A Márciusi Ifjak nyertek Végegyházán

A Barangoló Közhasznú Egyesület március 15-én ebben az évben is megrendezte helytörténeti vetélkedőjét a Barangoló Gyűjteményes Házban.

Negyedik éve, hogy egyesületünk kezdeményezésére nemzeti ünnepünk alkalmából helytörténeti vetélkedőt hirdetünk meg. Az alkalom adott volt, s bár csak két csapat versengett egymással, egy igen kellemes, információkban bővelkedő és izgalmas délutánban volt részünk.

A két csapat tagjai fiatalokból állt, akik felkészülten érkeztek és nagyon lelkesek voltak. A zsűri tagjai is hasonlóan lelkesen jöttek hozzánk, a nemrég alakult Balogh György Honismereti Egyesület tagjait köszönthettük: Elekiné Macsányi Melindát, állandó zsűrielnökünket, Bertalan Máriát és Izsákné Hetényi Valériát.  Rendezvényünk kezdeteként a Szedlacsek Béla faragta kopjafához mentünk ki, ahol Lipták Lilla elszavalta Petőfi Sándor Nemzeti dalát, majd Melinda nemzetiszínű szalagot kötött rá.

Ezt követően kezdődhetett a verseny! A Végegyházi Bajnokok csapatát felső tagozatos diákok alkották: Lipták Lilla, Molnár Vivien és Ujfalusi Dániel. Velük szemben a Márciusi Ifjak középiskolásokból álló csapata ült: Nyári Nikolett, Sárközi Erika és Takács Márk. A versenyfeladatokat most is Horváth László állította össze, s ő ismertette azokat a versenyzőkkel. Helytörténeti totóval kezdtek, mely végegyházi kérdésekből állt. Majd jött a kulturális kérdés, a csapatoknak minél több információt kellett elmondani a végegyházi civil szervezetekről, illetve a helyi írott és elektronikus sajtóról.

Ezt követően következett a saccolás, olyan helyi adatokat kellett megsaccolni, melyeket az olvasó a Végegyházi Hírmondó előző számaiból már olvashatott. Ezután a tavaly már megkedvelt tárlatvezetés következett. A Barangoló Gyűjteményes Ház két szobáját kellett bemutatni előzetes felkészülés után.

Majd Végegyháza növénytermesztéséről, illetve állattenyésztéséről kellett beszélni. S végül következett az esszé bemutatása, ebben az évben a fő téma a végegyházi TSZ történetének kutatása volt. A rendezvényre mi is ebben a témában készítettünk kiállítást, s a résztvevők is igen felkészültek voltak. Márk még prezentációt is készített gyűjtőmunkája eredményéből és írásos emléket is hozott mutatóba.

A hat feladat után a versenyzők az udvaron pihenték ki magukat, a zsűri pedig összesítette a pontokat, értékelte a csapatokat. Majd jöhetett az eredményhirdetés. Az már biztos volt, hogy a harmadik helyezés nem kerül kiosztásra, de ki lesz az első?

Melinda ismertette a feladatokra kapott pontokat, Marcsi pedig szövegesen értékelte a versenyen tapasztaltakat. Kiemelte, hogy követendő példa lehet, hogy ezen az ünnepnapon időt és energiát áldoztak a jelenlévő diákok, hogy tudásukról, ismereteikről számot adjanak, s mindezt ilyen jókedvűen tették. Nagyon kevés pontkülönbség, összesen 5 pont döntött. Így mindkét versenyző csapat büszke lehet magára.

I. helyezett a Márciusi Ifjak, II. helyezett a Végegyházi Bajnokok lett. Mindkét csapat oklevelet és a Száraz-érről szóló könyvet kapott ajándékba, s mindannyian egy kellemes délutánnal lettünk gazdagabbak. Hiszen nem csak vetélkedtünk, sütievés, teázás közben sokat beszélgettünk, nevettünk együtt.

A mezőkovácsházi zsűritagokat Juszkó Natália segített Végegyházára hozni, köszönet érte.

- HJ -