Legyél Te is önként S!

Az önkéntesség volt a témája a 2011. szeptember 27-i évadnyitó Civil Kerekasztalnak, a végegyházi Barangoló Gyűjteményes Házban.

Harmadik éve, hogy a Barangoló Közhasznú Egyesület koordinálásával működik a Civil Kerekasztal, melynek tagjai a Végegyházán működő civil szervezetek, önszerveződő közösségek és intézmények. A keddi találkozónkon a fő téma az önkéntesség volt. Augusztusban kérdőíveket töltettünk ki falunkban, kinek mi a véleménye az önkéntes munkáról, s ki milyen önkéntes feladatot látott vagy lát el közösségünkben. Százharminc kitöltött kérdőívet dolgoztunk fel, mely már valós képet mutat az önkéntesség helyzetéről községünkben. Azt mindannyian fontosnak tartottuk, hogy nálunk messze vezető hagyományai vannak az önkéntességnek, többek között szóba került a falu lakosai által felépített művelődési ház. Ezért elmondhatjuk, hogy Végegyházán nem az országos kampány hatására jött divatba az önkéntesség, hanem még a nagy hírverés előtt is számos embernek természetes volt a közösségért végzett munka. S így lesz ez a továbbiakban is.

Valamennyi szervezet munkájában nagy szerepet vállalnak az önkéntesek, hiszen magukat a szervezeteket is önkéntesek működtetik.

E találkozón előkészítettük a következő évi rendezvénynaptárunk összeállítását is, valamint arról is hírt adtunk, hogy a régi 2-es iskola épületében a barangoló Közhasznú Egyesület Közösségi Házat szeretne létrehozni. A szeptemberi testületi ülésen a Képviselő-testület egyhangú határozattal hagyta jóvá az épület ez irányú hasznosítását. Így elhárult az utolsó akadály is az elől, hogy megvalósíthassuk terveinket.

Megbeszéltük azt is, hogy az egyes szervezetek mely rendezvényeikre – tekintetbe véve azok közösségi célját – kérik a művelődési ház termeit térítésmentesen.

A találkozó végén a közelgő egri kirándulás részleteiről is szót ejtettünk.

Végül megegyeztünk abban, hogy októberi találkozónkon a közösségi étkeztetés témakörét járjuk körbe.

A Civil Kerekasztal programját a Nemzeti Civil Alapprogram támogatta.

Horváth László

Végegyháza község lakosai