Mi szedtük Végegyházán...

A TeSzedd országos takarítási akció napján, 2012. június 2-án nem csak szemetet szedtünk faluszerte, de a Barangoló Közösségi Házat is szépítettük, valamint a Barangoló Közhasznú Egyesület Zöld Manó vetélkedőjének kiállítással egybekötött eredményhirdetésére is e napon került sor.

Környezetvédelmi napunkat délután 2 órakor kezdtük. Egyesületünk immár második éve folytatja Örökzöld programja keretein belül a Zöld Manó vetélkedőt az óvodások és 1-5. osztályos diákok részvételével, akik tudásukról nem egyszer számot is adtak. Először akkor, amikor Komposzt-totót töltöttek ki. Majd rajzokat készítettek, 10 pontban rajzolták le, hogyan csökkenthetjük a hulladékot. Sokan közülük kirándultak velünk Békéscsabán, zöldültek, fordultak a Körösök Völgye Látogatóközpontban, ahol kibővíthették ismereteiket. Szép, merített újrapapírra karácsonyi üdvözlőlapot készítettek Zöld Manónak, örömet szerezve így neki. Környezetvédelmi kiállításon interaktív tárlatvezetésen is ügyeskedtek. Sőt verset is írtak a tavaszról, amit már nagyon vártak. Utolsó találkozásunkkor pedig majdnem háromezer PET palackot gyűjtöttek, melyet rövid idő alatt tapostak laposra a második „Végegyházi Tapossa Laposra” napon.

Zöld Manó és Barangoló Benő most meghívta a környezetvédő vetélkedőben versenyző hat csoportot a Közösségi Házba. A regisztrálást követően mindenki megtekinthette azt a kiállítást, melyet a gyerekek alkotásaiból rendeztünk be. A hatfordulós verseny zárónapján a megjelentek izgatottan várták a végeredményt, vajon ki lesz Végegyháza Legzöldebb Csoportja!

Elsőként Tóthné Molnár Katalin, e verseny összekötő pedagógusa beszélt az elmúlt időszak érdekes feladatairól, eseményeiről. Ezt követően egyesületünk köszönetet mondott a gyerekeknek lelkes, kitartó munkájukért, valamint az őket felkészítő pedagógusok - Jámborné Turcsán Tímea, Papné Tóth Csilla, Tóthné Molnár Katalin, Fehérné Talpai Erika, Paulik Margit és Szántó László - segítségét is megköszöntük egy-egy ajándékkönyvvel. S végül megismerhettük a végeredményt is, melyet Gyebnár Tibor, a verseny egyik zsűritagja ismertetett.

I. helyezett holtversenyben a Természetvédő Manók és a Kisokosok csapata lett, ebben a tanévben ők lettek Végegyháza Legzöldebb Csoportjai. II. helyezett a Kisgólyák csapata, III. helyezett pedig szintén holtversenyben a Természetvédők, a Földmentők és a Zöld Barátok csapata lett. Minden csoport közös és egyéni ajándék boldog tulajdonosa is lett.

Rövid szünet után a barangolósok, az ifjú vöröskeresztesek és a polgárőrök buzdítására négy csoportban indultunk el szemetet szedni, csatlakozva a TeSzedd országos takarítási akcióhoz. Az Összefogás a tiszta Magyarországért mozgalom keretében országszerte felvették az önkéntesek a kesztyűt, hogy szebbé, tisztábbá varázsolják a környezetet. Magyarország legnagyobb hulladékgyűjtési akciója 700 településen, összesen több mint 1500 helyszínen zajlott. Ehhez csatlakoztunk mi, végegyháziak is. Nagy örömünkre gyerekek és felnőttek egyaránt vállalkoztak e nemes feladatra, s ezen a napsütéses szép napon kellemes túrának ígérkezett vállalt feladatunk.

Mielőtt harcba indultunk a hulladék ellen, mindenki kapott a TeSzedd központ által biztosított kesztyűkből és gyűjtőzsákokból, valamint rövid tájékoztatást kaptunk a szemétgyűjtés módjáról és az esetleges balesetveszélyekről.  Végegyháza főutcáján, külterületén, a Száraz-ér mentén és az országúton nem maradhatott egy szál szemét sem, igyekeztünk mindet teszeddes zsákjainkba tenni. S bizony mire „körzetünket” végigpásztáztuk, mindannyian elfáradtunk. Jó érzés volt visszatérni a Közösségi Házba, ahol szintén lázas munka folyt.

Egyrészt az épület két helyisége esett át egy alapos nagytakarításon, s az udvari járda is megszabadult szorgos kezek segítségével a csúf gazfoltoktól. E mellett újabb asztal és padok kerültek kihelyezésre az udvaron és az utcafronton. Az udvar hátsó részéhez kerítésoszlopok kerültek, itt lesz majd a komposztálónk helye is. A sok-sok munkát a Barangoló Közhasznú Egyesület és a Végegyházi Sporthorgász Egyesület önkéntesei végezték késő délutánig. Az akcióban összesen 71 önkéntes vett részt, és csaknem száz zsák szemét került begyűjtésre.

Munkánk végeztével a gyerekek – hamar kipihenve a túra fáradalmait – játszottak, a felnőttek pedig előkészítették a terepet a szalonnasütéshez. Akik még kitartottak a nap végén, szalonnát, kolbászt, kenyeret sütöttek a tűznél, a jól végzett munka lezárásaként. Ez a nap ismét bizonyította, hogy a végegyháziak komolyan gondolják, hogy „Miénk itt a tér”, ezért óvják, védik környezetüket.

Fotó: Dékány Ildikó, Horváth András, ifj. Horváth László, Takács Márk