Visszatértek az öreg kukák!

Nem is oly régen írtuk, hogy a szelektív hulladékgyűjtőket a nem rendeltetésszerű használat miatt bevonták a gyűjtő pontokról, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy elgondolkodtassanak minket.

Jó hír, hogy visszatértek az öreg kukák, újra lehet szelektíven gyűjteni a szemetet a községünkben. A lényeg az, hogy tartsuk magunkat a szelektív gyűjtés szabályaihoz, és a megfelelő kukába a megfelelő hulladékot tegyük. Ezek az edények nem a felgyülemlett lomb- és egyéb háztartási hulladék gyűjtésére szolgálnak, hanem az adott újra hasznosítható anyagok befogadására. Kérem, mindenki olvassa el az itt következő tájékoztatót és szívlelje meg tanácsait!

  Útmutató a szelektív gyűjtőszigetek használatához:                                   

1.      MŰANYAGHULLADÉK /színkódja a sárga/

Ebbe az edénybe teheti a nem visszaváltható, műanyag üdítős és ásványvizes palackokat, a samponos és öblítős flakonokat, tejfölös-, joghurtos-, margarinos dobozt.

A palackokat és flakonokat öblítse ki, távolítsa el róluk a címkét és a kupakot, majd laposra taposva helyezze a gyűjtőedénybe!

Az így gyűjtött hulladék a telephelyen válogatásra, majd bálázásra, végül újrahasznosításra szakosodott vállalkozásokhoz, üzemekhez kerül.

2.      PAPÍRHULLADÉK /színkódja a kék/

Ide teheti az újságokat, kartonpapírt, csomagoló dobozokat, telefonkönyvet, papírzacskót, többrétegű italos dobozokat.

A kartondobozokat hajtsa szét, vagy tépje kisebb darabokra, az italos dobozokat öblítse ki mielőtt beleteszi a gyűjtőbe!

A szelektíven gyűjtött papírhulladékot válogatják, bálázzák, majd újrahasznosításra szakosodott vállalkozásoknak értékesítik.

3.      ÜVEGHULLADÉK /színkódja a zöld/

Lekváros, üdítős, bébiételes üvegeket, befőttes üvegeket és minden olyan üveget, amelyet nem váltanak vissza az üzletekben.

Az üvegeket címke és kupak nélkül, elmosva tegye a gyűjtőedénybe!

Az így gyűjtött üveghulladék újrahasznosítással foglalkozó vállalkozásokhoz kerül.

Kérünk tehát mindenkit, használja helyesen a hulladékgyűjtőket, mert a szelektív hulladékgyűjtés közös ügyünk, és nem mindegy, milyen világot hagyunk az utódainkra.

Horváth László