VIRTUÁLIS KEREKASZTAL, AVAGY JÁRVÁNY IDEJÉN SEM ÁLL MEG A CIVIL ÉLET!

A kialakult helyzet és a kényszerintézkedések nem teszik lehetővé, hogy a Barangoló Közhasznú Egyesület által koordinált civil kerekasztal összeüljön, de vannak dolgok, amelyek nem tűrnek halasztást.

A Barangoló Közösségi Házban tovább folyik a civilek részére a pályázati tanácsadás, többek között a NEA elszámolások, valamint a halaszthatatlan beszámolók beadása is sok kérdést vet fel. A rendkívüli időszakban is rendelkezésére álltunk a civil szervezeteknek, elsősorban telefonon és elektronikusan kommunikálva, de szükség esetén személyes ügyfélfogadás is történt. A feladatunk továbbra is az maradt, hogy a velünk együttműködni kívánó szervezetek felé az információkat eljuttassuk, illetve a jelzett problémák megszüntetésében közreműködjünk. A veszélyhelyzet magával hozott némi forrásbeszűkülést a szervezeteknél, hiszen a támogatók lehetőségei is csökkentek, a rendezvények gyakorlatilag megszűntek. Az idei évben sajnos a Községi Önkormányzat sem tudja egyelőre a civil támogatási keretét meghirdetni, mivel a védekezéssel kapcsolatos elvonások, illetve a felmerülő költségek fedezetét is meg kell teremteniük. A civil szervezetek, már akik a civil kerekasztal keretében együttműködnek, elfogadták az Önkormányzattal való egyeztetés után, hogy most van fontosabb, mint a civil támogatás kiosztása. A bejegyzett szervezetek, bár van most is kiadásuk /könyvelő és egyéb működési költségek/, sikeresen tudnak működni, tekintettel az elnyert NEA támogatásokra, illetve a helyzethez igazodó gazdálkodásukra. A nem bejegyzett szervezetek pedig rendezvényeket nem tartanak, nem is lehet jelenleg, alkotmányos kiadásaik, működési költségeik pedig nincsenek vagy nagyon minimálisak. Az Önkormányzattal történt egyeztetések során számba vettük azokat a támogatási formákat, amelyek szóba jöhetnek. A megegyezés alapján a szervezetek számára a lehetőségekhez mérten nyújt segítséget az Önkormányzat dologi formában. Ilyen lehet a terembérlet elengedése, a kisbusz térítésmentes biztosítása indokolt esetben, eszközök, gépek biztosítása.  Reményeink szerint a helyzet most már egyre inkább javul, és az életünk és a civil szervezeti életünk is visszatér a rendes kerékvágásba. Az összefogás és az együttműködés, a partneri kapcsolatok azok, amelyek sikeressé tehetnek minket az elkövetkező időszakban.

Horváth László