Békéscsabán és a Körösök Völgye 11 településén. A végegyházi óvodások és általános iskolások is csatlakoztak a programhoz, hiszen a Barangoló Közhasznú Egyesület és Végegyháza Község Önkormányzata is együttműködött ebben a projektben.
Tavasszal a ház körül „zöldültünk-fordultunk” és interaktív foglalkozásokon ismerkedhettünk meg a komposztálással, a biogazdálkodással, a madárbarát kerttel. Nyáron a nagyobbakkal kerékpártúrán a kisebbekkel gyalogtúrán vehettünk részt, így ismerkedtünk a természettel. Ősszel pedig a házban bővítettük ismereteinket többek között a tudatos vásárlással, a környezetbarát háztartással, a hulladékcsökkentéssel.
A három fordulón tett látogatásunk a Körösök Völgye Látogatóközpontban a közel hatvan végegyházi „örökzöldes” gyermek számára jutalomkirándulás is volt, hiszen nagyon lelkesen vettek részt a Barangoló Közhasznú Egyesület Zöld Manó vetélkedőjén. Sok ismeretet szereztünk együtt, s most jött el az alkalom, hogy a legnagyobbak a gyerekek közül gyakorlati és elméleti feladatokon keresztül mutassák meg, mi mindent jegyeztek meg.

Kilenc ötödikessel indultunk útra reggel, közülük négyen alkották a versenyző csapatot, a többiek kísérőként, szurkolóként utaztunk. A Látogatóközpont nagytermében gyülekeztünk, ahol Bonyhádiné Pásztor Enikő köszöntötte a vendégeket, majd bemutatta a csapatokat és a nap menetrendjét is. A verseny feladatai mindazokat az ismereteket tartalmazta, melyeket a három forduló alatt láttunk és hallottunk, s amellyel most a Barangoló Közösségi Házban látható vándorkiállítás is felidézett.

Mivel két korcsoport több csapata is együtt versenyzett, a feladatok ellenőrzése, javítása hosszabb időt vett igénybe. Lehetőség volt a filmnézésre, környezettudatos társasjáték kipróbálására, de igazán nagy élmény volt a jól ismert játszótér meglátogatása is.
Délben ebédre invitáltak vendéglátóink, sokféle egészséges falat várt ránk ínycsiklandóan, kóstoltuk is azokat rendületlenül. Majd jöhetett az eredményhirdetés. Bár végegyházi csapatunk nem ért el helyezést, minden versenyző ajándékcsomaggal térhetett haza. S mindannyiunk egy szép nap emlékével. Az itt készült fényképek nagy részét az ötödikesek készítették, a verseny eseményeiről pedig Szántó László készített felvételt, melyet majd láthatnak a Végegyházi Kábeltelevízióban.

Az óvodásaink január 27-én látogatnak el a Körösök Völgye Látogatóközpontba, a Zöldülj! Fordulj! vetélkedő záró rendezvényére, ahol meglepetés megvendégelés is várja őket.