Új végegyházi horgászokat avattunk!

A Barangoló Közhasznú Egyesület és a Végegyházi Sporthorgász egyesület idén is közösen rendezte meg egy hetes horgásztáborát a horgászni szerető végegyházi gyerekeknek augusztus 13-17-e között.

A táborunkba érkező gyerekek érkezéskor kiállítási képeket válogattak a Száraz-ér szépségét bemutató képekből. Ezzel már az elején ráhangolódtunk fő témánkra, a horgászatra, hiszen e sport művelői nem csak a halak, de a vízpartok szerelmesei is.

Mindenki – aki nem próbálta még – úgy gondolja, a horgászat nem is olyan nehéz dolog, csak be kell dobni a pecabotot, és már jön a hal. A gyakorlatban azonban ez másképpen van. Meg kell tanulni a szerelék összeállítását, horgot kell kötni, tudni, mikor milyen csalit használjunk, no és tudni kell jól bedobni a horgászbotot. Többek között ezekre a gyakorlati tudnivalókra is megtanította a táborosokat Mikula István, a tábor vezetője.

A tanultakat természetesen a gyakorlatban is kipróbáltuk, hiszen a Száraz-ér zsilip felőli szakaszán volt alkalmunk horgászni is, méghozzá sikerrel. No persze most még csak pici halakat, melyeket sporthorgászként vissza is eresztettek a gyerekek, de a sikerélmény szárnyakat adott. S hogy ne csak a partról lássák az eret, még csónakáztak is a kis horgászok a Márti nevezetű csónakban.

A gyakorlat mellett az elméleti tudás is nagyon fontos, hiszen tudnunk kell, mely halakat foghatjuk ki. A méretkorlátozás, a tilalmi idők, a védett halak ismerete elengedhetetlen, s ezen kívül még sok-sok szabályt kell tudni ahhoz, hogy a horgászati követelményeknek eleget tegyünk. Erről a tudásról számot adva pedig horgászvizsgát kell tenni annak, aki botot fogva nekivág e nemes sportnak. A tizennégy horgásztáboros közül hatan vállalkoztak arra, hogy az öt napot felhasználva felkészüljön erre a vizsgára. Ebben Horváth László segített a gyerekeknek. A vizsgadíj pedig nem a családokat terhelte, a horgászegyesület állta a díjat, a sporthorgászok ezzel is támogatták táborunkat.

A táborzáró nap nem csak az utolsó napra való felkészülésé volt, hanem a vizsga napja is.  A Vidékfejlesztési Minisztérium által meghatalmazott vizsgabizottság két tagú volt, Nemes Attila, a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetségének ügyvezetője és Pethő László, a szövetség elnökségének a tagja segített a végegyházi horgászjelölteknek az állami vizsga megszerzésében. Külön köszönet illeti őket, hiszen a kihelyezett vizsga lehetősége azért van, mert hajlandóak segíteni a megye egyesületeit ezzel a lehetőséggel. Most, hogy a vizsgadíjat ilyen drasztikusan felemelték, ingyen jöttek el hozzánk.

A vizsga két részből állt, először tesztlapon kellett számot adni a tanultakról, majd gyakorlati vizsga gyanánt a halfelismerés következett. A gyerekek derekasan állták a próbát, pedig alaposan kikérdezték őket. Mind a hatan sikeresen levizsgáztak, sőt még két felnőtt is élt a helyi vizsgáztatási lehetőséggel. Így Végegyháza nyolc új horgásszal gyarapodott.

Ilyen sikereket is eredményezett ez a nyár, ez a tábor, mely a végegyházi gyerekek számára ebben az évben az utolsó tábor volt a szünidőben.

S mint eddig is, most is sokan segítették táborunkat munkájukkal, felajánlásukkal:

Elek Jánosné, Gyebnár Tibor, ifj. Gyebnár Tibor, Horváth Judit, Horváth László, ifj. Józsa Pál, Körmendiné Hodroga Hajnalka, Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége, Kunos Ágnes, Kunos Györgyné, Mikula István, Napközi Konyha, Nemes Attila, Pethő László, Sárközi József és családja, Szemerédi Lászlóné, Varchó István és családja, Végegyháza Község Önkormányzata. Köszönjük!

Fotó: Horváth Judit, Horváth László