A BARANGOLÓ BEJÁRÓS TÁBOR HARMADIK HETE

Eljött a VÍZ hete, és a TÉL évszaké táborunk életében. Utolsó előtti hetünk is bővelkedett programokban!

A harmadik hetünk, a VÍZ hete első napját a Végegyházi Horgásztavon töltöttük, miután teleettük magunkat.

Egyrészt felfedeztük magunknak a tópartot, annak állat- és növényvilágát, agyagtalaját, másrészt csónakáztunk is, Deák László, ifj. Grevletyi István és Grevletyi István segítségével. Szokás szerint a piciket közrefogva hármasával ültünk be a csónakba, hogy egy-egy kört tegyünk meg a tó vizén. A várakozók sem unatkoztak, hiszen a tó jobb partján, ahol lankásabb volt a part, és árnyékosabb is, a gyerekek sok látnivalót találtak. Nem számított, hogy egy kicsit bemaszatolták magukat, sokan formáztak a parton lévő agyagból ezt-azt, amit később el is hoztak magukkal.

A csónakázás is nagy élmény volt, ringatózni a tó vizén, belülről látni azt, amit a partról csak kicsiben látni, illetve mindenkit láttunk, mit csinál a parton. Amikor mindenki tett már egy kört Mártival, a csónakkal, nasikáztunk egyet, és elmentünk a bal part végén található potyóka szilvafához, legelni egy kicsit gyümölcséből. Majd újra egy-egy kör következett minden vállalkozó számára. A délelőtt így hamar elszállt, mehettünk vissza, hogy a déli harangszó már az ebédlőben találjon bennünket. Délután a sok közös játék közben még dinnyéztünk, sütiztünk, adtunk az érzésnek!

Kedden a tél évszakkal kezdtünk, jellemző tulajdonságaival, és a téli fa ujjnyomattal való kifestésével. Ezután jöhetett a csoportalakítás, hogy a laptopokon az aktuális energiakalandos tudnivalókat és játékos feladatokat oldják meg a táborosok, míg a többiek Borókát és Bojtorjánt színezték ki nagy szakértelemmel.

A munka végeztével átmentünk a tornaszobába: alapos szabadjáték után kidobós játék következett, nagy-nagy izgalmak közepette.

Ebéd utáni csendes pihenőben újféle játékot készítettünk Angi néni (Horváth Józsefné) instrukciói alapján. Az újságpapír belsejű, textillel fedett labdácska, hosszabb textilcsíkkal összefogva nagy slágere lett a táboros gyerekeknek. Igaz, néha szétjött, de hamar újra használatra kész állapotba lehetett hozni. Finomság is volt: görögdinnye, sajtos süti.

Szerdán, a tizenharmadik napunk igen mozgalmas volt. Reggeli után Rami szülinapjával már jól kezdődött napunk. Jöhettek hát a vizes kísérletek. Először kicsi hóembert és törpét ültettünk vattával kibélelt mécsesház csónakba, hogy úszkáljanak a vízben, majd – mivel kíváncsiak voltak – leküldtük őket búvárharanggal a víz alá. S láss csodát, szárazon érkeztek vissza. Csak arra ügyeltünk, hogy el ne fogyjon az oxigénjük, időben visszaérkezzenek a felszínre. A már kipróbált lufit teszek a gyertya lángja fölé kísérlet is nagy siker volt, főként azért, mert voltak szkeptikus táborosok, akik nem hitték, hogy vízzel a hasában nem durran így ki a lufi. No, hogy nekik is igazuk legyen, második próbálkozásra ki is durrant, vízzel öntve le az óvatlanokat. A víz és olaj összekeverésénél nem volt nagy kunszt kitalálni, hogy az olaj úszni fog a víz felett. No, de a tintacsepp útját már izgatottan figyelték a gyerekek, s a katarzis sem maradt el, amikor átverekedve magát a csepp, hódító útjára indult a vízben. Megint kipróbáltuk a liftező borsot, de sajnos a kupakbúvárunk bemondta az unalmast. Csak délután volt hajlandó merülést végrehajtani.

A kísérletek után előkészültünk a kreatív foglalkozáshoz: festékcentrifugálással és fonalkép festésével készültünk. De nem csak magunknak, hiszen a mai napon vendégeket is vártunk. A Mezőhegyesi Református Egyházközség Bárka táborát vártuk, akiknek táboros mindennapjait  a Mezőhegyesi Református Egyházközségért Egyesület támogatja. A gyerekek és kísérőik Mezőhegyesről kerékpárral érkeztek hozzánk, hogy együtt tölthessünk egy napot.

Gyerekekről lévén szó, hamar megismerkedtek egymással a bb táborosok és a bárkások, s a közös tevékenység is sokat segített ebben. A fiúknál a foci volt a nyerő, de hamar megszerették a tegnap készült újságpapír-textil labdát is. No és persze a kreatív foglalkozások is látogatottak voltak, mert vendégeink is sok érdekes tennivalóval készültek. Lehetett hűtőmágnest készíteni gipszformákból, homok képet varázsolni, barikát összeállítani fülpiszkálóból, valamint igazi kulcstartót készíteni, melyhez sokféle rajzot lehetett alapul venni.

A vendégek finom paprikás krumplival is megleptek bennünket, majd az előző tevékenységek folytatását az zárta, amikor kimentünk a kisligetbe, állatkákat keresni. Nemigen lehetett unatkozni a mai napon sem, annyi minden történt, és nagyon jól éreztük magunkat együtt.

Hagyomány már a Barangoló Bejárós Tábor életében, hogy Vajda Norbert és Eliadesz Edit meghívja a táborosokat otthonukba, Magyarbánhegyesre. S mi már mintha haza mennénk, olyan otthonosan mozgunk ott. Most is első utunk a mini „vadaspark”-ba vezetett, ahol újra találkozhattunk őzikével, szarvassal, fehér és színes pávával, pulykával, kacsával, nyuszikával. Táboros gyerekeink imádják az állatokat, s külön örömet jelentett számukra, amikor Norbi bácsi körbevezette őket az állatok között. S ha nem is sikerült mindig csendben mennünk, s ha el is riasztottuk kicsit az állatokat, nagy izgalom volt élőhelyükön sétálni.

No persze azért is, mert útközben a szemfüles gyerekek gyönyörű pávatollakat is gyűjthettek, ki többet, ki kevesebbet zsákmányolt. E mellett a háziállatokkal – kutyusokkal, cicákkal – is összeismerkedtünk. Bent a lakásban közelebbi ismeretségbe kerültünk Sütivel, a sünivel is, aki békésen tűrte a gyerekek simogatását. Az óriási akváriumban pedig hosszasan lehetett gyönyörködni a macska harcsákkal és a csukákkal, de mellette a csigákat, kagylókat és a teknőst is megfigyelték a barangoló táborosok. No és persze játék is volt kifulladásig.

Hiszen Norbi és Edit kisfia, Attila mindig szívesen megosztja velünk játékait ottlétünkkor, a nagyobbak pedig belevetették magukat a Twister játékba, mely számukra és a nekik szurkolók számára is jócskán adott okot a nevetésre. Délben finom ebédet készített Edit, valamint Norbi és Edit anyukája, úgyhogy degeszre tömtük a pocinkat. Utána a jégkrém már csak ráadás volt, amely mellett újabb örömforrásra találtak táborosaink, hiszen bűvész érkezett a házhoz.

Csak ámultunk és bámultunk a különböző trükkökön, melyek egyike sem volt csalás, mondta a bűvész, és mindannyian egyet értettünk vele. De utánozni egyikünk sem tudná azokat a varázslatokat, melyeket megmutatott nekünk. Főként, amikor a galambok és patkányok mutatták be tudományukat, az feltette az i-re a pontot. A műsor végén a gyerekek közelebbről is megcsodálhatták a szereplő állatokat, sőt még egy boa constructort is meg lehetett simogatni, akinek volt mersze, még a nyakába is vehette. Izgalmas programban volt tehát részünk, köszönjük a lehetőséget!

Harmadik hetünket környezetvédelmi vetélkedővel zártuk. A háromszor három feladat, de a hármasok közötti pihenőfeladatok is olyan ismereteket idéztek fel a gyerekek számára, melyekről már hallottak, melyeket remélhetőleg minden környezetét szerető gyerek ismer.

A három csapat először nevet és csapatkapitányt választott, s utána indulhatott a három állomásra a Gumimacik, a Madárkák és a Zöldikék csapata. Az állomásokon Fentor Henrietta, Gál Noémi, Györgyi Kíra és Sipos Bianka várta a táborosokat. Az első forduló feladatai: Egérrágta találós kérdések, Találós kérdés pároztató és Hiányos szólások voltak. A feladatok megoldása után pihenésként jött a Takarék-Bingó, ahol a csapatok két-két írástudója járta végig kérdéseivel az egybegyűlteket. A második forduló feladatai a szelektív hulladékgyűjtésről, a víz körforgásáról és a vízfolyásokról szóltak, s itt meglepiként QR kódos feladatként elolvashatták az Erdő fohászát. A három feladat utáni pihenőfeladat a fák fontosságára felhívó „Fáktól kapott levegő” volt, ahol személyesen is megtapasztalhatták a gyerekek, milyen komoly hatása van a fák kivágásának. Az utolsó forduló feladatai: Erdei étlap, Zűrzavaros mondatok, Energiatotó voltak. Bizony jó kétórás vetélkedőben volt részünk, mely után jöhetett az eredményhirdetés. Persze azért mindenki kapott ajándékot: sütit és Kinder figurát, csak a győztesek választhattak előbb.

A délutáni pihenőben extra programként fodrász-szalon is nyílt nálunk. Milyen jó, hogy ilyen sok lány van nálunk. Mai finomságaink: reggelire virsli mustárral, süti, csoki.

S már csak egy hetünk lesz együtt, a FÖLD hete!

E hét támogatói, segítői: Deák László, Eliadesz Edit, Fehérvári Dániel, Fehérváriné Sárközi Erika, Fentor Henrietta, Gál Noémi, ifj. Grevletyi István, Grevletyi István, Grevletyiné Barkó Erika, Györgyi Kíra, Horváth Judit, Horváth László, Róka Albert, Sipos Bianka, Vajda Norbert, a Mezőhegyesi Református Egyházközség, a Mezőhegyesi Református Egyházközségért Egyesület, a Rockdairy Kft., Végegyháza Községi Önkormányzat, Végegyházi Sporthorgász Egyesület  és a táboros gyerekek szülei. Köszönjük szépen!

Következik a Barangoló Bejárós Táborunk utolsó, a FÖLD hete, és a tavasz évszakot ismerjük majd meg.

Horváth Judit